Fodboldklubber dropper Dubai efter fankritik

Hård kritik fra fanbaserne har fået F.C. København, Malmö FF og norske Rosenborg til at droppe Dubai som destination for træningslejre pga. menneskerettighedsforholdene. "Utrolig spændende" siger professor om udviklingen.

Dubai byder som hovedregel på noget mere behageligt vejr i vintermånederne end Danmark. Alligevel er flere nordiske fodboldklubber begyndt at vælge oliestaten fra som træningsdestination pga. landets anstrengte forhold til menneskerettighederne..

15.01.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Overholdelsen af flere af de basale menneskerettigheder lader noget tilbage at ønske i De Forenede Arabiske Emirater, påpeger Human Rights Watch. Alligevel har adskillige danske og nordiske topfodboldklubber over de seneste år henlagt deres vintertræningslejre til Dubai, der ligesom de øvrige emirater kan tilbyde behagelige varmegrader og ditto hoteller samt gode træningsbaner.

Læs også: Topansvarlig Superliga skaber glæde, men ikke overraskelse

Netop de sportslige hensyn har traditionelt set vejet tungest for klubberne, når de skulle forbedrede sig til den kommende sæsons udfordringer i de respektive hjemlige og europæiske turneringer, men det er tilsyneladende ved at ændre sig.

En voksende andel af klubbernes mange fans er nemlig begyndt at vise deres utilfredshed med valget af Dubai som destination for træningslejre pga. menneskerettighedsforholdene, som de ikke mener, klubberne kan tillade sig at ignorere i resultaternes hellige navn.

Det er jo interessant, at et fodboldpublikum også synes, de har et ansvar for, hvem deres klubber spiller med

Hans Bonde, Københavns Universitet

Og det har fået flere af klubberne til at reagere. Første eksempel var den norske storklub Rosenborg, der i december 2017 meldte ud, at man ikke længere ville rejse til den lille ørkenstat for at træne, gældende fra og med den tur, man ellers havde planlagt derned i januar 2018.

I den kortfattede besked pegede klubben på, at der opstod ’kraftig aktivitet fra medlemmer og supportere’ i kølvandet på offentliggørelsen af valget af Dubai som destination. Det har Rosenborgs sportslige leder, Stig Inge Bjørnebye, siden uddybet over for B.T. Sport:

”Det var blandt andet mig, der tog beslutningen på vegne af Rosenborg. Vi valgte at trække os fra Dubai. Vi ville ikke ind i en politisk diskussion med vores supportere, og derfor lyttede vi til dem. Derfor accepterede vi reaktionerne og beklagede på vegne af klubben”, siger han til mediet.

Svenske Malmö FF har været igennem et tilsvarende forløb og valgte ifølge B.T. at holde deres træningslejr i Spanien frem for Dubai i både 2017 og 2018.

FCK: ”Det handler om menneskesyn og diskrimination”
Nu har tendensen så spredt sig til Danmark, hvor Superligaens førerhold, F.C. København, d. 5. januar meddelte, at man ikke længere ville rejse til Dubai, om end først efter dette års tur, som man er ’kontraktuelt bundet’ til.

På samme måde som Rosenborg skrev klubben i første omgang kun kortfattet, at beslutningen blev taget på baggrund af ’meget debat og kritik fra FCK-fans omkring valget af destinationen i forhold til de problemer, der er omkring menneskerettigheder i Forenede Arabiske Emirater’.

Klubbens manager, norske Ståle Solbakken, der er erklæret socialist, uddybede i sidste uge overvejelserne i VG, og kalder fravalget ”en stille markering”.

”Det handler om det menneskesyn og den diskriminering, som finder sted mod både homoseksuelle og kvinder, åbenbare ting som strider mod det, de allerfleste står for”, forklarer han den norske avis.

Læs også: Nyt partnerskab sætter fokus på unge fodboldspilleres mentale trivsel

Ifølge Solbakken begyndte man at diskutere emnet internt efter at klubbens fans reagerede negativt allerede ved sidste års tur, og den øgede kritik op denne sæsons træningslejr blev så udslagsgivende. Samtidig peger han på det komplicerede i overvejelserne.

”Jeg synes det er vanskeligt. Hvor trækker du grænsen? Kan man tage til Tyrkiet? Hvor mange journalister og modstandere af det regime er ikke forsvundet eller blevet udsat for vold? Kan man spille i Rusland, når de invaderer Krim-halvøen? Det er der, jeg synes den er vanskelig. Verden som den ser ud nu, er sindssygt urolig på mange måder. Man kan diskutere, hvor meget man skal blande fodbold og politik”, siger Ståle Solbakken til VG.

Pressechef hos FC København, Jes Mortensen, har i B.T. tidligere fremhævet de sportslige hensyn som det afgørende i valget af træningsdestination, men i et interview med Radio 24/7 efter udmeldingen af den nye kurs giver han udtryk for, at man selvom som en moderne fodboldklub med en omsætning på flere hundrede millioner kroner er nødt til at lytte til sine fans.

Fans har smidt skyklapperne
Det kursskifte, og den generelle udvikling på området i det hele taget, har skabt opmærksomhed uden for fodboldverdenen, bl.a. hos professor i idrætshistorie på Københavns Universitet Hans Bonde, der over for DR kalder FCK's udmelding for ”utrolig spændende”.

”Det moderne menneske tager større og større personligt ansvar for klimakriser og alle mulige andre fænomener, og derfor er det jo interessant, at et fodboldpublikum også synes, de har et ansvar for, hvem deres klubber spiller med. Og om de for eksempel er på træningsophold i en nation, som har et meget stort menneskerettighedsproblem, som nu for eksempel Dubai”, siger han til dr.dk.

Læs også: Engelsk klub certificeret som verdens første CO2-neutrale fodboldklub

Ifølge Hans Bonde har fodboldfansene hidtil "haft skyklapper på", så at de nu træder i karakter og presser klubben på beslutninger, som ligger uden for det sportslige, overrasker ham. Derudover tager udviklingen også fat i den diskussion, Ståle Solbakken hentydede til.

”Der har jo hele tiden været det mantra, at man ikke må blande sport og politik. Men her er det altså fansene, der siger, at når man tager til Dubai og skal træne dernede, så har man allerede taget et politisk valg”, siger Hans Bonde til DR.

Vinter-VM i Qatar vil forstærke debatten
I 2022 skal VM i fodbold afvikles i Dubais nabostat Qatar, i øvrigt i november og december for at undgå den massive sommervarme i regionen. For at få det enorme projekt stablet på benene, har man hyret migrantarbejdere ind i stor stil til at bygge de mange nødvendige stadions og den tilhørende infrastruktur – under yderst farlige forhold.

Det danske fodboldforbund DBU er opmærksomme på situationen, og organisationens formand Jesper Møller besøger i denne måned landet sammen med de øvrige nordiske fodboldformænd for at se på forholdene, som man mener skal være i orden.

”Ingen skal dø for et VM i fodbold. I Norden er vi kendt for et højt niveau af demokrati, good governance og arbejdstagers rettigheder. Derfor står vi sammen om at lægge et pres på Qatar for at sikre bedre arbejdsforhold i forbindelse med VM-forberedelserne”, siger Jesper Møller i en pressemeddelelse.

Med netop det forestående VM in mente, og på baggrund af den seneste tids debat, tror Ståle Solbakken ikke, at problemstillingen omkring fodboldklubbernes rejsedestinationer vil blive mindre vigtig i årene fremover.

”Jeg tror dette er et ’issue’, som bliver stærkere og stærkere i kraft af at VM skal spilles i Qatar. Nu har vi taget et standpunkt i forbindelse med vores træningslejr i hvert fald. Jeg tror ikke det ryster i grundvolden under sheiken i Dubai af den årsag, men det er en slags bevidstgørelse”, siger han til VG.

Læs også: Unisport lancerer bæredygtigt kunstgræsmateriale

Brøndby I.F. og F.C. Midtjylland tager også til Dubai i denne vinter. Førstnævnte er ligeledes blevet udsat for fankritik, hvilket man har lagt mærke til, men indtil videre har klubben ikke taget stilling til fremtidige vintertræningsture.

For FCM’s vedkommende har der ifølge B.T. ikke været den store blæst om valget af Dubai, og hverken her eller hos DR har man kunnet få en kommentar til sagen fra klubbens ledelse.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

13.10.2026CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense