Gode nyheder fra Rom: Historisk global aftale sikrer 200 milliarder til biodiversitet

På COP16.2-mødet i Rom lykkedes det verdens lande at blive enige om en finansieringsaftale, der skal sikre 200 milliarder dollar årligt til biodiversitet fra 2030. Aftalen, der blev mødt med lettelse og begejstring, markerer et gennembrud i indsatsen for at bremse tabet af biodiversitet.

04.03.2025

CSR.dk

Biodiversiteten er under alvorligt pres.

Ifølge rapporten Living Planet Report 2024 fra WWF Verdensnaturfonden og Zoological Society of London er verdens biologiske mangfoldighed akut truet, og vigtige økosystemer som havenes koralrev og tropernes regnskove risikerer at passere kritiske tipping points og bryde sammen.

Derfor har der været et stigende pres på verdens lande for at få en global aftale om at håndtere biodiversitetskrisen i hus. I 2022 forpligtede man sig til at beskytte mindst 30 procent af land- og havarealer inden 2030, men implementeringen har haltet, særligt på grund af manglende finansiering.

Modsat det oprindelige COP16-møde sidste år viste landene til COP16.2-mødet stor vilje til at nå frem til en aftale. Susana Muhamad, den afgående miljøminister i Colombia, der har ledet forhandlingerne i Rom, fremhæver, hvordan aftalen kommer på et vigtigt tidspunkt med et smuldrende verdenssamfund og geopolitiske spændinger:

"I året 2025, hvor vi har set så meget politisk forandring globalt, og hvor fragmentering og konflikter tager til, er det bemærkelsesværdigt, at vi omkring biodiversitet – omkring evnen til at beskytte liv – har fundet en fælles vilje om det fælles bedste," siger hun ifølge Information.

Ikke helt i mål

Et af stridspunkterne i forhandlingerne står dog stadig tilbage uforløst. Det handler om, hvem der skal administrere de 200 milliarder dollar årligt fra 2030.

Udviklingslandene ønsker en ny, selvstændig biodiversitetsfond under FN’s biodiversitetskonvention (CBD), hvor de får mere direkte indflydelse på midlernes fordeling. I-landene ønsker derimod, at midlerne forvaltes af Global Environment Facility (GEF) under Verdensbanken, hvor de har en dominerende rolle.

Historisk set har udviklingslandene haft svært ved at få adgang til støtte fra GEF, da midlerne ofte kræver omfattende dokumentation og godkendelsesprocesser, som mange lande har svært ved at opfylde.

De argumenterer derfor for, at en ny biodiversitetsfond med et simplere system og større inddragelse af modtagerlandene vil sikre, at midlerne når de projekter og samfund, der har mest brug for dem.

Forhandlingerne i Rom resulterede i et kompromis, hvor der nu er aftalt en køreplan frem mod 2028, hvor den endelige beslutning om fondens struktur skal træffes.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Biodiversitet og natur

Biodiversitet og ødelæggelse af natur er mindst lige så stor en risiko som klimaforandringer. Men de fleste virksomheder kender ikke deres afhængighed og påvirkning af naturen. Temaet peger i retning af hvordan, den opgave skal løses og viser eksempler fra udvalgte virksomheder.

Relateret indhold

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn