GHG-protokollen vil stramme klimakrav: Virksomheder skal dokumentere grøn strøm time for time

Ny amerikansk anbefaling lægger op til skærpede krav for virksomheders klimaregnskaber. Kritikere kalder det bureaukrati, men ifølge GHG er præcision afgørende for at undgå greenwashing.

Foto: Dansk Erhverv

18.12.2025

CSR.dk

Den amerikanske organisation GHG-protokollen har sendt et forslag i høring, som vil stramme kravene til virksomheders rapportering af strømforbrug, også kendt som scope 2. Målet er større præcision, og dermed troværdighed, i klimaregnskaber.

Konkret lægger forslaget op til, at virksomheder fremover kun kan hævde, at de bruger grøn strøm, hvis den vedvarende energi er produceret i samme time og i samme elmarked, som den forbruges. Det er især den markedsbaserede metode, som i dag tillader køb af grønne certifikater uafhængigt af tid og sted, der vil blive påvirket.

GHG-protokollen begrunder forslaget med, at de nuværende metoder gør det muligt for virksomheder at fremstå grønne, uden at der nødvendigvis er en reel CO2-reduktion.

Forslaget er sendt i høring og kan potentielt træde i kraft efter 31. januar 2026.

Præcision skal sikre reel klimaeffekt

GHG-protokollen er ikke en myndighed, men dens standarder bliver brugt bredt af både virksomheder, investorer og myndigheder verden over. Ændringer i protokollen har derfor stor betydning for, hvordan virksomheder fremover skal dokumentere deres klimaindsats.

I Danmark bliver forslaget mødt med skepsis fra flere sider i erhvervslivet.

“Jeg er bekymret for, at det vil føre til et massivt administrativt bøvl,” sagde Ellen Marie Friis Johansen, csr-chef i Dansk Erhverv, til Børsen. Hun peger på, at forslaget står i kontrast til EU’s aktuelle kurs, hvor nye regler har lettet rapporteringsbyrden for mange virksomheder.

Men ifølge GHG vil dette ikke blive tilfældet og henviser til, at de aktivt arbejder for at gøre overgangen så gnidningsfri som mulig:

“Da man anerkender, at virksomheder varierer betydeligt i adgang til data og driftsmæssig skala, indeholder de foreslåede revisioner flere tiltag, der skal hjælpe brugerne med at håndtere disse ændringer,” lyder det blandt andet i materialet på organisationens hjemmeside.

Det afgørende for GHG-protokollen er det netop den manglende præcision i eksisterende metoder, der er problemet. Når virksomheder i dag kan udligne deres strømforbrug med grønne certifikater, selvom energien produceres på et andet tidspunkt eller i en anden region, bliver rapporteringen mindre retvisende.

Tanken bag det nye forslag er, at kun virksomheder, der reelt bruger grøn strøm, i det øjeblik de forbruger den, skal kunne kalde deres drift 100 procent grøn. 

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

13.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Færre rapporteringskrav gør ikke ESG-data mindre relevante for SMV’er

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online