Forskere og virksomheder: Energisystemet skal redesignes

Forskere og virksomheder fra både ind- og udland vil samtænke el, varme og transport i nyt, bæredygtigt design af energisystemet.

Hvis Danmark skal nå målsætningen om at være uafhængig af kul, olie og naturgas i 2050, skal energisystemet struktureres helt anderledes, mener forskere og virksomheder. .

14.02.2017

CSR.dk

De 17 involverede parter, der både dækker forskere og virksomheder fra ind- såvel som udland, mener, at man i langt højere grad skal tænke el-, varme- og transportsektoren sammen for at få den bedste og billigste bæredygtige løsning.

Derudover skal Europas lande arbejde sammen for at få det smarteste og grønneste energisystem.

Billigere at smelte energisektorerne sammen
Det omfattende projekt går under navnet Re-Invest og i spidsen for det er Aalborg og Aarhus Universiteter.

Projektleder og professor Brian Vad Mathiesen fra Aalborg Universitet fortæller, at mens man indtil nu primært har set hver energisektor isoleret, vil projektet se på, hvordan man kan udnytte synergierne ved at samle energisystemet:

”Det er ingen kunst at køre på 100 procent vedvarende energi. Kunsten er at gøre det, så det ikke blive dyrere end i dag”, siger Brian Vad Mathiesen til Ritzau og tilføjer:

”Det kræver, at vi investerer i langt mere sammenhængende teknologier, så det ikke kommer til at koste os alt for meget som borgere”.

De er med i Re-Invest

Projektet har følgende 17 parter:

Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Østfoldforskning i Norge, Stanford i USA og Frankfurt Institute for Advanced studies i Tyskland, virksomhederne Danfoss, Kamstrup, EMD International, Haldor Topsøe, Aalborg CSP, HMN Naturgas, Dong Energy, Statkraft, interesseorganisationen Dansk Fjernvarme, MP Pension samt statslige Energinet.dk og Energistyrelsen.

Offentlig-privat samarbejde med udlandet
Det er ikke første gang, at Aalborg Universitet har forsket i, hvordan man omstille til vedvarende energi ved at integrere de forskellige energisektorer, men det nye ved Re-Invest er især, at man arbejder tæt sammen med private virksomheder og dermed inddrager deres viden.

En af de medvirkende parter er målerfirmaet Kamstrup, der kan bidrage med data og konkret viden om forbrugernes el- og varmeforbrug.

Læs også: UPS smider 125 mio. i solenergi

En anden deltagende virksomhed er HMN naturgas:

”Ud over at levere data skal vi være med til at diskutere, hvilke scenarier det vil være relevant at belyse. Og så er vi også meget optagede af at få kigget på samspillet med udlandet – både på gas og el”, siger planlægnings- og udviklingschef Frank Rosager fra HMN Naturgas.

Og netop samspillet med udlandet er også en vigtig del ved projektet, hvis vi skal blive bedre til at forme energisystemet i sammenhæng med hvad der sker uden for landets grænser:

”For eksempel hvad der rent teknisk sker, når vi har 60-70 procent vind og vore nabolande 30-40 procent vind”, forklarer Brian Vad Mathiesen.

Læs også: Nyt projekt skal styrke dansk cleantech-eksport

Der er sat fire år af til Re-Invest og projektet har et budget på 27 millioner kroner – de 17 skudt i af Innovationsfonden.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J