Frej skyder nyt partnerskab i gang: Vi skal sikre Danmark en førerposition i regenerativt landbrug

Efter et succesfuldt projekt i 2024 tager Frej næste skridt i et nyt partnerskab, der skal accelerere regenerativt landbrugs udvikling. Partnerskabet lanceres i samarbejde med Yara, Agrovi og Nestlé og bygger på erfaringerne fra Frejs store succes med det forpligtende Bælgfrugtspartnerskab. Lanceringen sker d. 26. maj i København med deltagelse landbrugsordfører Ida Auken.

Billede fra Frejs workshop i 2024 om regenerativt landbrug. Foto: Tænketanken Frej

22.05.2025

CSR.dk

Et partnerskab for handling

Missionen er at samle fødevaresektorens aktører i et partnerskab, hvor videndeling, dialog og handling sikrer, at regenerativt landbrug bliver en central del af dansk landbrugspolitik og praksis. I dag sker der store forandringer internationalt. EU har lanceret en ny vision for landbruget, hvor sunde jorde er en central del af strategien og forskernetværk i Danmark og globalt arbejder intensivt med emnet. Men en afgørende brik mangler: Et samlingspunkt, der sikrer samarbejde på tværs af værdikæden, så udviklingen ikke forbliver fragmenteret.

Frej bringer regenerativt landbrug på den politiske dagsorden

Regenerativt landbrug er ikke en niche. Det er en systemisk omstilling, som kræver, at hele sektoren trækker i samme retning. Store virksomheder i den internationale fødevareværdikæde spiller en afgørende rolle, da de har magten og de finansielle muskler til at drive udviklingen. Det er essentielt, at udviklingen skubbes den rigtige vej.

"Regenerativt landbrug har endnu ikke fået den politiske opmærksomhed, det fortjener. Det er her, Frej kommer ind i billedet. Vi har erfaringen, netværket og muligheden for at bygge bro mellem forskning, landmænd, industri og beslutningstagere", siger direktør i Frej, Marie-Louise Boisen Lendal.

Partnerskabet bygger på Frejs erfaringer fra 2024, hvor et omfattende projekt kortlagde den regenerative praksis i Danmark og udviklede 15 konkrete anbefalinger til, hvordan metoden kan udbredes og implementeres - som fik stor ros fra bl.a. Carlsberg, men også grønne aktører. 

Regenerativt landbrug kræver en kritisk vagthund

Regenerativt landbrug er en praksis i hastig udvikling, men definitionerne og tilgangen varierer. Danmark skal ikke kun følge med, men sætte standarden og sikre, at regenerativt landbrug ikke blot er et buzzword, men en reel løsning på landbrugets klima-, natur- og biodiversitetsudfordringer.

Derfor vil partnerskabet have en styregruppe, inspireret af modellen fra Bælgfrugtspartnerskabet. Gruppen skal sikre en nuanceret tilgang, hvor alle har en stemme – fra forskere og landmænd til industrigiganter og små innovative producenter og NGO’er. Det store økonomiske spil må ikke blive den eneste faktor, der afgør, hvordan regenerativt landbrug udvikler sig i Danmark.

En åben invitation til hele sektoren

“I Frej er vi dygtige til at samle aktører på tværs af fødevarebranchen og skabe fællesskaber, der får ting til at ske. Nu skal vi bruge de erfaringer til at fremme det regenerative landbrug. Det er afgørende, at denne omstilling sker sammen og sker nu. Vi inviterer derfor alle interesserede aktører til at være med, så regenerativt landbrug bliver mere end et løfte – det skal blive en realitet!" siger Marie-Louise, direktør i Frej.

Læs mere om lanceringseventet her.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

13.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

12.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Påsken 2026 står i ansvarlighedens tegn

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online