Grøn fremtid for tekstilbranchen

Med 40 millioner kroner skal en ny national handlingsplan sætte retningen for en bæredygtig tekstilindustri i Danmark. Brancheorganisation glæder sig over at blive meldt ind i kampen.

29.11.2024

CSR.dk

I den nye finanslov har regeringen sammen med SF og Radikale Venstre afsat 10 mio. kroner årligt i 2025-2028 til en ny national handlingsplan for tekstiler.

I EU er tekstilindustrien nemlig den fjerdemest miljø- og klimabelastende og er derfor en afgørende del af den grønne omstilling:

"Tekstilproduktionen verden over presser både vores klima og miljø. Vi står med et massivt overforbrug af tekstiler, der er vanskelige at genanvende, men også et stort potentiale for at skubbe udviklingen i en mere cirkulær og bæredygtig retning. Den mulighed griber vi med en national handlingsplan for tekstiler”, udtaler miljøminister Magnus Heunicke.

Planen omfatter initiativer som: 

  • Udarbejdelse af krav til mere miljø-og klimavenlige tekstiler
  • Indsamling og genanvendelse af tekstilaffald
  • Reduktion af miljøpåvirkningen fra offentlige tekstilindkøb
  • Udvikling af inspirationsmateriale om reparation af tekstiler, målrettet undervisere. 

Sideløbende skal der være informationskampagner til borgerne om bæredygtigt tekstilforbrug. Her skal der særligt sættes ind på onlinehandlen med det formål at skabe øget opmærksomhed og oplysning med henblik på at reducere tekstilindustriens miljø- og klimamæssige aftryk. 

Bære den grønne fane højt

Hos tekstilindustriens brancheorganisation, Dansk Mode og Textil (DM&T), vender mundvigene opad ovenpå udsigterne til en national handlingsplan.

I august lancerede de nemlig et politisk udspil til netop en national handlingsplan for tekstiler med henblik på at gøre tekstilbranchen en aktiv bidragsyder i den grønne omstilling.

Med udspillet anslog DM&T, at det var nødvendigt med 250 millioner på finansloven for at kunne gennemføre de nødvendige tiltag. Det blev imidlertid til 40 millioner fordelt på fire år. 

På trods af det lavere beløb, fremhæver de, at flere elementer fra deres udspil er båret med videre ind på Christiansborg, hvilket de ser som et tegn på politisk lydhørhed.

”Jeg er meget glad for den dialog, som vi har haft med partierne i Regeringen og Radikale Venstre om, hvordan vi kan understøtte omstillingen af den danske mode- og tekstilbranche, så vi sikrer os, at vi får skabt en koordineret indsats på tværs af branchen”, siger DM&T’s adm. direktør Thomas Klausen.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense