FN-chef beder Elon Musk om at sikre menneskerettigheder på Twitter

I kølvandet på Elon Musks overtagelse af Twitter og hans efterfølgende fyring af mediets afdeling for menneskerettigheder kommer FN-chef med et opråb til milliardæren.

Efter Elon Musk overtog Twitter, er topledelsen og halvdelen af mediets ansatte blevet fyret, og det bekymrer flere. Arkivfoto..

07.11.2022

CSR.dk

FN's højkommissær for menneskerettigheder, Volker Türk, opfordrer Twitters nye ejer, Elon Musk, til at ”sikre, at menneskerettigheder står centralt” på det sociale medie.

Udmeldingen kommer efter, at Elon Musk i fredags fyrede halvdelen af de 7500 ansatte hos mediet. Blandt dem en afdeling, der har ansvar for menneskerettigheder.

Det beskriver Volker Türk ifølge Reuters som en ikke ligefrem ”opmuntrende start”.

Læs også: Flyselskab dropper kampagne efter dom om greenwashing

”Som alle selskaber må Twitter forstå de skader, der er forbundet med dets platform, og tage skridt for at håndtere dem. Kort sagt opfordrer jeg dig til at sikre, at menneskerettigheder står centralt i forvaltningen af Twitter under din ledelse”, skriver menneskerettighedschefen lørdag i et åbent brev til Elon Musk.

Tesla-grundlæggeren har selv begrundet massefyringerne med, at Twitter har oplevet ”et massivt fald i indtjeningen på grund af aktivistgrupper, der presser annoncørerne”.

”Der er desværre ikke noget valg, når selskabet mister over fire millioner dollar om dagen”, skriver han blandt andet i et opslag på Twitter.

Frygt for en bølge af hadsk tale
Efter Elon Musks overtagelse af Twitter har en lang række annoncører valgt at suspendere deres reklamer på det sociale medie, da flere er bange for, at en ændring i mediets indholdspolitik vil resultere i en bølge af hadsk tale og misinformation.

Læs også: Hollandsk by forbyder reklamer for kød

Carlsberg er blandt de virksomheder, der har valgt at sætte reklamerne på pause. De oplyser dog ikke hvorfor.

”Vi har bedt vores marketinghold om at stoppe med reklameaktiviteter, og vi følger situationen nøje”, siger en talsperson for Carlsberg til Finans.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense