Hedegaard fik sit ja: Nu stiger kvotepriserne

EU-Parlamentet er vendt på en tallerken og vil nu alligevel trække 900 klimakvoter ud af markedet. Connie Hedegaard kalder det et klart signal, og Verdensnaturfonden og andre CO2-kvotetilhængere jubler.

WWW Verdensnaturfondens klimachef John Nordbo jubler over, at EU-parlamentet nu sender et signal om, at CO2-kvotesystemet bevares..

04.07.2013

CSR.dk

Klimakommissær Connie Hedegaard er godt tilfreds med, at EU-Parlamentet onsdag stemte for et revideret forslag om at trække 900 millioner klimakvoter ud af markedet for at højne prisen. I april blev den danske kommissær nedstemt.

Verdensnaturfonden jubler
WWW Verdensnaturfonden jubler over, at EU-Parlamentet har skiftet holdning til kvoterne. I en pressemeddelelse siger fondens klimachef John Nordbo: "Det er en sejr for fornuften og for EU-kommissær Connie Hedegaard. Kommissionens forslag er en start, men ikke en helbredelse af kvotesystemet".

I Dong er koncerndirektør Thomas Dalsgaard også tilfreds med EU-Parlamentets beslutning. Til Børsen siger han: "Det er et sekstremt vigtigt signal om, at Europa stadig vil en omstilling af energisystemet i en vedvarende retning. Så det glæder vi os rigtig meget over".

Mere klimavenlige virksomheder
Parlamentarikerne vedtog kun et enkelt ændringsforslag under afstemningen, og dermed lægger det nye forslag sig tæt op ad det, som med et flertal på blot 19 stemmer blev nedstemt i april oplyser flere medier med Ritzau som kilde.

Læs også: Kampen om grøn EU-politik fortsætter

Forslaget skal få virksomheder til at udlede færre drivhusgasser, fordi kvoterne, som virksomhederne køber, bliver dyrere.

Parlamentarikerne vedtog et ændringsforslag om, at EU-Kommissionen maksimalt må trække 900 millioner kvoter ud af markedet, hvis det ikke medfører risiko for, at virksomheder flytter ud af EU. Kvoterne må kun trækkes ud af markedet én gang frem mod 2020, hedder det i teksten.

Dermed minder det forslag, der er vedtaget, om dét, der blev forkastet i april.

"Så på den måde kan jeg kun være tilfreds. Nu er det op til regeringerne at tage stilling", siger kommissæren til Ritzau om det reviderede forslag, som bliver udg  angspunkt for de videre forhandlinger.

Stopper blødningen
Til Politiken i dag siger Connie Hedegaard: "Virkeligheden er, at det er et ret lille forslag, der blot skal stoppe blødningen i kvotehandelssystemet, mens vi fortsætter de vanskelige politiske forhandlinger (...) Nu kan vi komme videre, og det er dét, det handler om".

Særligt europæiske industrivirksomheder har kæmpet hårdt for at få parlamentarikerne til at stemme imod Hedegaards forslag, men Hedegaard håber, atgårdsdagens afstemning giver tid til eftertanke:

"Dem, der er imod, kan lobbye, så tosset de vil. Men jeg håber bare, at der vil være eftertanke hos industrien", siger hun og understreger, at hun tror, at rådet vil træffe en fornuftig beslutning i de fremtidige forhandlinger.

Forhindrer totalt kolaps
Britta Thomsen (S), medlem af Europaparlamentet, siger til Børsen i dag: "Tilbagetrækningen af kvoter er ikke nogen mirakelkur, men med afstemningen har vi forhindret et totalt kolaps af én af hjærnestenene i EU's klimapolitik".

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online