H&M Global Partner i Ellen MacArthur Foundation

Tøjgiganten er blevet udpeget som Global Partner i organisationen Ellen MacArthur Foundation, der arbejder for en transition til cirkulær økonomi.

Ellen MacArthur stiftede sin fond i 2010 med målet om at accelerer verdenssamfundets transition i retning af en cirkulær økonomi. Foto: Flickr/Bryan Ledgard.

09.11.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

H&M er den syvende virksomhed, der slutter sig til Ellen MacArthur Foundations Global Partner-netværk. De andre seks er Cisco, Google, Kingfisher, Philips, Renault and Unilever.

Ellen MacArthur Foundation har siden sin offentlige start d. 2. september 2010 arbejdet for at accelerere verdenssamfundets transition til en regenerativ cirkulær økonomi, og her er erhvervslivet et af benene i fondens tre-delte strategi. De to andre handler om ledelse og uddannelse.

De globale partnere skal arbejde for at ”… identificere muligheder for at skabe værdi gennem cirkulære praksisser, og udvikle og implementere målrettede programmer gennem deres aktiviteter,” som det hedder i en pressemeddelelse i forbindelse med annonceringen af H&M som partner.

Her udpeger Ellen MacArthur Foundation H&Ms potentiale for, via sin størrelse på markedet, at kunne ændre omfanget af i hvor stor grad, tøjindustrien genbruger og recirkulerer stof og tøjfibre i produktionen.

Cirkulær fremtid
”"H&M opererer i en nøglesektor i den globale økonomi, og virksomhedens vision for at anvende cirkulære modeller repræsenterer en vigtig mulighed for at opskalere transitionen. Vi er glade for at skulle arbejde sammen med H&M for at opbygge momentum i retning af et system, der skal få vores økonomiske behov til at fungere på langt sigt",” sagde Ellen MacArthur på San Francisco-konferencen.

Hos H&M deler man naturligt nok Ellen MacArthurs positive forventninger til potentialet i det kommende samarbejde.

”"Vi ser partnerskabet med Ellen MacArthur Foundation som en glimrende mulighed for at styrke vores arbejde for en mere cirkulær forretningsmodel. Sammen vil vi eksempelvis være i stand til fortsat at lede efter løsninger til at skabe et lukket kredsløb for tekstiler, hvor kasseret tøj kan blive genbrugt til at producere nyt. Det er fremtiden for en bæredygtig tøjindustri, og vi er meget spændte på at være med til at drive den her udvikling sammen med Ellen MacArthur Foundation",” siger Head of Sustainability hos H&M, Anna Gedda, i en kommentar til CSR.dk.

Læs også: Bæredygtighed er en cirkulær størrelse

Som sejler blev Ellen MacArthur verdensberømt, da hun i 2005 blev den hurtigste, der nogensinde havde sejlet jorden rundt alene, og bl.a. herigennem blev hun opmærksom på de begrænsede ressourcer, menneskeheden skal klare sig med. På den baggrund grundlagde hun sin fond, der officielt er registreret som en velgørenhedsorganisation, med £500.000 fra egen lomme og yderligere £6 mio. fra fem medstiftende partnere.

Ud over sine nu syv Globale Partnere opererer Ellen MacArthur Foundation også med en gruppe på 100 interessenter kaldet CE100, der tæller både store og små virksomheder, byer, lokalregeringer og uddannelsesinstitutioner. Fra Danmark er bl.a. Erhvervsstyrelsen, Miljøstyrelsen og Vestas medlemmer.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K