FN: Verden er klar til klimahandling – og det er på tide

Klimaforandringerne bliver mere og mere tydelige, og vi er ved at løbe tør for tid til at gøre noget ved dem. Til gengæld er der også fremgang; verden er klar til handling, lyder det fra FN i ny rapport. Virksomheder bør tænke klima i stort set alle beslutninger.

Der skal handling til, hvis menneskeheden skal nå at bremse den globale opvarmning, og det skal gå stærkt. Men der er håber, mener FN i ny rapport..

07.06.2019

CSR.dk

”At løfte indsatsen har aldrig været mere påkrævet. IPCC’s rapport om effekterne af en global opvarmning på 1,5 grader, som efterspurgt på COP21 (i Paris i 2015, red.), gør det krystalklart. Vi er ved at løbe tør for tid i forhold til at holde os under den grænse”, skriver direktør for UN Climate Change, Patricia Espinosa, i forordet.

Rapportens gennemgang af det seneste års fremskridt indgyder imidlertid tro på den kommende tids kamp i den erfarne diplomat, der har siddet i spidsen for UNFCCC i knap tre år.

”Jeg har håb. Sideløbende med nye videnskabelige beviser og de mere og mere observerbare tegn for klimafordringerne – fra smeltende is til massive storme – viste 2018 at verden nu er klar og fast besluttet på at handle”, skriver Patricia Espinosa.

Nye løfter og flere muligheder
Når det gælder det fortsatte arbejde med at håndtere klimakrisen, understreger rapporten bl.a. behovet for, at de enkelte nationer verden over styrker deres såkaldte nationally determined contributions (NDC’er), og at klimaforandringerne bliver inddraget i stort set alle beslutninger, der bliver taget af virksomheder, organisationer, investorer, regeringer og individer fremover.

I 2019 ser FN frem mod begivenheder som klimauger, regionale dialoger og internationale topmøder, herunder det store Climate Action Summit i september, som FN’s generalsekretær, António Guterres, er vært for. I den forbindelse efterspørger han nye løfter fra tunge sektorer som energi, industri, infrastruktur og byer.

Læs også: Klimaforandringer udgør en stigende risiko for nordiske virksomheder

”Vi gør ikke nok for at skabe værdi ud af de sociale, økonomiske og miljømæssige muligheder i klimaforandringerne, som kan få økonomier og samfund til at trives på bæredygtig vis i årtier fremover. (…) Tiden til handling er nu”, skriver han.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København