Hvad kan Vesten få ud af at byde syriske flygtninge velkommen?

Grundet borgerkrigen i Syrien har flere vestlige lande budt mange tusinder af flygtninge velkommen - og det kan faktisk give flere økonomiske fordele, vurderer ny rapport.

I Vesten har man budt intet mindre end 1,2 millioner syriske flygtnine velkommen. Nu viser ny rapport, at der kan være et stort økonomisk udbytte ved at give flygtninge opholdstilladelse. Arkivfoto..

03.08.2017

CSR.dk

Rigtig mange mennesker er efterhånden flygtet fra borgerkrigen i Syrien, og i Vesten har man budt intet mindre end 1,2 millioner flygtninge velkommen.

I USA er tallene imidlertid langt mindre. Således havde landet i september måned sidste år budt 10.000 flygtninge velkommen - det er fire gange færre end det antal flygtninge, der har fået lov til at opholde sig i Canada, skriver Ethical Corporation.

Læs også: Nyt samarbejde skal sikre bæredygtig produktion af rejer i Vietnam

Derudover forventer man, at der vil komme yderligere 10.000 flygtninge til USA i løbet af i år.

Flygtninge kan give økonomisk udbytte
Nu viser en ny rapport imidlertid, at selvom mange af de vestlige lande har oplevet en social og politisk omvæltning i forbindelse med den syriske borgerkrig, så kan det give et stort økonomisk udbytte at give disse flygtninge opholdstilladelse.

Således peger rapporten, der er foretaget af Tent Foundation og Open Political Economy Network for B Team, på, at regeringers indledende investeringer i boliger og uddannelser til flygtninge er givet godt ud.

Det giver dem nemlig mulighed for og lyst til at bruge penge på lokale varer og tjenesteydelser.

Læs også: Ikea vil åbne flygtningeproduktionscentre i Jordan

Derudover giver det store fordele, når flygtninge får sig et job. For eksempel er mange flygtninge villige til at takke ja til et job, som andre lokale ikke er interesserede i. Det drejer sig blandt andet om arbejde inden for landbrug, rengøring og ældreomsorg.

Her påpeger rapporten, at ved at flygtninge takker ja til jobs som disse, kan andre fra lokalbefolkningen udføre jobs andetsteds.

Vi kan lære af andre landes erfaringer
Derudover mener man i rapporten, at det kan give arbejdsmarkedet et dynamisk udbytte, hvis flygtninge med en videregående uddannelse får kvalificerede jobs.

Heraf peger rapporten på et eksempel i Sverige, hvor en tredjedel af de flygtninge, der senest er kommet til landet, er gymnasie- eller universitetsstuderende.

Læs også: Danske virksomheder er blevet bedre til at tage socialt ansvar

I rapporten nævnes det også, at flygtninge i Storbritannien næsten har dobbelt så stor sandsynlighed for at starte egen virksomhed end de lokale. Det skaber velstand og beskæftigelse og øger samtidig international handel og investering.

Et eksempel på dette kan også ses i USA. Her er medstifteren af Google, Sergey Brin, også ankommet itl USA som flygtning, dengang han var barn.

Virksomheder har en vigtig rolle
Derudover påpeger rapporten, at virksomheder spiller en vigtig rolle, når det kommer til at yde finansiering, uddannelse og social støtte til flygtninge. Disse bestræbelser bør ikke kun være uden for CSR-budgetter:

”At investere i flygtninge kan give betydeligt udbytte for virksomheder og organisationer. Det er ikke en byrde, men en god mulighed for at byde velkommen", står der i rapporten.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle