The Guardian lægger pres på elektronik-producenter med benhårde produktanmeldelser

Med en ambition om at skubbe elektronik-branchen i en mere bæredygtighed retning samt at hjælpe deres læserne til at træffe et oplyst valg, når de handler elektronik, går The Guardian fremadrettet hårdere til værks, når de anmelder produkter.

11.01.2021

CSR.dk

”Solide produkter der kan holde i mange år er bedst for alle – kloden såvel som forbrugerens pengepung”, lyder det i en artikel fra The Guardian.

Siden 2019 har The Guardian set på graden af bæredygtighed i elektronik såsom smartphones, høretelefoner og tablets som et led i at give deres læsere et bedre grundlag for valg af ansvarligt produceret elektronik og for at skubbe branchen i en mere bæredygtig retning. Der bliver kigget på områder som fx produktets reparationsevne, holdbarhed / levetid og brugen af genanvendte materialer i produktionen.

Det viste sig at være yderst vanskeligt at få disse informationer ud af producenterne.

”Teknologivirksomheder vil ofte hellere være stille end at bekræfte eller benægte noget. Det er stadig svært at finde de nødvendige oplysninger til at træffe en informeret beslutning om, hvor bæredygtigt et produkt egentlig er, men efter et års pres fra Guardian gør vi fremskridt”, lyder det i artiklen.

Læs også: Carlsberg og Lendager Group i unikt samarbejde om genanvendelse

Der findes dog gode eksempler som fx den hollandske smartphone Fairphone 3+, der kom på det danske marked i september 2020 igennem 3 mobil (Kilde: mobilsiden.dk) og Googles løfte om at inkludere genbrugsmateriale i alle sine produkter inden 2030. Amazons nye Echo-højttalere indeholder også store mængder genanvendt materiale og batterierne i Samsungs Galaxy Buds Live-ørepropper kan udskiftes, og de indeholder genanvendt post-consumer plastik. Apple har offentliggjort miljøkonsekvensanalyser for sine hovedprodukter i et par år. 

Ifølge The Guardian går det dog stadig alt for langsomt med gennemsigtigheden og bæredygtigheds-indsatsen indenfor elektronik. De lægger derfor yderligere pres på producenterne, når de fremadrettet vil fremhæve de negative produkter, når de anmelder, frem for at hylde de positive.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense