Gode nyheder fra Rom: Historisk global aftale sikrer 200 milliarder til biodiversitet

På COP16.2-mødet i Rom lykkedes det verdens lande at blive enige om en finansieringsaftale, der skal sikre 200 milliarder dollar årligt til biodiversitet fra 2030. Aftalen, der blev mødt med lettelse og begejstring, markerer et gennembrud i indsatsen for at bremse tabet af biodiversitet.

04.03.2025

CSR.dk

Biodiversiteten er under alvorligt pres.

Ifølge rapporten Living Planet Report 2024 fra WWF Verdensnaturfonden og Zoological Society of London er verdens biologiske mangfoldighed akut truet, og vigtige økosystemer som havenes koralrev og tropernes regnskove risikerer at passere kritiske tipping points og bryde sammen.

Derfor har der været et stigende pres på verdens lande for at få en global aftale om at håndtere biodiversitetskrisen i hus. I 2022 forpligtede man sig til at beskytte mindst 30 procent af land- og havarealer inden 2030, men implementeringen har haltet, særligt på grund af manglende finansiering.

Modsat det oprindelige COP16-møde sidste år viste landene til COP16.2-mødet stor vilje til at nå frem til en aftale. Susana Muhamad, den afgående miljøminister i Colombia, der har ledet forhandlingerne i Rom, fremhæver, hvordan aftalen kommer på et vigtigt tidspunkt med et smuldrende verdenssamfund og geopolitiske spændinger:

"I året 2025, hvor vi har set så meget politisk forandring globalt, og hvor fragmentering og konflikter tager til, er det bemærkelsesværdigt, at vi omkring biodiversitet – omkring evnen til at beskytte liv – har fundet en fælles vilje om det fælles bedste," siger hun ifølge Information.

Ikke helt i mål

Et af stridspunkterne i forhandlingerne står dog stadig tilbage uforløst. Det handler om, hvem der skal administrere de 200 milliarder dollar årligt fra 2030.

Udviklingslandene ønsker en ny, selvstændig biodiversitetsfond under FN’s biodiversitetskonvention (CBD), hvor de får mere direkte indflydelse på midlernes fordeling. I-landene ønsker derimod, at midlerne forvaltes af Global Environment Facility (GEF) under Verdensbanken, hvor de har en dominerende rolle.

Historisk set har udviklingslandene haft svært ved at få adgang til støtte fra GEF, da midlerne ofte kræver omfattende dokumentation og godkendelsesprocesser, som mange lande har svært ved at opfylde.

De argumenterer derfor for, at en ny biodiversitetsfond med et simplere system og større inddragelse af modtagerlandene vil sikre, at midlerne når de projekter og samfund, der har mest brug for dem.

Forhandlingerne i Rom resulterede i et kompromis, hvor der nu er aftalt en køreplan frem mod 2028, hvor den endelige beslutning om fondens struktur skal træffes.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Biodiversitet og natur

Biodiversitet og ødelæggelse af natur er mindst lige så stor en risiko som klimaforandringer. Men de fleste virksomheder kender ikke deres afhængighed og påvirkning af naturen. Temaet peger i retning af hvordan, den opgave skal løses og viser eksempler fra udvalgte virksomheder.

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K