Flyselskab mindsker madspild med kunstig intelligens

Et af verdens største flyselskaber har taget kunstig intelligens i brug som et effektivt våben mod madspild. KLM smider nu op til 63 procent mindre flymad ud end tidligere, svarende til over 100 tons måltider om året.

KLM bruger AI og har reduceret omfanget af madspild på sine flyvninger med over 63 procent, hvilket på årsbasis svarer til en besparelse på 100 tons flymåltider. Foto: KLM

21.02.2024

CSR.dk

Der bæres nu betydeligt færre urørte bakker flymåltider ud af KLM’s blå fly. Det hollandske flyselskab, der er blandt verdens største, er gået i gang med at bruge AI til mere præcist at forudse, hvor mange bookede passagerer, der reelt vil gå ombord på selskabets fly. Det har foreløbig resulteret i, at KLM har reduceret omfanget af madspild på sine flyvninger med over 63 procent, hvilket på årsbasis svarer til en besparelse på 100 tons flymåltider. 

”Vi arbejder hele tiden på at gøre vores virksomhed mere bæredygtig, og vi er meget tilfredse med resultatet af vores investering i AI. Ud over, at det er en unødig klimabelastning at producere mad, der smides ud, så har det betydning for vægten ombord og dermed brændstofforbruget, at vi kun flyver med de måltider, vi skal bruge”, siger Maria Hagelberg, ansvarlig for bæredygtighed i Air France og KLM i Nordeuropa. Hun fortæller desuden, at KLM samarbejder med Kickstart AI om projektet.

Det er ikke alle billetreservationer, der udmønter sig i, at en passager går ombord på det bookede fly. Afhængig af klasse møder mellem tre og fem procent af KLM’s passagerer ikke op til tiden, og når dermed ikke deres flyafgang. Den nye AI-model, TRAYS, er specielt udviklet til KLM’s cateringdivision og forudsiger på baggrund af historiske data antallet af faktiske passagerer ombord på det enkelte fly. Tallene fødes direkte over i KLM’s Meals on Board System (MOBS) og fordeles samtidig på Business, Premium Comfort og Economy, så de rette måltider i de rette antal bringes ombord på flyet.

AI-beregningen starter 17 dage før afrejse og fortsætter indtil 20 minutter før flyafgang. Det betyder, at hele cateringprocessen, fra indkøb til lastning, baseres på det mest nøjagtige antal passagerer, hvorved man undgår overflødige måltider ombord. 

Læs også: Efter to angreb: Endnu et rederi dropper farlig rute

KLM arbejder også på at indføre kunstig intelligens i andre dele af driften. Det gælder blandt andet i flyvedligeholdelsen, som kan optimeres i kraft af AI. Derudover anvendes AI også til at forudsige dage med dårligt vejr, så man på forhånd kan planlægge den mest optimale flyveplan i forhold til vejrforholdene. KLM bruger desuden AI til at give personlige rejsetips til passagererne, når de har booket en flyrejse. 

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

27.05.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning