Global madspildsmåler lanceres på grønt topmøde i dag

Mandag og tirsdag afholder Global Green Growth Forum sit årsmøde i København. Et af hovedpunkterne på dagsordenen er lanceringen af verdens første madspildsmåler rettet mod både, virksomheder, regeringer og lande.

En ny global standard skal være med til at bekæmp madspild på verdensplan. Foto: U.S. Department of Agriculture.

06.06.2016

CSR.dk

Den voksende madspildsagenda på verdensplan får nu for første gang et sæt internationale retningslinjer at orientere sig efter. Den dansk-ledede organisation Global Green Growth Forum (3GF) har udviklet en madspildsmåler under navnet Food Loss and Waste Standard, der giver virksomheder og myndigheder guidelines til, hvordan de måler og dermed bekæmper madspild. Den er et vigtigt skridt på vejen til at reducere de enorme mængder mad, der hvert år går til spilde globalt.

Læs også: Madspildskamp på flere fronter

Den nye standard bliver lanceret i dag i København, hvor 3GF holder sit årlige summit, og er resultatet af et offentligt-privat partnerskab ledet af Washington-baserede World Resources Institute (WRI) med deltagelse af bl.a. FN’s landbrugs- og miljøorganisationer og Nestlé og støttet af DANIDA. Udenrigsminister Kristian Jensen (V) deltager i lanceringen, og i en række andre initiativer, der sætter blus under den globale grønne omstilling.

”Spild gør alle fattigere. Jeg er glad for, at en ny stærk alliance mellem offentlige og private aktører vil levere et effektivt redskab til at håndtere den globale madspildsudfordring. Den nye standard vil reducere de økonomiske tab for både forbrugere og industri, lette presset på vores naturressourcer og bidrage til opfyldelsen af de ambitiøse målsætninger i SDG’erne (FN’s bæredygtighedsmål, red.). Vi har brug flere løsninger af denne type til gavn for både mennesker, profit og planet”, siger han.

SDG-mål 12.3 lyder på en halvering af det globale madspild frem mod 2030, og her vil den kommende standard være udgøre et grundlag, der kan assistere med at udvikle strategier, der kan mindske tab og spild af mad, og samtidig måle fremskridtet løbende. Standarden vil også hjælpe med at definere madspild og på den måde gøre data mere sammenlignelige.

Gennemsigtighed er vigtig
Fra erhvervslivet er der allerede opbakning til initiativet fra flere store aktører på forbrugerområdet, herunder den britiske supermarkedskæde Tesco, der ser frem til de nye retningslinjer.

”Den nye FLW-standard giver os en fælles ramme til at måle madspild, og jeg håber at det vil få andre til at offentliggøre deres data og gøre en indsats for at tackle dette vigtige emne. Den type gennemsigtighed har været en hjørnesten i vores arbejde med madspild ved at hjælpe os med ikke alene at identificere de kritiske punkter i vores egen forretning, men også at håndtere dem”, siger koncernens CEO, Dave Lewis, og bliver bakket op at Nestlé.

”Vi vil tage vores del af slæbet. Ambitiøse mål er det, der tæller, og vi har allerede forpligtet os til ikke at sende noget affald til deponi fra vores sites i 2020. Den slags handlinger kommer samfundet til gode ved at støtte op om udvikling i landområder, vandbesparelse og fødevaresikkerhed, og hjælper os med at sikre at vores indkøb er mere bæredygtige. FLW-standarden er et afgørende redskab til at hjælpe os med at nå det mål”, siger CEO for Nestlé, Paul Bulcke.

Læs også: Sainsbury’s dropper massetilbud

Global Green Growth Forum er en platform for udvikling af løsninger og offentlig-private partnerskaber, der fremmer den grønne omstilling. 3GF Summit 2016 finder sted i København den 6.-7. juni under overskriften ”A Call To Action – Enabling Solutions at Speed and Scale”.

Læs mere om Global Green Growth Forum her.

-AK

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Lanceringswebinar: Svanemærkets nye krav til rengøringsservice og vinduespolering

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

21.11.2024CSR.dk

Slagsmålet mellem Ben & Jerry’s og deres ejere Unilever blusser op på ny

19.11.2024Plastic Change

Sponseret

167 organisationer i opfordring til verdens ledere: Plastikproduktionen skal ned!

18.11.2024CSR.dk

Ny millionbevilling skal gøre flere danske virksomheder klimaklar

14.11.2024BSR

Sponseret

The Silent G: Six Questions Every Leadership Team Should Ask About Sustainability Governance

04.11.2024CSR.dk

Ny rapport giver status på den grønne investeringsbølge

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

04.12.2024

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Erhvervsakademi Aarhus
Efteruddannelse
ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. ESG-rapportering er jeres måde som virksomhed til at redegøre for arbejdet med bæredygtighed og samfundsansvar. ESG-rapportering er et nødvendigt tiltag I bør forholde jer til, da det kan påvirke jeres omdømme over for fx investorer, kunder og leverandører.

Dato

07.01.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

CABI
Webinar
Webinarrække | 3:3 Styrk trivselsarbejdet med fokus på roller og ansvarsfordeling

Dette webinar er det tredje af tre. Her får du viden om, hvordan trivsel og fravær hænger sammen og præsentation af roller og ansvar i trivselsarbejdet.

Dato

16.01.2025

Tid

08:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD Webinar: Developing a Nature Transition Plan

Join us for the 7th webinar in the Nordic TNFD Consultation Group where we will explore how to put together a robust nature transition plan. The webinar will revolve around TNFD’s recent Discussion paper on nature transition plans.

Dato

16.01.2025

Tid

13:00

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Q&A webinar 20. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

20.01.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Q&A webinar 20th January: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

20.01.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom