Global grøn opbremsning: Accura mærker konsekvenserne

Advokatfirmaet Accura har foretaget en række fyringer i sin energiafdeling som følge af en bredere nedgang i investeringerne i grøn energi. Udviklingen afspejler en global usikkerhed, hvor både sværere markedsvilkår og politisk modvind bremser omstillingen.

07.05.2025

CSR.dk

Det grønne momentum, der ellers prægede store dele af Vesten efter pandemien og krigen i Ukraine, er i stigende grad bremset op. 

I USA har præsident Donald Trumps kursændringer med øget fokus på kul, olie og gas allerede sat tydelige spor. Til Finans forklarer Sydbanks aktieanalysechef Jacob Pedersen, at markedet for vindenergi i USA er "smadret", og vurderer, at der "ikke bliver godkendt nye vindparker de næste fire år".

Denne udvikling har direkte konsekvenser for danske virksomheder med transatlantiske aktiviteter. Accura, som er det eneste danske advokatfirma med en afdeling i USA, har således måttet reducere medarbejderstaben i sin energiafdeling. Firmaet har bekræftet, at fyringsrunden især har ramt afdelingerne for M&A og vedvarende energi, og fremhæver selv et lavere aktivitetsniveau som årsag.

Men også i Europa er tempoet dalende. Overfor Finans fremhæver Jacob Pedersen eksempelvis de forfejlede danske udbud for havvind samt udskudte politiske målsætninger. Den stemning står i skarp kontrast til situationen for blot få år siden, hvor grøn energi stod højt på både politikerne og markedets dagsorden.

Asiatiske muligheder og nye europæiske signaler

Mens Vesten kæmper med lavvækst og politiske benspænd, er dele af Asien fortsat præget af vækst og fremdrift i den grønne omstilling. Accura fremhævede i forbindelse med nedskæringerne netop regionen som et strategisk vigtigt marked. Det samme gør Sydbank-analytiker Jacob Pedersen, som peger på især Kina som en aktør, der kan fastholde momentum i det globale marked.

Derudover er der tegn på, at Europa begynder at reagere mere konsekvent. Tidligere i dag præsenterede EU-Kommissionen en handlingsplan, der skal udfase al import af russisk gas, olie og uran senest i 2027. 

Planen indebærer blandt andet en acceleration af investeringerne i vedvarende energi, energieffektivisering og elektrificering. Hvis ambitionerne følges op med konkrete midler, kan det genetablere noget af den grønne investeringsvilje i Europa og genstarte opbremsede projekter.

I Danmark ses også tegn på genoplivning. Efter udbudskollapset ved årsskiftet, hvor tre planlagte havvindmølleparker ikke fandt nogen købere, har regeringen ændret kurs, hvor næste udbudsrunde vil byde på mere fordelagtige forhold.

- lhs

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

31.03.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København