Holstebro har flest grønne fiskeopdræt

Holstebro kan med sine to nye ASC-miljøcertificeringer bryste sig af at være den danske by, der har flest grønne fiskeopdræt.

18.02.2015

CSR.dk

Den vestjyske by Holstebro har førertrøjen på, når det gælder grønne fiskeopdræt i Danmark.

Læs også: Fisk fri for fusk

Byens fiskeopdræt Mølbak Dambrug og Ny Mølle Dambrug har netop fået det internationale miljømærke ASC, som er en garanti for, at dambrugene opfylder høje krav til arbejdsforhold, miljøansvarlighed og fiskenes sundhed. I denne uge indledes endnu en ASC-certificering i Holstebro Kommune, når Munkbro Dambrug får besøg af de officielle auditører fra certificeringsbureauet Bureau Veritas.

Mølbak Dambrug og Ny Mølle Dambrug har længe arbejdet på at få dambrugene certificeret, fortæller Peter Jessen, der er driftsleder på de to dambrug. Derfor glæder han sig nu over, at mærkningen er i hus.

"ASC-mærket er et bevis på, at vores opdræt lever op til en række høje internationale standarder, og samtlige dele af vores produktion er blevet gennemgået. Det har været et mål for os at opnå ASC-certificeringen, da vi kan mærke efterspørgslen på miljømærkede produkter fra detailledet. For et opdræt som vores er det en nødvendighed at kunne levere ASC-mærkede varer for at være med på fremtidens fødevaremarked", siger Peter Jessen.

Mange danske ASC-dambrug
De danske opdrætteres brancheorganisation Dansk Akvakultur er imponeret over omfanget danske ASC-certificeringer.

"Det danske ASC-projekt er stadigvæk nyt, og derfor er det også imponerende, at så mange dambrug allerede nu kan bryste sig af ASC-certificeringer. Certificeringsprocessen kræver et stort fodarbejde, men vi er sikre på, at arbejdet er givet godt ud. Markedet efterspørger ansvarligt producerede produkter, og det er denne efterspørgsel, som de danske dambrugere imødekommer med ASC-mærkningen af deres produkter", siger Lisbeth Plessner, chefkonsulent i Dansk Akvakultur.

Læs også: Dansk Supermarked vinker farvel til miljøbelastende rejer

Christiansminde Dambrug ved Holstebro opnåede, som det første ørreddambrug i verden, at blive ASC-certificeret i sommer. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia