Grønne vinde for fremtidens containerskibe

Traditionelt har størrelsen været det vigtigste parameter for et nyt containerskib, men morgendagens godsfartøjer skal også være grønne. Vindkraft og brændselsceller kan være svaret.

Ecolinerens fire master er sat op som en såkaldt DynaRig, der betyder at sejlene kan fjernstyres elektronisk og sættes eller bjærges på syv minutter. Illustration: Dykstra Naval Architects.

23.06.2017

CSR.dk

Det er ikke ligefrem noget nyt koncept, der er ved at vinde indpas i den internationale containerskibsindustri. Nærmest siden de allerførste mennesker vågede sig ud på bølgen blå for adskillige tusinde år siden, har sejlet været centralt for at skabe fremdrift.

Læs også: HH Ferries Group miljøcertificeres

Alligevel er det netop den gamle idé, der på det seneste er blevet ’genopfundet’ i shippingbranchen. Maersk tester allerede et vindkoncept, og nu barsler Hamborg-virksomheden Sailing Cargo så med et gigantisk sejlskib, der kun vil blive drevet af vinden og derfor er yderst miljøvenligt.

Daimler, VW og BMW har udtrykt interesse for projektet, skriver Still i et nyhedsbrev, og det er der gode grunde til. Et af de største problemer for shippingindustrien er således den tilknyttede forurening. Anvendelsen af bunkerolie som brændstof medfører udledning af bl.a. sod, nitrogen, svovl og kuldioxid ved forbrænding. Verdens 16 største containerskibe udleder ligeså meget svovl som alle verdens personbiler per år. Hvert år skønnes op til 60.000 mennesker at dø for tidligt på grund af emissioner fra skibe.

Relativt lille skib, men stor effekt
Sailing Cargos bud på en løsning hedder Ecoliner og er et moderne firmastet fragtsejlskib med et deplacement på små 12.000 tons og en kapacitet på 476 TEU. Sammenlignet med eksempelvis Maersks Triple E-skibe, der kan medbringe over 18.000 TEU er det naturligvis ikke meget, men effekten er til at tage og føle på.

Blot et enkelt Ecoliner-skib kan spare miljøet for 30-40.000 tons CO2 per rute, og med Sailing Cargos planer in mente, så kan det hurtigt løbe op.

”Vi vil sætte det første skib i drift i sommeren 2018. I løbet af de næste fem år er det planen at bygge en skibsflåde med 15 til 25 kæmpe sejlskibe”, siger Uwe Köhler, som er strategisk udviklingsleder hos Sailing Cargo, til Still.

Udover sammenlagt 4000 m2 sejl er Ecolineren, der er udviklet af hollandske Dykstra Naval Architects, udstyret med en elmotor, der (indtil videre) skal drives af fire generatorer, og som kan startes op, når vindforholdene ikke gør det muligt at fastholde den optimale sejlhastighed på omkring 12 knob, fremgår det af en brochure om skibet.

Drømmeskib med brændselsceller
Også japanske NYK Line har miljøvenlig sejlads på tegnebrættet. Super Eco Ship 2030 hedder projektet, der første skridt mod NYKs mål om at kunne tilbyde udledningsfri transport i 2050. Skibets fremdrift er baseret på en kombination af sejl, solpaneler og brændselsceller og vil ifølge planen levere en CO2-besparelse på 69 procent.

Læs også: Milliard- og miljøpotentiale i elektrisk shipping

”NYK Super Eco Ship 2030 er stadig et drømmeskib. Vi har brug for et par år mere til at uddybe forskningen i sol, vind, celler og energi for at realisere et skib, der forhåbentlig vil være profitabelt for både forretningen og miljøet”, siger Vittorio Garroni fra den italienske marinedesignvirksomhed Garroni Progetti s.r.I, der er blandt NYKs partnere i projektet.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026KommPress A/S

Sponseret

Mere miljøvenlige planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

22.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle