Hotel certificeret for samfundsansvar

Hotel Crowne Plaza i København har fået fornyet sine certificeringer inden for socialt samfundsansvar og miljøledelse. Det handler både om bæredygtighed og god forretning.

Hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers har fået fornyet sine certificeringer omkring socialt samfundsansvar og miljøledelse. Foto: BC Hospitality Group.

01.12.2015

CSR.dk

DS 49001 og ISO 14001; sådan lyder de officielle betegnelser på de to certificeringer, Hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers i Ørestad ved København netop har fået fornyet. Certificeringerne drejer sig om socialt samfundsansvar og miljøledelse, og for hotellet er de et godt bevis på, at det at tage ansvar for sine omgivelser og handle bæredygtigt godt kan kombineres med god forretning.

Læs også: Crowne Plaza er nomineret til bæredygtighedspris

"Det er min ambition, at vi gør tingene rigtigt og bidrager til en bæredygtig verden uden at gå på kompromis med kvalitet og en bæredygtig bundlinje. Certificeringen af Crowne Plaza Copenhagen Towers giver os et konkret værktøj, som sikrer, at vi arbejder med CSR på en systematisk og troværdig måde", siger koncerndirektør Allan Agerholm i en pressemeddelelse, og fortsætter:

"Det lever op til vores målsætning om at være en ansvarlig virksomhed, hvor vores kunder får tryghed i deres valg af både møder, konferencer og hotelophold både på det miljømæssige, etiske og arbejdsmiljømæssige område."

Som en del af sit sociale ansvar arbejder Crowne Plaza også aktivt med inklusion og videreuddannelse af sine medarbejdere, der har en bred kulturel profil, og indsatsen har givet udslag i trivselsundersøgelsen blandt de ansatte, hvor hotellet igen i år var at finde blandt Danmarks bedste arbejdspladser i den netop afsluttede Great Place to Work-undersøgelse.

Læs også: Singapore huser grønt hotel

Derudover arbejder Crowne Plaza også med bæredygtige indkøb i sin forsyningskæde, eksempelvis via den kaffe, som serveres på hotellet, der støtter Sumatras kaffebønder og bidrager til at bevare de truede orangutanger på den indonesiske ø.

Fornylig blev Crowne Plaza også blevet nomineret til den internationale Energy Globe Award, der bliver uddelt i januar 2016.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense