Grønne vinde for fremtidens containerskibe

Traditionelt har størrelsen været det vigtigste parameter for et nyt containerskib, men morgendagens godsfartøjer skal også være grønne. Vindkraft og brændselsceller kan være svaret.

Ecolinerens fire master er sat op som en såkaldt DynaRig, der betyder at sejlene kan fjernstyres elektronisk og sættes eller bjærges på syv minutter. Illustration: Dykstra Naval Architects.

23.06.2017

CSR.dk

Det er ikke ligefrem noget nyt koncept, der er ved at vinde indpas i den internationale containerskibsindustri. Nærmest siden de allerførste mennesker vågede sig ud på bølgen blå for adskillige tusinde år siden, har sejlet været centralt for at skabe fremdrift.

Læs også: HH Ferries Group miljøcertificeres

Alligevel er det netop den gamle idé, der på det seneste er blevet ’genopfundet’ i shippingbranchen. Maersk tester allerede et vindkoncept, og nu barsler Hamborg-virksomheden Sailing Cargo så med et gigantisk sejlskib, der kun vil blive drevet af vinden og derfor er yderst miljøvenligt.

Daimler, VW og BMW har udtrykt interesse for projektet, skriver Still i et nyhedsbrev, og det er der gode grunde til. Et af de største problemer for shippingindustrien er således den tilknyttede forurening. Anvendelsen af bunkerolie som brændstof medfører udledning af bl.a. sod, nitrogen, svovl og kuldioxid ved forbrænding. Verdens 16 største containerskibe udleder ligeså meget svovl som alle verdens personbiler per år. Hvert år skønnes op til 60.000 mennesker at dø for tidligt på grund af emissioner fra skibe.

Relativt lille skib, men stor effekt
Sailing Cargos bud på en løsning hedder Ecoliner og er et moderne firmastet fragtsejlskib med et deplacement på små 12.000 tons og en kapacitet på 476 TEU. Sammenlignet med eksempelvis Maersks Triple E-skibe, der kan medbringe over 18.000 TEU er det naturligvis ikke meget, men effekten er til at tage og føle på.

Blot et enkelt Ecoliner-skib kan spare miljøet for 30-40.000 tons CO2 per rute, og med Sailing Cargos planer in mente, så kan det hurtigt løbe op.

”Vi vil sætte det første skib i drift i sommeren 2018. I løbet af de næste fem år er det planen at bygge en skibsflåde med 15 til 25 kæmpe sejlskibe”, siger Uwe Köhler, som er strategisk udviklingsleder hos Sailing Cargo, til Still.

Udover sammenlagt 4000 m2 sejl er Ecolineren, der er udviklet af hollandske Dykstra Naval Architects, udstyret med en elmotor, der (indtil videre) skal drives af fire generatorer, og som kan startes op, når vindforholdene ikke gør det muligt at fastholde den optimale sejlhastighed på omkring 12 knob, fremgår det af en brochure om skibet.

Drømmeskib med brændselsceller
Også japanske NYK Line har miljøvenlig sejlads på tegnebrættet. Super Eco Ship 2030 hedder projektet, der første skridt mod NYKs mål om at kunne tilbyde udledningsfri transport i 2050. Skibets fremdrift er baseret på en kombination af sejl, solpaneler og brændselsceller og vil ifølge planen levere en CO2-besparelse på 69 procent.

Læs også: Milliard- og miljøpotentiale i elektrisk shipping

”NYK Super Eco Ship 2030 er stadig et drømmeskib. Vi har brug for et par år mere til at uddybe forskningen i sol, vind, celler og energi for at realisere et skib, der forhåbentlig vil være profitabelt for både forretningen og miljøet”, siger Vittorio Garroni fra den italienske marinedesignvirksomhed Garroni Progetti s.r.I, der er blandt NYKs partnere i projektet.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle