The Guardian lægger pres på elektronik-producenter med benhårde produktanmeldelser

Med en ambition om at skubbe elektronik-branchen i en mere bæredygtighed retning samt at hjælpe deres læserne til at træffe et oplyst valg, når de handler elektronik, går The Guardian fremadrettet hårdere til værks, når de anmelder produkter.

11.01.2021

CSR.dk

”Solide produkter der kan holde i mange år er bedst for alle – kloden såvel som forbrugerens pengepung”, lyder det i en artikel fra The Guardian.

Siden 2019 har The Guardian set på graden af bæredygtighed i elektronik såsom smartphones, høretelefoner og tablets som et led i at give deres læsere et bedre grundlag for valg af ansvarligt produceret elektronik og for at skubbe branchen i en mere bæredygtig retning. Der bliver kigget på områder som fx produktets reparationsevne, holdbarhed / levetid og brugen af genanvendte materialer i produktionen.

Det viste sig at være yderst vanskeligt at få disse informationer ud af producenterne.

”Teknologivirksomheder vil ofte hellere være stille end at bekræfte eller benægte noget. Det er stadig svært at finde de nødvendige oplysninger til at træffe en informeret beslutning om, hvor bæredygtigt et produkt egentlig er, men efter et års pres fra Guardian gør vi fremskridt”, lyder det i artiklen.

Læs også: Carlsberg og Lendager Group i unikt samarbejde om genanvendelse

Der findes dog gode eksempler som fx den hollandske smartphone Fairphone 3+, der kom på det danske marked i september 2020 igennem 3 mobil (Kilde: mobilsiden.dk) og Googles løfte om at inkludere genbrugsmateriale i alle sine produkter inden 2030. Amazons nye Echo-højttalere indeholder også store mængder genanvendt materiale og batterierne i Samsungs Galaxy Buds Live-ørepropper kan udskiftes, og de indeholder genanvendt post-consumer plastik. Apple har offentliggjort miljøkonsekvensanalyser for sine hovedprodukter i et par år. 

Ifølge The Guardian går det dog stadig alt for langsomt med gennemsigtigheden og bæredygtigheds-indsatsen indenfor elektronik. De lægger derfor yderligere pres på producenterne, når de fremadrettet vil fremhæve de negative produkter, når de anmelder, frem for at hylde de positive.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

15.05.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K