Historisk lavt kulforbrug og mere vedvarende energi i 2023

Forbruget af kul faldt med 36 pct. i 2023 og har aldrig været lavere i energistatistikkens 50 årige historie. Det samme gælder for Danmarks bruttoenergiforbrug, som også satte bundrekord sidste år. Til gengæld steg forbruget af vedvarende energi og CO2-udledningen fra energiforbruget faldt 7,6 pct. Det fremgår af Energistatistik 2023, som Energistyrelsen publicerer i dag.

Foto: Energistyrelsen

04.11.2024

CSR.dk

Danmarks faktiske forbrug af fossile brændsler faldt med 7,7 pct. i 2023, og det skyldtes ikke mindst et stort fald på 36 pct. i forbruget af kul, - et forbrug som ikke har været lavere i de 50 år, hvor Energistyrelsen har lavet energistatistikken. Samtidig blev naturgasforbruget reduceret med godt 5 pct. og olieforbruget med knapt 4 pct.

Det faktiske energiforbrug faldt med 2,2 pct. til 667 PJ i 2023, mens bruttoenergiforbruget, korrigeret for klimaudsving og elhandel, faldt med 0,6 pct. Siden 1990 har Danmark reduceret det korrigerede bruttoenergiforbrug med 15,1 pct., og endnu engang sætter bruttoenergiforbruget bundrekord.

Mere vedvarende energi – særligt fra solen

Derimod steg forbruget af vedvarende energi med 3 pct. Det skyldtes især en stor stigning på 35 pct. i forbruget af solenergi, ligesom også forbruget af biogas, omgivelsesvarme, brænde og vindenergi bidrog til den samlede stigning. Til gengæld blev der brugt færre træpiller sidste år, idet forbruget faldt 3,2 PJ eller knapt 7 pct.

Endvidere steg den indenlandske produktion af vedvarende energi med 5,3% og udgør ligesom i 2022 mere end halvdelen af den samlede indenlandske energiproduktion. Samtidig dækkede produktionen af elektricitet baseret på vedvarende energi 82,1 pct. af den indenlandske elforsyning i 2023 mod 81,4 pct. i 2022. Her bidrog vindkraft med 53,8 pct. mens biomasse dækkede 16,4 pct., solenergi 9,3 pct. og biogas de resterende 2,5 pct.

Fald i udledningen af CO2

Som konsekvens af et mindre forbrug af fossile brændsler faldt Danmarks faktiske CO2-udledninger fra energiforbrug med 2,1 mio. ton i 2023 til 25,8 mio. tons. Det svarer til et fald på 7,6 pct. i forhold til 2022. Siden 1990 er de faktiske CO2-udledninger fra energiforbrug faldet 51,3%. Når udledningerne korrigeres for brændselsforbrug knyttet til elhandel og klimaudsving faldt CO2-udledningerne 5,4 pct. til 27,3 mio. tons.

Den endelige opgørelse over Danmarks samlede udledninger af drivhusgasser i 2023 forventes at blive publiceret af DCE – Nationalt center for miljø og energi i foråret 2025.

Læs Energistatistik 2023 (pdf-fil).

Øvrige fakta:

  • Det samlede endelige energiforbrug var stort set uændret med et fald på blot 0,1 pct. Det dækkede over et fald i produktionserhvervenes forbrug på 4,5 pct. samt i handel og service på 0,6 pct., hvorimod forbruget i husholdningerne og i transportsektoren steg hhv. 2,0 pct. og 1,6 pct. Bag stigningen i transportsektoren ligger primært en stigning på godt 14 pct. stigning i energiforbruget til luftfart, som nærmer sig niveauet før COVID-19-pandemien. Derimod faldt energiforbruget til vejtransport med 1,4 pct. i 2023.
     
  • Produktionen af biogas er steget markant i de seneste år og var 31,7 PJ i 2023. Det er en stigning på 9,6 pct. i forhold til 2022 og sammenlignet med 2010 er produktionen steget 632 pct.
     
  • Forbruget af vedvarende energi dækkes dels af indenlandsk produktion (ca. 75 pct.), dels af en nettoimport af træ, bionedbrydeligt affald og biobrændstoffer (ca. 25 pct.). I 2023 var nettoimporten af vedvarende energi 75 PJ, hvilket er 3,4 pct. mindre end året før.
     
  • Både den danske produktion af råolie og produktionen af naturgas faldt i 2023 med henholdsvis 8,3 pct. og 8,4 pct. sammenlignet med året før.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København