Grøn fremtid for tekstilbranchen

Med 40 millioner kroner skal en ny national handlingsplan sætte retningen for en bæredygtig tekstilindustri i Danmark. Brancheorganisation glæder sig over at blive meldt ind i kampen.

29.11.2024

CSR.dk

I den nye finanslov har regeringen sammen med SF og Radikale Venstre afsat 10 mio. kroner årligt i 2025-2028 til en ny national handlingsplan for tekstiler.

I EU er tekstilindustrien nemlig den fjerdemest miljø- og klimabelastende og er derfor en afgørende del af den grønne omstilling:

"Tekstilproduktionen verden over presser både vores klima og miljø. Vi står med et massivt overforbrug af tekstiler, der er vanskelige at genanvende, men også et stort potentiale for at skubbe udviklingen i en mere cirkulær og bæredygtig retning. Den mulighed griber vi med en national handlingsplan for tekstiler”, udtaler miljøminister Magnus Heunicke.

Planen omfatter initiativer som: 

  • Udarbejdelse af krav til mere miljø-og klimavenlige tekstiler
  • Indsamling og genanvendelse af tekstilaffald
  • Reduktion af miljøpåvirkningen fra offentlige tekstilindkøb
  • Udvikling af inspirationsmateriale om reparation af tekstiler, målrettet undervisere. 

Sideløbende skal der være informationskampagner til borgerne om bæredygtigt tekstilforbrug. Her skal der særligt sættes ind på onlinehandlen med det formål at skabe øget opmærksomhed og oplysning med henblik på at reducere tekstilindustriens miljø- og klimamæssige aftryk. 

Bære den grønne fane højt

Hos tekstilindustriens brancheorganisation, Dansk Mode og Textil (DM&T), vender mundvigene opad ovenpå udsigterne til en national handlingsplan.

I august lancerede de nemlig et politisk udspil til netop en national handlingsplan for tekstiler med henblik på at gøre tekstilbranchen en aktiv bidragsyder i den grønne omstilling.

Med udspillet anslog DM&T, at det var nødvendigt med 250 millioner på finansloven for at kunne gennemføre de nødvendige tiltag. Det blev imidlertid til 40 millioner fordelt på fire år. 

På trods af det lavere beløb, fremhæver de, at flere elementer fra deres udspil er båret med videre ind på Christiansborg, hvilket de ser som et tegn på politisk lydhørhed.

”Jeg er meget glad for den dialog, som vi har haft med partierne i Regeringen og Radikale Venstre om, hvordan vi kan understøtte omstillingen af den danske mode- og tekstilbranche, så vi sikrer os, at vi får skabt en koordineret indsats på tværs af branchen”, siger DM&T’s adm. direktør Thomas Klausen.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

22.10.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia