Forskere bruger AI til at få viden om bæredygtig kost på Twitter

Med forskning i såkaldt argument mining har et forskerhold fra Københavns Universitet ’udvundet’ nyttig viden om udbredelse af plantebaseret mad.

Ifølge en medforfatter på undersøgelsen tager folk primært udgangspunkt i egne holdninger, når de argumenterer positivt eller negativt for bæredygtig kost på Twitter. Arkivfoto..

17.01.2023

CSR.dk

Hvis man skal have fat i faktuel viden, virker Twitter ikke som det typiske sted at lede. Det er ikke desto mindre her en række forskere sammen med sprogmodeller og kunstig intelligens har undersøgt vores forhold til klimavenlig, plantebaseret mad.

Det skriver Klimamonitor på baggrund af en pressemeddelelse fra Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet.

Forskerne har ladt en computer kværne 30.000 tweets om emnet, fordi det kan lade sig gøre at kortlægge folks holdninger på sociale medier, og det kan bruges til at fremme bæredygtighed adfærd.

Læs også: FN-chef beder Elon Musk om at sikre menneskerettigheder på Twitter

Det mener adjunkt på Datalogisk Institut og medforfatter af studiet Daniel Hershcovich:

”Lad os sige, at fødevareministeriet vil lave en ny kampagne, der skal få flere til at spise plantebaseret. Men hvad skal deres hovedbudskaber være? De kan skrive det, de fleste af os i forvejen ved – at en begrænsning af CO2 er godt for klimaet. Men der er mange andre argumenter ud fra kulturelle og sociale skel, som vi ikke engang har tænkt på, som vi kan finde på sociale medier,” siger han ifølge Klimamonitor.

Egne holdninger
Metoden hedder ’argument mining’ – et computerprogram, der bruger en algoritme til at inddele opslagene i forskellige kategorier, som blandt andet viser om tweetet er skrevet ud fra egne oplevelser, henviser til en ekspert, et studie, fakta om emnet, en holdning eller en tro, som forfatteren har.

Læs også: Ekspert kalder video af Mejeriforeningen for vildledende

De mange tweets skal i sidste ende være med til tiltag, der kan skubbe befolkningen i mere bæredygtige retninger.

Og ifølge Daniel Hershcovich viser studiet, at mange tager udgangspunkt i sig selv, når de vil bevise, at bæredygtig mad er godt eller dårligt – uden at der eksempelvis bliver henvist til en forskningsartikel, en ekspert eller en artikel.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods