Frej skyder nyt partnerskab i gang: Vi skal sikre Danmark en førerposition i regenerativt landbrug

Efter et succesfuldt projekt i 2024 tager Frej næste skridt i et nyt partnerskab, der skal accelerere regenerativt landbrugs udvikling. Partnerskabet lanceres i samarbejde med Yara, Agrovi og Nestlé og bygger på erfaringerne fra Frejs store succes med det forpligtende Bælgfrugtspartnerskab. Lanceringen sker d. 26. maj i København med deltagelse landbrugsordfører Ida Auken.

Billede fra Frejs workshop i 2024 om regenerativt landbrug. Foto: Tænketanken Frej

22.05.2025

CSR.dk

Et partnerskab for handling

Missionen er at samle fødevaresektorens aktører i et partnerskab, hvor videndeling, dialog og handling sikrer, at regenerativt landbrug bliver en central del af dansk landbrugspolitik og praksis. I dag sker der store forandringer internationalt. EU har lanceret en ny vision for landbruget, hvor sunde jorde er en central del af strategien og forskernetværk i Danmark og globalt arbejder intensivt med emnet. Men en afgørende brik mangler: Et samlingspunkt, der sikrer samarbejde på tværs af værdikæden, så udviklingen ikke forbliver fragmenteret.

Frej bringer regenerativt landbrug på den politiske dagsorden

Regenerativt landbrug er ikke en niche. Det er en systemisk omstilling, som kræver, at hele sektoren trækker i samme retning. Store virksomheder i den internationale fødevareværdikæde spiller en afgørende rolle, da de har magten og de finansielle muskler til at drive udviklingen. Det er essentielt, at udviklingen skubbes den rigtige vej.

"Regenerativt landbrug har endnu ikke fået den politiske opmærksomhed, det fortjener. Det er her, Frej kommer ind i billedet. Vi har erfaringen, netværket og muligheden for at bygge bro mellem forskning, landmænd, industri og beslutningstagere", siger direktør i Frej, Marie-Louise Boisen Lendal.

Partnerskabet bygger på Frejs erfaringer fra 2024, hvor et omfattende projekt kortlagde den regenerative praksis i Danmark og udviklede 15 konkrete anbefalinger til, hvordan metoden kan udbredes og implementeres - som fik stor ros fra bl.a. Carlsberg, men også grønne aktører. 

Regenerativt landbrug kræver en kritisk vagthund

Regenerativt landbrug er en praksis i hastig udvikling, men definitionerne og tilgangen varierer. Danmark skal ikke kun følge med, men sætte standarden og sikre, at regenerativt landbrug ikke blot er et buzzword, men en reel løsning på landbrugets klima-, natur- og biodiversitetsudfordringer.

Derfor vil partnerskabet have en styregruppe, inspireret af modellen fra Bælgfrugtspartnerskabet. Gruppen skal sikre en nuanceret tilgang, hvor alle har en stemme – fra forskere og landmænd til industrigiganter og små innovative producenter og NGO’er. Det store økonomiske spil må ikke blive den eneste faktor, der afgør, hvordan regenerativt landbrug udvikler sig i Danmark.

En åben invitation til hele sektoren

“I Frej er vi dygtige til at samle aktører på tværs af fødevarebranchen og skabe fællesskaber, der får ting til at ske. Nu skal vi bruge de erfaringer til at fremme det regenerative landbrug. Det er afgørende, at denne omstilling sker sammen og sker nu. Vi inviterer derfor alle interesserede aktører til at være med, så regenerativt landbrug bliver mere end et løfte – det skal blive en realitet!" siger Marie-Louise, direktør i Frej.

Læs mere om lanceringseventet her.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online