Hedegaard fik sit ja: Nu stiger kvotepriserne

EU-Parlamentet er vendt på en tallerken og vil nu alligevel trække 900 klimakvoter ud af markedet. Connie Hedegaard kalder det et klart signal, og Verdensnaturfonden og andre CO2-kvotetilhængere jubler.

WWW Verdensnaturfondens klimachef John Nordbo jubler over, at EU-parlamentet nu sender et signal om, at CO2-kvotesystemet bevares..

04.07.2013

CSR.dk

Klimakommissær Connie Hedegaard er godt tilfreds med, at EU-Parlamentet onsdag stemte for et revideret forslag om at trække 900 millioner klimakvoter ud af markedet for at højne prisen. I april blev den danske kommissær nedstemt.

Verdensnaturfonden jubler
WWW Verdensnaturfonden jubler over, at EU-Parlamentet har skiftet holdning til kvoterne. I en pressemeddelelse siger fondens klimachef John Nordbo: "Det er en sejr for fornuften og for EU-kommissær Connie Hedegaard. Kommissionens forslag er en start, men ikke en helbredelse af kvotesystemet".

I Dong er koncerndirektør Thomas Dalsgaard også tilfreds med EU-Parlamentets beslutning. Til Børsen siger han: "Det er et sekstremt vigtigt signal om, at Europa stadig vil en omstilling af energisystemet i en vedvarende retning. Så det glæder vi os rigtig meget over".

Mere klimavenlige virksomheder
Parlamentarikerne vedtog kun et enkelt ændringsforslag under afstemningen, og dermed lægger det nye forslag sig tæt op ad det, som med et flertal på blot 19 stemmer blev nedstemt i april oplyser flere medier med Ritzau som kilde.

Læs også: Kampen om grøn EU-politik fortsætter

Forslaget skal få virksomheder til at udlede færre drivhusgasser, fordi kvoterne, som virksomhederne køber, bliver dyrere.

Parlamentarikerne vedtog et ændringsforslag om, at EU-Kommissionen maksimalt må trække 900 millioner kvoter ud af markedet, hvis det ikke medfører risiko for, at virksomheder flytter ud af EU. Kvoterne må kun trækkes ud af markedet én gang frem mod 2020, hedder det i teksten.

Dermed minder det forslag, der er vedtaget, om dét, der blev forkastet i april.

"Så på den måde kan jeg kun være tilfreds. Nu er det op til regeringerne at tage stilling", siger kommissæren til Ritzau om det reviderede forslag, som bliver udg  angspunkt for de videre forhandlinger.

Stopper blødningen
Til Politiken i dag siger Connie Hedegaard: "Virkeligheden er, at det er et ret lille forslag, der blot skal stoppe blødningen i kvotehandelssystemet, mens vi fortsætter de vanskelige politiske forhandlinger (...) Nu kan vi komme videre, og det er dét, det handler om".

Særligt europæiske industrivirksomheder har kæmpet hårdt for at få parlamentarikerne til at stemme imod Hedegaards forslag, men Hedegaard håber, atgårdsdagens afstemning giver tid til eftertanke:

"Dem, der er imod, kan lobbye, så tosset de vil. Men jeg håber bare, at der vil være eftertanke hos industrien", siger hun og understreger, at hun tror, at rådet vil træffe en fornuftig beslutning i de fremtidige forhandlinger.

Forhindrer totalt kolaps
Britta Thomsen (S), medlem af Europaparlamentet, siger til Børsen i dag: "Tilbagetrækningen af kvoter er ikke nogen mirakelkur, men med afstemningen har vi forhindret et totalt kolaps af én af hjærnestenene i EU's klimapolitik".

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense