FN-chef beder Elon Musk om at sikre menneskerettigheder på Twitter

I kølvandet på Elon Musks overtagelse af Twitter og hans efterfølgende fyring af mediets afdeling for menneskerettigheder kommer FN-chef med et opråb til milliardæren.

Efter Elon Musk overtog Twitter, er topledelsen og halvdelen af mediets ansatte blevet fyret, og det bekymrer flere. Arkivfoto..

07.11.2022

CSR.dk

FN's højkommissær for menneskerettigheder, Volker Türk, opfordrer Twitters nye ejer, Elon Musk, til at ”sikre, at menneskerettigheder står centralt” på det sociale medie.

Udmeldingen kommer efter, at Elon Musk i fredags fyrede halvdelen af de 7500 ansatte hos mediet. Blandt dem en afdeling, der har ansvar for menneskerettigheder.

Det beskriver Volker Türk ifølge Reuters som en ikke ligefrem ”opmuntrende start”.

Læs også: Flyselskab dropper kampagne efter dom om greenwashing

”Som alle selskaber må Twitter forstå de skader, der er forbundet med dets platform, og tage skridt for at håndtere dem. Kort sagt opfordrer jeg dig til at sikre, at menneskerettigheder står centralt i forvaltningen af Twitter under din ledelse”, skriver menneskerettighedschefen lørdag i et åbent brev til Elon Musk.

Tesla-grundlæggeren har selv begrundet massefyringerne med, at Twitter har oplevet ”et massivt fald i indtjeningen på grund af aktivistgrupper, der presser annoncørerne”.

”Der er desværre ikke noget valg, når selskabet mister over fire millioner dollar om dagen”, skriver han blandt andet i et opslag på Twitter.

Frygt for en bølge af hadsk tale
Efter Elon Musks overtagelse af Twitter har en lang række annoncører valgt at suspendere deres reklamer på det sociale medie, da flere er bange for, at en ændring i mediets indholdspolitik vil resultere i en bølge af hadsk tale og misinformation.

Læs også: Hollandsk by forbyder reklamer for kød

Carlsberg er blandt de virksomheder, der har valgt at sætte reklamerne på pause. De oplyser dog ikke hvorfor.

”Vi har bedt vores marketinghold om at stoppe med reklameaktiviteter, og vi følger situationen nøje”, siger en talsperson for Carlsberg til Finans.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

27.04.2026Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle