Global grøn opbremsning: Accura mærker konsekvenserne

Advokatfirmaet Accura har foretaget en række fyringer i sin energiafdeling som følge af en bredere nedgang i investeringerne i grøn energi. Udviklingen afspejler en global usikkerhed, hvor både sværere markedsvilkår og politisk modvind bremser omstillingen.

07.05.2025

CSR.dk

Det grønne momentum, der ellers prægede store dele af Vesten efter pandemien og krigen i Ukraine, er i stigende grad bremset op. 

I USA har præsident Donald Trumps kursændringer med øget fokus på kul, olie og gas allerede sat tydelige spor. Til Finans forklarer Sydbanks aktieanalysechef Jacob Pedersen, at markedet for vindenergi i USA er "smadret", og vurderer, at der "ikke bliver godkendt nye vindparker de næste fire år".

Denne udvikling har direkte konsekvenser for danske virksomheder med transatlantiske aktiviteter. Accura, som er det eneste danske advokatfirma med en afdeling i USA, har således måttet reducere medarbejderstaben i sin energiafdeling. Firmaet har bekræftet, at fyringsrunden især har ramt afdelingerne for M&A og vedvarende energi, og fremhæver selv et lavere aktivitetsniveau som årsag.

Men også i Europa er tempoet dalende. Overfor Finans fremhæver Jacob Pedersen eksempelvis de forfejlede danske udbud for havvind samt udskudte politiske målsætninger. Den stemning står i skarp kontrast til situationen for blot få år siden, hvor grøn energi stod højt på både politikerne og markedets dagsorden.

Asiatiske muligheder og nye europæiske signaler

Mens Vesten kæmper med lavvækst og politiske benspænd, er dele af Asien fortsat præget af vækst og fremdrift i den grønne omstilling. Accura fremhævede i forbindelse med nedskæringerne netop regionen som et strategisk vigtigt marked. Det samme gør Sydbank-analytiker Jacob Pedersen, som peger på især Kina som en aktør, der kan fastholde momentum i det globale marked.

Derudover er der tegn på, at Europa begynder at reagere mere konsekvent. Tidligere i dag præsenterede EU-Kommissionen en handlingsplan, der skal udfase al import af russisk gas, olie og uran senest i 2027. 

Planen indebærer blandt andet en acceleration af investeringerne i vedvarende energi, energieffektivisering og elektrificering. Hvis ambitionerne følges op med konkrete midler, kan det genetablere noget af den grønne investeringsvilje i Europa og genstarte opbremsede projekter.

I Danmark ses også tegn på genoplivning. Efter udbudskollapset ved årsskiftet, hvor tre planlagte havvindmølleparker ikke fandt nogen købere, har regeringen ændret kurs, hvor næste udbudsrunde vil byde på mere fordelagtige forhold.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online