Grundfos: Energirenovering er overset og afgørende svar på dobbeltkrise

I løsningen af både energi- og klimakrisen er en omstilling af vores energiforbrug afgørende. Men der en lavthængende frugt bliver stadig overset af politikere og virksomheder, mener Grundfos. Det er energirenovering

Politikerne bør sætte et politisk mål om, at 3 procent af den offentlige bygningsmasse skal energirenoveres hvert år, mener Grundfos. Foto: 123RF.

02.11.2022

CSR.dk

Danmark står midt i både en akut energikrise og en grøn omstilling. Alligevel overser politikerne en af de lavest hængende frugter til at løse begge udfordringer.

Det mener Ulrik Gernow, som er vicedirektør i milliardkoncernen Grundfos.

”Der skal sikres en lovgivning, der fokuserer på energirenovering. Vi savner en strategi med nogle nationalt bindende mål for energieffektivitet. Vi bryster os af at være et foregangsland. Men det er vi ikke på det her område,” siger han til FINANS.

Energieffektivisering har dog fået lidt opmærksomhed. I september vedtog EU-Parlamentet et bindende mål om 40 procent energieffektivisering i 2030. Men Danmark er endnu ikke et foregangsland på området, som vi ellers gerne vil bryste os af generelt i den grønne omstilling.

”Energieffektivisering bør blive et kerneelement i et nyt regeringsgrundlag. Det skal simpelthen fremhæves som en løsning på energikrisen og som en del af løsningen på den grønne omstilling,” fortæller Ulrik Gernow.

Læs også: Fælles opråb til politikerne: Behov for akutpakke til klimaet

Derfor foreslår han, at politikerne sætter et politisk mål om, at 3 procent af den offentlige bygningsmasse skal energirenoveres hvert år, så man dermed kan arbejde sig igennem bygningsmassen år for år.

Samtidig kan man kan stille højere krav til, at der handles på de effektiviseringssyn, som mange erhvervsbygninger skal gennemgå, som man har gjort i Tyskland. Dog uden at detailstyre virksomhederne med bindende krav, understreger Grundfos’ vicedirektør.

Og overordnet set vil en fokuseret politisk strategi om energieffektivisering kunne hjælpe renovationen af de 400.000 danske husstande, som Grundfos vurderer i dag, har ineffektive cirkulationspumper, og som har potentiale til at spare 10 procent af energiforbruget.

”Der skal være mere fokus på energieffektiviseringen. Derfor bør en ny regering også fremlægge en strategi, hvor der løbende følges op på, om vi gør nok for at komme i mål med energibesparelser,” afslutter Ulrik Gernow.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online