H&M Global Partner i Ellen MacArthur Foundation

Tøjgiganten er blevet udpeget som Global Partner i organisationen Ellen MacArthur Foundation, der arbejder for en transition til cirkulær økonomi.

Ellen MacArthur stiftede sin fond i 2010 med målet om at accelerer verdenssamfundets transition i retning af en cirkulær økonomi. Foto: Flickr/Bryan Ledgard.

09.11.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

H&M er den syvende virksomhed, der slutter sig til Ellen MacArthur Foundations Global Partner-netværk. De andre seks er Cisco, Google, Kingfisher, Philips, Renault and Unilever.

Ellen MacArthur Foundation har siden sin offentlige start d. 2. september 2010 arbejdet for at accelerere verdenssamfundets transition til en regenerativ cirkulær økonomi, og her er erhvervslivet et af benene i fondens tre-delte strategi. De to andre handler om ledelse og uddannelse.

De globale partnere skal arbejde for at ”… identificere muligheder for at skabe værdi gennem cirkulære praksisser, og udvikle og implementere målrettede programmer gennem deres aktiviteter,” som det hedder i en pressemeddelelse i forbindelse med annonceringen af H&M som partner.

Her udpeger Ellen MacArthur Foundation H&Ms potentiale for, via sin størrelse på markedet, at kunne ændre omfanget af i hvor stor grad, tøjindustrien genbruger og recirkulerer stof og tøjfibre i produktionen.

Cirkulær fremtid
”"H&M opererer i en nøglesektor i den globale økonomi, og virksomhedens vision for at anvende cirkulære modeller repræsenterer en vigtig mulighed for at opskalere transitionen. Vi er glade for at skulle arbejde sammen med H&M for at opbygge momentum i retning af et system, der skal få vores økonomiske behov til at fungere på langt sigt",” sagde Ellen MacArthur på San Francisco-konferencen.

Hos H&M deler man naturligt nok Ellen MacArthurs positive forventninger til potentialet i det kommende samarbejde.

”"Vi ser partnerskabet med Ellen MacArthur Foundation som en glimrende mulighed for at styrke vores arbejde for en mere cirkulær forretningsmodel. Sammen vil vi eksempelvis være i stand til fortsat at lede efter løsninger til at skabe et lukket kredsløb for tekstiler, hvor kasseret tøj kan blive genbrugt til at producere nyt. Det er fremtiden for en bæredygtig tøjindustri, og vi er meget spændte på at være med til at drive den her udvikling sammen med Ellen MacArthur Foundation",” siger Head of Sustainability hos H&M, Anna Gedda, i en kommentar til CSR.dk.

Læs også: Bæredygtighed er en cirkulær størrelse

Som sejler blev Ellen MacArthur verdensberømt, da hun i 2005 blev den hurtigste, der nogensinde havde sejlet jorden rundt alene, og bl.a. herigennem blev hun opmærksom på de begrænsede ressourcer, menneskeheden skal klare sig med. På den baggrund grundlagde hun sin fond, der officielt er registreret som en velgørenhedsorganisation, med £500.000 fra egen lomme og yderligere £6 mio. fra fem medstiftende partnere.

Ud over sine nu syv Globale Partnere opererer Ellen MacArthur Foundation også med en gruppe på 100 interessenter kaldet CE100, der tæller både store og små virksomheder, byer, lokalregeringer og uddannelsesinstitutioner. Fra Danmark er bl.a. Erhvervsstyrelsen, Miljøstyrelsen og Vestas medlemmer.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense