Grøn omstilling gennem partnerskaber

Virksomheder og kommuners samarbejde om bæredygtig vækst diskuteres på konference, som EU Life+ projektet Carbon 20, Green Cities og Kommunernes Landsforening står bag. Gate 21 er konferencepartner.

11.11.2013

CSR.dk

Kommunerne kan kun nå de lokale klimamålsætninger, hvis de samarbejder med private virksomheder. Det er holdningen hos arrangørerne bag konferencen ”Grøn omstilling gennem partnerskaber”, som afvikles i København i denne uge. 

På konferencen præsenteres en række succesfulde eksempler på, hvordan partnerskaber mellem kommuner og virksomheder kan skabe bæredygtig vækst i lokale virksomheder.Peter Thiele (S), der er formand for miljøsamarbejdet Green Cities og blandt arrangørerne af konferencen, siger i en pressemeddelelse:

”Udfordringen er, at kommunerne mangler lovhjemmel eller konkrete metoder til at samarbejde med virksomheder om CO2-besparelser. Konferencens formål er derfor, at dele de nyeste erfaringer med offentlig-private partnerskaber, der fremmer en bæredygtig vækst”. 

Læs også: Fritz Hansen satser på grøn leverandørstyring

På konferencen fremlægger partnerskabsprojektet Carbon 20 en model for, hvordan kommuner og virksomheder kan samarbejde om energibesparelser. Fra 2010-2013 har Green Cities-kommunerne, Næstved Kommune, KL, Aalborg Universitet og en række energirådgivere samarbejdet med over 100 mindre virksomheder om reduktion af CO2. Virksomhederne har i gennemsnit sparet 22 procent CO2 i projektets løbetid.

”Projektet viser, at der er store klimaperspektiver i at lade kommunen spille en mere proaktiv rolle i forhold til energibesparelser virksomhederne,” siger Peter Thiele fra Green Cities.

Læs også: Formel M er vinder af 'Vores omstilling'

Praktiske erfaringer fra ind- og udland
Ved konferencen møder deltagerne i alt ni danske og ét hollandsk partnerskabsprojekt, der arbejder med at skabe grønne jobs og en mere effektiv anvendelse af ressourcer. Et af dem er partnerskabsorganisationen Gate 21, der har succes med at understøtte offentlig-private innovationsprojekter, der har til formål at finde nye løsninger på kommunernes klimaudfordringer.

”Hvis vi for alvor skal accelerere den grønne omstilling, er vi nødt til udvikle nye samarbejdsrelationer og partnerskaber mellem den offentlige og den private sektor. Og vi skal sikre os, at omstillingen går hånd i hånd med erhvervsudviklingen, ellers når vi ikke i mål. Gate 21 har en række bud på, hvordan de nye samarbejder kan tage form”, siger Gate 21’s direktør Poul Erik Lauridsen i pressemeddelelsen.

Grøn omstilling gennem partnerskaber afvikles på fredag 15. november kl. 9.30-22.00 2013 i Street Mekka i København. Tilmeldingsfristen er passeret.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

16.09.2026CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle