Haldor Topsøe var optaget af CSR før andre

Erhvervsmanden Haldor Topsøe er død få dage, før han ville være fyldt 100 år. Iværksætteren og videnskabsmanden vil blive husket for at arbejde med CSR, før det blev mainstream.

21.05.2013

CSR.dk

Haldor Topsøe, som ville være fyldt 100 år 24. maj, døde 20 maj. Han vil blive husket for et stort engagement i CSR og klimaet skriver forfatter og politisk kommentator i Berlingske Business i dag.
Haldor Topsøe startede sin virksomhed 10. april 1940, dagen efter tyskernes besættelse. Omdrejningspunktet var katalyse, og virksomheden udviklede en række vigtige kemiske processer, som blev brugt i forskellige industrier.
 
Industrien skal tjene mennesket
Thomas Larsen, som har et godt kendskab til Haldor Topsøe, fordi han netop har skrevet en bog om ham, skriver i en kommentar i Business:

Haldor Topsøe ville være fyldt 100 år fredag 24. maj. Samme dag udgiver Gyldendal Business en portrætbog om erhvervsikonet. .

"Typisk for Haldor Topsøe har han i de senere år været stærkt optaget af at udvikle nye teknologier, som blandt andet kan nedbringe forureningen ved at rense giftige gasser fra kraftværker og dieselmotorer.

Hans vision har altid været, at industrien skal tjene mennesket, ikke omvendt, og at profitten skal anvendes til at løse væsentlige samfundsproblemer.
 
Læser man hans bøger, blandt andet "Horisonten rundt fra 1992", vil man kunne se, at han 10-20 år før de fleste andre var optaget af klimaændringerne. Han engagerede sig tidligt i at hjælpe udviklingslandene, og fra sit sæde i Population Council advarede han mod overbefolkning og risikoen for fødevaremangel.

I tidens løb har han også fungeret som rådgiver og inspirator for politikere og embedsmand i lande som Indien, Rusland og Kina. Målet var at få gang i en vækst, som kunne afhjælpe fattigdom. Også i sit firma blev han en pioner. Han har ladet sine medarbejdere bedrive grundforskning og har løbende været i kontakt med de dygtigste forskere i verden", skriver Thomas Larsen og fortsætter:

CSR før det blev moderne
"Han arbejdede globalt, før begrebet blev opfundet, og han satte fokus på human resources og corporate social responsibility i sit firma, årtier før det blev moderne. Typisk for ham brugte han ikke så flotte ord: Han konstaterede blot, at hans firma skulle være et godt sted at være – og et godt sted at have været – og det har det været for hans medarbejdere".

Læs hele Thomas Larsens kommentar her

Ny bog om Topsøe udkommer fredag
Thomas Larsen udgiver på Gyldendal på fredag en ny bog "Haldor Thopsøe - 100 år i ord og billeder". Thomas Larsen har interviewet familie, venner, forretningsforbindelser, nuværende og tidligere ansatte i virksomheden – og ikke mindst Haldor Topsøe selv.

I bogen siger formand for Carlsbergfondet, Flemming Besenbacher om Haldor Topsøe:

”Det sker, at jeg sammenligner Haldor med Bryggeren, for der er mange ligheder. Der er i begge tilfælde tale om lynende intelligente og ekstremt hårdtarbejdende personer, som er drevet af entreprenørskab og en vision. De vil gøre en forskel. De er succesfulde. Og de personliggør Carlsbergs slogan ’semper ardens’ (altid brændende). Hvis der kommer noget i vejen, løser de problemet og kommer videre”.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle