Flere typer magt kan give en ansvarlig forsyningskæde

En etisk velfungerende forsyningskæde kommer ikke af sig selv. Selskaber som Dell og The Co-operative inddrager forskellige former for magt til at skabe samarbejde og påvirke flere led i kæden.

Det kræver overblik som virksomhed at styre sin forsyningskæde og sikre at leverandørerne tager ansvar og handler etisk korrekt. Forskellige former for magt kan være en del af løsningen..

21.12.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

På oktober måneds Responsible Supply Chain Summit Europe, hvor CSR.dk deltog, satte et panel fokus på netop diskussionen om, hvordan man som (større) virksomhed kan yde indflydelse på sine leverandører og leverandørers leverandører, når det kommer til at tage ejerskab i arbejdet for ansvarlighed.

Sessionen blev ledet af professor Donna Marshall, der i sin stilling på University College Dublin forsker og underviser i supply chain management og beskæftiger sig med underliggende emner som bæredygtighed, outsourcing, etik og organisationskultur.

Hun brugte sit åbningsoplæg til at identificere et af de værktøjer, der skulle blive et tema for panelet, nemlig brugen af forskellige former for magt til at gøre en positiv forskel i forsyningskæden. Det kan gøres på flere forskellige måder.

”Magt er mange ting og det kan sagtens være en positiv ting. Expert power kan eksempelvis være fint til rationel overtalelse via logiske argumenter, fx baseret på økonomiske rationaler. Omvendt kan mere traditionel magt – ’gør som jeg siger, ellers bliver du fyret’ – være kontraproduktivt og skabe både modstand og det man kalder kreativ destruktion, hvor en medarbejder, leverandør eller lignende bevidst ignorerer eller måske ligefrem prøver at underminere en målsætning”, forklarede hun.

Louise Koch fra Dell på talerstolen på oktober måneds Responsible Supply Chain Summit Europe. Foto: Anders Kampmann.

Dell bruger alle værktøjer
En af de virksomheder, der kender til den type mekanismer, er IT-selskabet Dell, som i mange år har arbejdet med ansvarlighed i sin forsyningskæde, bl.a. med initiativer mod havplast og omkring cirkulær økonomi, ligesom man i 2004 var med til at grundlægge Electronic Industry Citizenship Coalition (EICC), der for nylig skiftede navn til Responsible Business Alliance (RBA).

Corporate Sustainability Lead for Dell EMEA, danske Louise Koch, fortalte på konferencen om Dells tilgang til at sikre at selskabets principper for god forretningsetik, bl.a. som nedfældet i virksomhedens Code of Conduct, bliver overholdt.

”Vi arbejder ud fra ACT-modellen (Accountability, Compliance, Transparancy, red.) og bruger forskellige varianter at både hård og blød magt. Vores leverandører skal leve op til vores krav, så der bruger vi alle de værktøjer, vi har til rådighed. Vi foretog ca. 45.000 audits sidste år, hvoraf omkring halvdelen var efter tier 1, og det giver et stort behov for en bred palet af metoder”, sagde hun.

Audits er ikke nøglen i sig selv
Netop opgaven med at få fat i leverandørerne i de næste led i kæden er også noget man beskæftiger sig med i den britiske forbrugerorganisation og detailkæde The Co-operative, som bl.a. driver 2.500 mindre supermarkeder landet over.

For The Co-op har kontrolbesøg historisk set også været en central del af strategien for etisk handel, men det er ved at ændre sig, fortalte selskabets Ethical Trading Manager, Aisha Aswani.

”Vi tænkte at audits var nøglen, men i realiteten er det det, der sker bagefter, som er vigtigst. Her ligger den største udfordring klart i tier 1, så det er i høj grad her, vi fokuserer vores indsats”, sagde hun og fortsatte:

”Vi har tre parametre, når vi skal vurdere, hvordan og hvor godt en leverandør tager hånd om sit ansvar: tager de selv ejerskab, er de proaktive, og formå de at indgå partnerskaber på egen hånd, der kan assistere deres arbejde. Med vores indirekte leverandører efter tier 1 forsøger vi at styrke (empower) dem, så de selv har kompetencerne til at løfte så meget af opgaven, som muligt”, sagde Aisha Aswani.

Læs også: HP om bæredygtighed: Vores leverandører skal forstå, hvorfor vi gør, som vi gør

Afslutningsvis pegede Donna Marshall på nødvendigheden af, at virksomheder, både i elektronikindustrien og andre brancher, bruger deres købekraft til at presse sine forventninger til ansvarlighed ned gennem forsyningskæderne og få leverandørerne til at arbejde sammen for at minimere risici. Og som hun tilføjede: ”Hvor hårdt virksomheden så presser på, må være en intern afgørelse. Leverandøren skal bare med på vognen”.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online