FN-chef beder Elon Musk om at sikre menneskerettigheder på Twitter

I kølvandet på Elon Musks overtagelse af Twitter og hans efterfølgende fyring af mediets afdeling for menneskerettigheder kommer FN-chef med et opråb til milliardæren.

Efter Elon Musk overtog Twitter, er topledelsen og halvdelen af mediets ansatte blevet fyret, og det bekymrer flere. Arkivfoto..

07.11.2022

CSR.dk

FN's højkommissær for menneskerettigheder, Volker Türk, opfordrer Twitters nye ejer, Elon Musk, til at ”sikre, at menneskerettigheder står centralt” på det sociale medie.

Udmeldingen kommer efter, at Elon Musk i fredags fyrede halvdelen af de 7500 ansatte hos mediet. Blandt dem en afdeling, der har ansvar for menneskerettigheder.

Det beskriver Volker Türk ifølge Reuters som en ikke ligefrem ”opmuntrende start”.

Læs også: Flyselskab dropper kampagne efter dom om greenwashing

”Som alle selskaber må Twitter forstå de skader, der er forbundet med dets platform, og tage skridt for at håndtere dem. Kort sagt opfordrer jeg dig til at sikre, at menneskerettigheder står centralt i forvaltningen af Twitter under din ledelse”, skriver menneskerettighedschefen lørdag i et åbent brev til Elon Musk.

Tesla-grundlæggeren har selv begrundet massefyringerne med, at Twitter har oplevet ”et massivt fald i indtjeningen på grund af aktivistgrupper, der presser annoncørerne”.

”Der er desværre ikke noget valg, når selskabet mister over fire millioner dollar om dagen”, skriver han blandt andet i et opslag på Twitter.

Frygt for en bølge af hadsk tale
Efter Elon Musks overtagelse af Twitter har en lang række annoncører valgt at suspendere deres reklamer på det sociale medie, da flere er bange for, at en ændring i mediets indholdspolitik vil resultere i en bølge af hadsk tale og misinformation.

Læs også: Hollandsk by forbyder reklamer for kød

Carlsberg er blandt de virksomheder, der har valgt at sætte reklamerne på pause. De oplyser dog ikke hvorfor.

”Vi har bedt vores marketinghold om at stoppe med reklameaktiviteter, og vi følger situationen nøje”, siger en talsperson for Carlsberg til Finans.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

27.04.2026Cabi

Sponseret

22.04.2026CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom