Grøn Indkøbsuge - Teknik- og Miljøborgmester Morten Kabell: Byerne trækker i arbejdstøjet rundt omkring i verden

Københavns Kommunes Teknik- og Miljøborgmester, Morten Kabell, fortalte torsdag om kommunens nye politik for miljømærker og gav gode råd til, hvordan de grønne indkøb kommer højt på dagsorden hos politikerne.

13.11.2017

CSR.dk

På vegne af Forum for Bæredygtige Indkøb

Københavns Kommune har for nylig vedtaget ny politik med et krav om, at kommunen skal gå efter miljømærkede produkter i alle relevante indkøb og udbud. Københavns Kommune køber hvert år ind for mere end 300 mio. kr. inden for 26 områder, der potentielt kunne være miljømærket med Svanemærket eller EU-Blomsten. Der var derfor vægt og handling bag ordene, da Teknik- og Miljøborgmester, Morten Kabell, gik på scenen som hovedtaler til torsdagens konference om grønne indkøb i politik og praksis.

”I vores gældende indkøbspolitik står der, som i de fleste indkøbspolitikker, at vi skal spare penge. Og det er jo superfornuftigt at reducere de offentlige udgifter. Men det er mindst lige så vigtigt, at vi gennem indkøbene tager et samfundsansvar”, sagde Morten Kabell til konferencens 90 deltagere og fortsatte: ”Vi skal tænke i miljø- og klimakrav, arbejdsmiljø og overenskomstmæssige forhold. Kort og godt, så skal vi tænke os om, når vi køber ind. For det er nogle store dagsordener, nogle vigtige dagsordener, som vi taber på gulvet, hvis vi ikke skubber på, for at markedet kan se det fornuftige i det.”

Københavns Kommune har en lang række områder, hvor grønne kriterier kommer i centrum, når produkter og services skal i udbud. Nogle områder er at betegne som standardindkøb, mens andre kræver mere innovative tilgange. Et eksempel er projektet BuyZet, som Morten Kabell introducerede: ”På transportområdet er der både store udfordringer og potentialer i forhold til indkøb og udbud, fordi de mange leverancer til alle vores adresser i København både giver lokal luftforurening, CO2-udledning, støj og trængsel. Vi er med i et stort EU-projekt, BuyZet, hvor vi undersøger, hvordan vi gennem vores egne indkøb kan fremme emissionsfri varelevering i København og samtidig bidrage positivt til ren luft og trængselsudfordringer. Og vi vedtog i december sidste år at stille skærpede transportkrav til levering af vores varer.”

Deltagerne til konferencen var spørgelystne, og Morten Kabell blev blandt andet spurgt, hvordan det var lykkedes at få de grønne indkøb så højt på dagsordenen hos de københavnske politikere. Til det lød svaret: ”Det er afgørende vigtigt, at man viser, hvordan grønne indkøb understøtter vores miljø- og klimamål – herved går det lettest igennem Borgerrepræsentationen. Her er miljømærkerne et godt eksempel”.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup