Genbrugsgaver er den nye juletrend

Flere og flere danskere vil blive glade, hvis de får en genbrugsgave under juletræet. Det viser tal fra Kirppu, der er landets største loppesupermarkedskæde.

02.12.2021

CSR.dk

Der er efterhånden gået to år, siden vi i Danmark har haft en normal jul, men i takt med, at vi nærmer os den 24. december, er der flere og flere tegn på, at ikke alt er, som det var før Covid19. En af de helt store udviklinger er, at genbrugsgaver kommer til at blive et hit. Ifølge tal fra Kirppu, landets største loppesupermarkedskæde, vil 97,4 procent af godt 1100 adspurgte kunder blive glade for at få en genbrugsgave til jul.

Ifølge Kirppu hænger tendensen sammen med den store bevågenhed og fokus på klima og miljø. Det er dette klimamomentum, der nu også kommer til at påvirke den måde, vi handler på, og hvilke gaver, der i år kommer til at ligge under juletræet. Men udviklingen understøttes også af, at den omstillingsparathed, vi har skullet udvise i løbet af Covid19, har gjort os modtagelige for nytænkning, der bryder traditionerne.

Vaner og traditioner gentænkes
“I år er den første “normale” jul i to år - og den første jul, hvor vi virkelig tror på, at genbrugsjulegaverne både kan og vil slå igennem. Klima er for alvor kommet på forbrugsdagsordenen i mange familier, og Covid19 har vendt op og ned på vores vaner og medvirket til, at vi er langt mere modtagelige over for at gentænke vores vaner. Det gælder også årets julegaveindkøb og de typer gaver, vi lægger under træet - og i år tror vi på, at endnu flere danskere vil ønske sig genbrugsgaver med en historie,” siger Nellie Ellen Nørregaard Nielsen, Marketing Manager i Kirppu.

Kirppu er landets største loppesupermarkedskæde, hvor danskerne både kan tjene penge på deres brugte ting og købe billigt ind til årets julegaver med god samvittighed. Kæden har i dag mere end 20 butikker landet over, og i august 2021 oversteg den samlede værdi af brugte ting, der fik nyt liv, 16 millioner kroner. Især de unge strømmer til loppesupermarkederne, der har en klar vision om at sætte skub i et mere cirkulært forbrug.

Læs også: Flere danskere handler brugt for at bekæmpe overforbrug

Ny forståelse af julegavens betydning
Selv om næsten alle adspurgte kunder altså vil være glade for at modtage en genbrugsgave til jul, så er det kun cirka halvdelen, der selv kunne overveje at lægge en gave, der er købt brugt, under juletræet.  Tvivlen om, hvorvidt man selv ‘tør’ kaste sig ud i at købe genbrug til ens kære, kan ifølge Kirppu skyldes, at det vil kræve et større opgør med vores forståelse af julegavens betydning, før genbrug vil slå helt igennem hos danskerne.

“Julen er hjerternes fest, men det er også den største forbrugsfest på året, og det går hårdt ud over klimaet. Ud over problematikkerne i overforbruget synes jeg dog også, at det er relevant at spørge sig selv, om julegaver i dag er blevet til noget, man vælger fra en bestillingsliste, der blot skal sættes kryds ved, i stedet for at blive set som den kærlige og personlig gestus, som det er at give en gave. Men noget tyder på, at vi er på vej i en ny retning. Som vores egen undersøgelse viste, vil de fleste faktisk blive glade for at modtage en gave, der ikke er ny og derfor håber jeg specielt i år at mange flere vil turde springe ud i det og vælge at give genbrug i gave” siger Nellie Ellen Nørregaard Nielsen.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København