Grøn omstilling skal være en konkurrencefordel for produktionsvirksomheder

Nye teknologier, cirkulært design og datadrevne løsninger skal hjælpe produktionsvirksomheder med at skifte fra lineær til cirkulær økonomi – og samtidig styrke deres position på et globalt marked

Lykke Margot Ricard, lektor i Bæredygtig Innovation og Teknologi ved Syddansk Universitet. Foto: MADE

27.05.2025

CSR.dk

“Det vælter frem med politiske krav. Vi skal vende opgaven med grønne løsninger fra at være tungt revisorarbejde med afrapportering og hen mod indsatser der kan styrke produktionsvirksomhedernes konkurrenceevne”, påpeger Lykke Margot Ricard, sektionsleder for SDU Innovation og Design Engineering og lektor i Bæredygtig Innovation og Teknologi ved Syddansk Universitet.

Her henviser hun blandt andet til EU’s ‘Circular Economy Act 2026’, der har til formål at tage fat på centrale udfordringer som ressourcemangel, affaldsproblemer og global konkurrence. Et vigtigt fokusområde er at skabe lige vilkår, hvor både startups og etablerede virksomheder kan vokse og trives. The ’Act’ vil også fremskynde investeringer i cirkulær infrastruktur, såsom genanvendelsesanlæg og systemer til materialegenindvinding. Det skal ‘skabe en konkurrencedygtig cirkulær økonomi og et robust EU marked’, skriver EU-kommisionen.

Hvis produktionsvirksomhederne skal gøre op med lineær produktion til fordel for cirkulær produktion kræver det blandt andet dokumentation og sporbarhed, så det er gennemsigtigt for ’kunder’, hvor råvarerne kommer fra. Det vil blive en del af et digitalt produktpas, hvor man ser på hele produktets livscyklus.

LEGO's cirkularitet kræver også data

Dokumentation og sporbarhed kræver indsigt og overblik i tal. Derfor er data nøglen. Det er verdens største legetøjsproducent godt klar over. Derfor fik The LEGO Group udviklet et CO2-værktøj i et MADE forskningsprojekt:

“I MADE FAST fik vi hjælp af Syddansk Universitet til at se på, hvordan vi kan genbruge formdele fra vores udtjente sprøjtestøbeforme ved hjælp af data”, forklarer Thomas Møller Lauridsen, Design Manager i The LEGO Group.

Eksperter fra Syddansk Universitet var med på et internt pilotprojekt hos The LEGO Group for at undersøge, hvordan støbeformene i stål fra deres interne standardiserede platform, der hver består af over 700 dele, kan brydes ned i dens delkomponenter og dermed højne genbrug og genanvendelse.

“Projektet gav The LEGO Group mulighed for at arbejde med et CO2-prioriteringsværktøj i den tidlige beslutningsfase, sådan at de kan forestille sig forskellige scenarier og optimerer deres beslutningsgrundlag. Det håber jeg vil føre til, at The LEGO Group kan arbejde mere dynamisk med bæredygtighedsdata – og så tidligt i beslutningsfasen som muligt”, siger Emilie Folkmann, Phd- studerende i SDU Innovation & Design Engineering.

Og det er nyt, at vi taler om produktdesign, lyder det fra hendes ph.d.-vejleder:

“Der har været meget fokus på LCA (Livs Cyklus Analyse) som en efterrationalitetshandling men det er nyt, at vi taler om genbrug af form-dele ud fra forskellige cirkulære produktdesign scenarier i den strategiske beslutningsfase – det vil sige inden miljøaftrykket ligger fast. Det er der brug for, hvis vi vil være first-movers i Europa på en konkurrencedygtig cirkulær økonomi”, vurderer Lykke Margot Ricard.

Kan det så betale sig for The LEGO Group?

“Vi har en volumen, der er stor nok til en business case. Formene består af højkvalitets stål, så de er dyre. Vi fik hjælp til at overskue data, ISO-standarder, og sikre at kvaliteten af data er i orden. Projektet gav os værdifuld indsigt i, hvor vi kan spare mest CO2, når vi designer og producerer vores sprøjtestøbe-forme”, forklarer Thomas Møller Lauridsen.

Der skal udvikles mere ny teknologi

Hvordan skal produktionsvirksomheder – store som små – så lykkes med cirkulær frem for lineær produktion? 

“Det skal ikke være manuelt beskidt arbejde at sikre cirkulær produktion. Det kræver teknologi, der gør os smartere end de andre”, fastslår Lykke Margot Ricard.

Nye teknologier skal altså bane vejen for nye grønne løsninger. Men det går ikke hurtigt nok, hvis man spørger professor Henrik Gordon Petersen fra Syddansk Universitet.

“Der er alt for meget snak og alt for lidt handling i forhold til at udvikle og anvende robotteknologier til grønne løsninger. Produkter med stor varians er en udfordring. Nogle af de produkter, som tages tilbage har skrammer, buler, misfarvninger eller rust, og så er det svært for robotterne at skille og plukke og sortere. Derfor skal vi skabe løsninger før vi smider ud, hvor robotterne er i stand til at adskille produkterne”, siger han.

Og samme budskab går igen i Draghi-rapporten om EU's konkurrenceevne: Vi skal udvikle langt flere teknologier selv i Europa, der kan hjælpe os med at bane vejen for grønne løsninger.

/ PiB

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.09.2025CSR.dk

Ny forskning advarer om mulig kollaps af afgørende havstrøm

29.08.2025CSR.dk

Ministerens nationalfisk-kampagne møder hård kritik: "Greenwashing"

28.08.2025CSR.dk

DTU og Topsoes tætte samarbejde om fremtidens brintteknologi

28.08.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Grow Up Farm

27.08.2025CSR.dk

Danske forskere gør genbrug af beton muligt

26.08.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Mål klimaaftrykket på din IT-Løsning

26.08.2025Kinnarps A/S

Sponseret

ABCD - ESG? 7 vigtige bæredygtigheds-forkortelser forklaret

25.08.2025Schneider Electric

Sponseret

Højtydende kontaktor giver nye fordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

01.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

02.09.2025

Sted

Aarhus DK

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

02.09.2025

Sted

Online

Beierholm
Webinar
Skab værdi med dit klimaregnskab

Hvorfor lave et klimaregnskab – og hvordan bruger du det aktivt? I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan et klimaregnskab ikke kun er et grønt initiativ, men også et strategisk værktøj til at skabe reel forretningsværdi.

Dato

02.09.2025

Tid

08:15

Sted

Online