Historisk lavt kulforbrug og mere vedvarende energi i 2023

Forbruget af kul faldt med 36 pct. i 2023 og har aldrig været lavere i energistatistikkens 50 årige historie. Det samme gælder for Danmarks bruttoenergiforbrug, som også satte bundrekord sidste år. Til gengæld steg forbruget af vedvarende energi og CO2-udledningen fra energiforbruget faldt 7,6 pct. Det fremgår af Energistatistik 2023, som Energistyrelsen publicerer i dag.

Foto: Energistyrelsen

04.11.2024

CSR.dk

Danmarks faktiske forbrug af fossile brændsler faldt med 7,7 pct. i 2023, og det skyldtes ikke mindst et stort fald på 36 pct. i forbruget af kul, - et forbrug som ikke har været lavere i de 50 år, hvor Energistyrelsen har lavet energistatistikken. Samtidig blev naturgasforbruget reduceret med godt 5 pct. og olieforbruget med knapt 4 pct.

Det faktiske energiforbrug faldt med 2,2 pct. til 667 PJ i 2023, mens bruttoenergiforbruget, korrigeret for klimaudsving og elhandel, faldt med 0,6 pct. Siden 1990 har Danmark reduceret det korrigerede bruttoenergiforbrug med 15,1 pct., og endnu engang sætter bruttoenergiforbruget bundrekord.

Mere vedvarende energi – særligt fra solen

Derimod steg forbruget af vedvarende energi med 3 pct. Det skyldtes især en stor stigning på 35 pct. i forbruget af solenergi, ligesom også forbruget af biogas, omgivelsesvarme, brænde og vindenergi bidrog til den samlede stigning. Til gengæld blev der brugt færre træpiller sidste år, idet forbruget faldt 3,2 PJ eller knapt 7 pct.

Endvidere steg den indenlandske produktion af vedvarende energi med 5,3% og udgør ligesom i 2022 mere end halvdelen af den samlede indenlandske energiproduktion. Samtidig dækkede produktionen af elektricitet baseret på vedvarende energi 82,1 pct. af den indenlandske elforsyning i 2023 mod 81,4 pct. i 2022. Her bidrog vindkraft med 53,8 pct. mens biomasse dækkede 16,4 pct., solenergi 9,3 pct. og biogas de resterende 2,5 pct.

Fald i udledningen af CO2

Som konsekvens af et mindre forbrug af fossile brændsler faldt Danmarks faktiske CO2-udledninger fra energiforbrug med 2,1 mio. ton i 2023 til 25,8 mio. tons. Det svarer til et fald på 7,6 pct. i forhold til 2022. Siden 1990 er de faktiske CO2-udledninger fra energiforbrug faldet 51,3%. Når udledningerne korrigeres for brændselsforbrug knyttet til elhandel og klimaudsving faldt CO2-udledningerne 5,4 pct. til 27,3 mio. tons.

Den endelige opgørelse over Danmarks samlede udledninger af drivhusgasser i 2023 forventes at blive publiceret af DCE – Nationalt center for miljø og energi i foråret 2025.

Læs Energistatistik 2023 (pdf-fil).

Øvrige fakta:

  • Det samlede endelige energiforbrug var stort set uændret med et fald på blot 0,1 pct. Det dækkede over et fald i produktionserhvervenes forbrug på 4,5 pct. samt i handel og service på 0,6 pct., hvorimod forbruget i husholdningerne og i transportsektoren steg hhv. 2,0 pct. og 1,6 pct. Bag stigningen i transportsektoren ligger primært en stigning på godt 14 pct. stigning i energiforbruget til luftfart, som nærmer sig niveauet før COVID-19-pandemien. Derimod faldt energiforbruget til vejtransport med 1,4 pct. i 2023.
     
  • Produktionen af biogas er steget markant i de seneste år og var 31,7 PJ i 2023. Det er en stigning på 9,6 pct. i forhold til 2022 og sammenlignet med 2010 er produktionen steget 632 pct.
     
  • Forbruget af vedvarende energi dækkes dels af indenlandsk produktion (ca. 75 pct.), dels af en nettoimport af træ, bionedbrydeligt affald og biobrændstoffer (ca. 25 pct.). I 2023 var nettoimporten af vedvarende energi 75 PJ, hvilket er 3,4 pct. mindre end året før.
     
  • Både den danske produktion af råolie og produktionen af naturgas faldt i 2023 med henholdsvis 8,3 pct. og 8,4 pct. sammenlignet med året før.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

17.10.2025CSR.dk

Får vi den første globale klimaskat i dag?

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

09.10.2025CSR.dk

Norwegian vinder udbud om grøn indenrigsrute: Skal flyve på mindst 40 procent bæredygtigt brændstof

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

PwC Danmark
Webinar
Product Carbon Footprints – Turning Data into a Market Advantage

Understanding the carbon footprint of individual products is essential for companies seeking to meet customer expectations, improve transparency, and make informed strategic choices.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Alexandra Instituttet
Kursus
Kursus: Det digitale produktpas og adfærdsdesign

Hvordan inviterer du dine kunder til mere bæredygtig adfærd, styrker din forretning og skaber bedre kundeoplevelser? Deltag i dette kursus, hvor du lærer at bruge metoder fra adfærdsdesign i arbejdet med EU's kommende digitale produktpas.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Alexandra Instituttet, Rued Langgaards Vej 7, 2300 København S