Hvorfor skal lande ikke tænke på scope 3?

Når virksomheder lægger klimastrategier, forventes det i stigende grad, at de tager ansvar for CO2-udledninger, der ligger uden for deres egen drift. Hvorfor skal lande ikke gøre det samme?

Det er præcis her, Danmarks ansvar for CO2-udledninger stopper. Undtaget for virksomheder. Foto: Flickr.

16.06.2021

CSR.dk

Dansk Erhvervs klimachef undrer sig. Hvorfor stopper staten Danmarks ansvar for udledninger af CO2 ved landegrænsen, mens virksomheders udledninger skal opgøres fra råvare til brug – uanset hvor i verden det måtte foregå?

"Vi er bannerfører for at sige, at klimapolitikken i Danmark skal hives ud af osteklokken. Vi løser ikke klimaproblemet, hvis vi stopper med at tælle udledninger med, når en lastbil kører ud af Danmark for at tanke brændstof. Så flytter vi bare udledningen til et andet land. De politiske incitamenter handler udelukkende om, hvad vi kan gøre for at mindske danske udledninger, og der kigges slet ikke nok på f.eks. import," siger Ulrik Bang, som er klima- og energichef i Dansk Erhverv i sidste uge til AgriWatch.

Det handler ifølge Ulrik Bang om, at de regler, der gælder for virksomhedernes opgørelser af CO2-udledninger, inddrager aktivititeter uden for Danmarks grænser, og medtager f.eks. fabrikker i andre lande, som leverer til virksomheden.

AgriWatch har også talt med Klimarådet, som medgiver, at der er ”noget om snakken”, men også påpeger, at for at ændre opgørelsesmetoderne vil det kræve, at man finder en måde, hvor man ikke tæller samme udledning flere gange. Og at det er derfor, FN har besluttet sig for, at udledninger skal tælles med, hvor den sker, uanset om den opstår pga. efterspørgsel fra et andet land.

Næstformand i Klimarådet, Jette Bredahl Jacobsen, forklarer til AgriWatch, at ideelt set skal man arbejde med begge aspekter uanset opgørelsesmetode, dvs. både, hvordan vi reducerer udledninger inden for Danmarks grænser, og hvordan vi reducerer de negative konsekvenser af vores forbrug og produktion andre steder i verden.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves I Transport & Logistik

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i transport- og logistikbranchen.

Dato

11.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DTU
Event
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30