Frederiksberg sætter strøm på renovationen

Frederiksberg Kommune har netop underskrevet en købskontrakt på ni elektriske skraldebiler. På sigt vil kommunen have 20 – det er hele flåden – og fordelene står i kø, selvom det er en stor investering. Også de mindre køretøjer skal skiftes ud.

Frederiksbergs borgmester Simon Aggesen foran en af Frederiksberg Renovations nuværende fem elskraldebiler, der får selskab af ni mere inden udgangen af 2019. Foto: Anders Kampmann.

17.04.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Tømning af skraldespande på Frederiksberg bliver i fremtiden en noget mindre forurenende oplevelse for såvel renovationsarbejderne som byens borgere. Frederiksberg Kommune er således i færd med at udskifte sin flåde af dieseldrevne skraldebiler med elektriske versioner, og torsdag d. 11. april tog man et stort skridt mere i den proces.

Læs også: Volvo leverer sine første fuldt ud elektriske lastbiler i Sverige

Her underskrev kommunen nemlig en kontrakt om indkøb af yderligere ni fuldt elektriske komprimatorbiler, der efter planen skal ankomme til Frederiksberg sidst på efteråret.

Borgmesteren underskrev kontrakten om de ni nye vogne på kommunens vegne. Foto: Anders Kampmann.

Med en stykpris på 4,6 mio. kr. – næsten det tredobbelte af de 1,8 mio. kr. en tilsvarende dieselbil koster – er det en ganske heftig investering, men det kan betale sig på flere fronter, forklarede afdelingschef i Frederiksberg Renovation, Ole Philip.

”Vi får 10 års garanti på de her biler, og vi regner med, at de holder mindst dobbelt så længe, som de konventionelle. Derudover er strøm betydeligt billigere end diesel, ligesom udgifterne til drift og vedligehold er langt lavere”, sagde han og fortsatte:

”Og så er der jo de miljømæssige fordele; bilerne har ingen udstødning og de støjer langt mindre end de gamle, så det er et kæmpe plus, dels for borgerne, fx når vi arbejder tidligt om morgenen, og ikke mindst for vores ansatte, som får et meget bedre arbejdsmiljø i dagligdagen”.

Inspiration til udlandet
Frederiksbergs borgmester Simon Aggesen (C), der kun har siddet i stolen en måneds tid, underskrev kontrakten på kommunens vegne, og han så frem til at ”gå forrest for at skabe bedre byer”, som han sagde, mens borgmester-Teslaen glimtede i solen.

”Vi er glade for at vise vejen og være med til at sikre en bedre hverdag for både vores ansatte i kommunen, og vores borgere, og for at gøre en nødvendig indsats for vores fælles klima. Og så er vi naturligvis også glade for at kunne tjene som inspiration for udlandet”, sagde han, det sidste med henvisning til, at man er i dialog med bystyret i Berlin, der er interesserede i en lignende løsning, og har haft en delegation på besøg i Danmark.

På sigt skal alle Frederiksberg Kommunes 20 komprimatorbiler kører på el. Foto: Anders Kampmann.

Frederiksberg har pt. fem elektriske skraldebiler i drift, hvoraf den første efterhånden har kørt små seks år. Inden 2019 er omme vil man altså nå op på 14, og planen er anskaffe 20 eksemplarer, hvilket vil sige en udskiftning af hele Frederiksberg Renovations flåde af de store vogne. Bilerne, der er fra franske PVI, kommer til at lade op om natten på renovationens egen transformatorstation, som man har fået etableret på pladsen, hvor de hører til.

I tillæg hertil vil man fra kommunens side også gerne bytte renovationsafdelingens øvrige mindre benzin- og dieseldrevne køretøjer ud med elektriske versioner, men når det kommer til kasse- og ladvogne på omkring 3,5 ton, så bliver batteriet en udfordring.

Læs også: MAN klar med elektrisk varevogn til bylevering

Det er nemlig ret tungt, forklarede Ole Philip, og da man gerne vil holde totalvægten under de 3,5 ton, som er grænsen for at der kræves stort kørekort, så efterlader det ikke meget rum til nyttelast. Men der bliver arbejdet på sagen fra diverse producenters side, og det skal nok komme, lød det.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby