Gode nyheder fra Rom: Historisk global aftale sikrer 200 milliarder til biodiversitet

På COP16.2-mødet i Rom lykkedes det verdens lande at blive enige om en finansieringsaftale, der skal sikre 200 milliarder dollar årligt til biodiversitet fra 2030. Aftalen, der blev mødt med lettelse og begejstring, markerer et gennembrud i indsatsen for at bremse tabet af biodiversitet.

04.03.2025

CSR.dk

Biodiversiteten er under alvorligt pres.

Ifølge rapporten Living Planet Report 2024 fra WWF Verdensnaturfonden og Zoological Society of London er verdens biologiske mangfoldighed akut truet, og vigtige økosystemer som havenes koralrev og tropernes regnskove risikerer at passere kritiske tipping points og bryde sammen.

Derfor har der været et stigende pres på verdens lande for at få en global aftale om at håndtere biodiversitetskrisen i hus. I 2022 forpligtede man sig til at beskytte mindst 30 procent af land- og havarealer inden 2030, men implementeringen har haltet, særligt på grund af manglende finansiering.

Modsat det oprindelige COP16-møde sidste år viste landene til COP16.2-mødet stor vilje til at nå frem til en aftale. Susana Muhamad, den afgående miljøminister i Colombia, der har ledet forhandlingerne i Rom, fremhæver, hvordan aftalen kommer på et vigtigt tidspunkt med et smuldrende verdenssamfund og geopolitiske spændinger:

"I året 2025, hvor vi har set så meget politisk forandring globalt, og hvor fragmentering og konflikter tager til, er det bemærkelsesværdigt, at vi omkring biodiversitet – omkring evnen til at beskytte liv – har fundet en fælles vilje om det fælles bedste," siger hun ifølge Information.

Ikke helt i mål

Et af stridspunkterne i forhandlingerne står dog stadig tilbage uforløst. Det handler om, hvem der skal administrere de 200 milliarder dollar årligt fra 2030.

Udviklingslandene ønsker en ny, selvstændig biodiversitetsfond under FN’s biodiversitetskonvention (CBD), hvor de får mere direkte indflydelse på midlernes fordeling. I-landene ønsker derimod, at midlerne forvaltes af Global Environment Facility (GEF) under Verdensbanken, hvor de har en dominerende rolle.

Historisk set har udviklingslandene haft svært ved at få adgang til støtte fra GEF, da midlerne ofte kræver omfattende dokumentation og godkendelsesprocesser, som mange lande har svært ved at opfylde.

De argumenterer derfor for, at en ny biodiversitetsfond med et simplere system og større inddragelse af modtagerlandene vil sikre, at midlerne når de projekter og samfund, der har mest brug for dem.

Forhandlingerne i Rom resulterede i et kompromis, hvor der nu er aftalt en køreplan frem mod 2028, hvor den endelige beslutning om fondens struktur skal træffes.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Biodiversitet og natur

Biodiversitet og ødelæggelse af natur er mindst lige så stor en risiko som klimaforandringer. Men de fleste virksomheder kender ikke deres afhængighed og påvirkning af naturen. Temaet peger i retning af hvordan, den opgave skal løses og viser eksempler fra udvalgte virksomheder.

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark