Forslag om SDG-inkubator til smv'er

En SDG-inkubator skal hjælpe de små virksomheder med at udfolde forretningsideer i udviklingslande.

05.11.2020

CSR.dk

En rapport udviklet af organisationen Acces2innovation samt Dansk Industri, Dansk Erhverv og flere ngo’er viser, at danske smv’er har svært ved at opnå økonomisk støtte igennem offentlige støtteordninger.

Det skriver Børsen. 

Den problematik kender virksomheden Mash Energy udmærket til. Virksomheden har udviklet en maskine, der kan omdanne affald til bæredygtig energi. En maskine der særligt har sit potentiale i Afrika og Indien. Mash Energy mødte en mur, da de søgte hjælp i det offentlige finansieringssystem.

“Jeg tror faktisk overordnet, at det danske finansieringsøkosystem er ret godt. Men ligeså snart du skal have noget op at køre uden for Danmark, så løber du ind i problemer,” siger Jakob Andersen, adm. direktør i Mash.

Læs også: Vi spænder ben for danske grønne løsninger til udviklingslande

De offentlige støttekroner er ofte målrettet virksomheder, der driver forretning i Danmark, imens de større støtteordninger med fokus på udviklingslande ofte henvender sig til større virksomheder eller humanitære projekter.

En række organisationer foreslår derfor en SDG-inkubator, der skal hjælpe smv’er med at implementere deres bæredygtige opfindelser på de markeder, hvor vækstpotentialet er.

Udviklingsminister Rasmus Prehn (S) ser potentiale i forslaget, og nævner samtidig at Udenrigsministeriet er meget optagede af den nytænkning mange smv’er lægger for dagen.

Han understreger dog også, at der kan være fordele for de mindre virksomheder ved at teame op med større virksomheder, der har robusthed og kapital til at tage hul på de markeder som udviklingsløsningerne er tænkt til.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online