Historisk lavt kulforbrug og mere vedvarende energi i 2023

Forbruget af kul faldt med 36 pct. i 2023 og har aldrig været lavere i energistatistikkens 50 årige historie. Det samme gælder for Danmarks bruttoenergiforbrug, som også satte bundrekord sidste år. Til gengæld steg forbruget af vedvarende energi og CO2-udledningen fra energiforbruget faldt 7,6 pct. Det fremgår af Energistatistik 2023, som Energistyrelsen publicerer i dag.

Foto: Energistyrelsen

04.11.2024

CSR.dk

Danmarks faktiske forbrug af fossile brændsler faldt med 7,7 pct. i 2023, og det skyldtes ikke mindst et stort fald på 36 pct. i forbruget af kul, - et forbrug som ikke har været lavere i de 50 år, hvor Energistyrelsen har lavet energistatistikken. Samtidig blev naturgasforbruget reduceret med godt 5 pct. og olieforbruget med knapt 4 pct.

Det faktiske energiforbrug faldt med 2,2 pct. til 667 PJ i 2023, mens bruttoenergiforbruget, korrigeret for klimaudsving og elhandel, faldt med 0,6 pct. Siden 1990 har Danmark reduceret det korrigerede bruttoenergiforbrug med 15,1 pct., og endnu engang sætter bruttoenergiforbruget bundrekord.

Mere vedvarende energi – særligt fra solen

Derimod steg forbruget af vedvarende energi med 3 pct. Det skyldtes især en stor stigning på 35 pct. i forbruget af solenergi, ligesom også forbruget af biogas, omgivelsesvarme, brænde og vindenergi bidrog til den samlede stigning. Til gengæld blev der brugt færre træpiller sidste år, idet forbruget faldt 3,2 PJ eller knapt 7 pct.

Endvidere steg den indenlandske produktion af vedvarende energi med 5,3% og udgør ligesom i 2022 mere end halvdelen af den samlede indenlandske energiproduktion. Samtidig dækkede produktionen af elektricitet baseret på vedvarende energi 82,1 pct. af den indenlandske elforsyning i 2023 mod 81,4 pct. i 2022. Her bidrog vindkraft med 53,8 pct. mens biomasse dækkede 16,4 pct., solenergi 9,3 pct. og biogas de resterende 2,5 pct.

Fald i udledningen af CO2

Som konsekvens af et mindre forbrug af fossile brændsler faldt Danmarks faktiske CO2-udledninger fra energiforbrug med 2,1 mio. ton i 2023 til 25,8 mio. tons. Det svarer til et fald på 7,6 pct. i forhold til 2022. Siden 1990 er de faktiske CO2-udledninger fra energiforbrug faldet 51,3%. Når udledningerne korrigeres for brændselsforbrug knyttet til elhandel og klimaudsving faldt CO2-udledningerne 5,4 pct. til 27,3 mio. tons.

Den endelige opgørelse over Danmarks samlede udledninger af drivhusgasser i 2023 forventes at blive publiceret af DCE – Nationalt center for miljø og energi i foråret 2025.

Læs Energistatistik 2023 (pdf-fil).

Øvrige fakta:

  • Det samlede endelige energiforbrug var stort set uændret med et fald på blot 0,1 pct. Det dækkede over et fald i produktionserhvervenes forbrug på 4,5 pct. samt i handel og service på 0,6 pct., hvorimod forbruget i husholdningerne og i transportsektoren steg hhv. 2,0 pct. og 1,6 pct. Bag stigningen i transportsektoren ligger primært en stigning på godt 14 pct. stigning i energiforbruget til luftfart, som nærmer sig niveauet før COVID-19-pandemien. Derimod faldt energiforbruget til vejtransport med 1,4 pct. i 2023.
     
  • Produktionen af biogas er steget markant i de seneste år og var 31,7 PJ i 2023. Det er en stigning på 9,6 pct. i forhold til 2022 og sammenlignet med 2010 er produktionen steget 632 pct.
     
  • Forbruget af vedvarende energi dækkes dels af indenlandsk produktion (ca. 75 pct.), dels af en nettoimport af træ, bionedbrydeligt affald og biobrændstoffer (ca. 25 pct.). I 2023 var nettoimporten af vedvarende energi 75 PJ, hvilket er 3,4 pct. mindre end året før.
     
  • Både den danske produktion af råolie og produktionen af naturgas faldt i 2023 med henholdsvis 8,3 pct. og 8,4 pct. sammenlignet med året før.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

12.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

Annonce

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V