Flere investerer i grøn teknologi

Efter at verdens ledere gik sammen om en global klimaaftale ved COP21 i Paris, har investorer verden over postet endnu flere penge i vedvarende, bæredygtig energi. Den positive udvikling fortsætter.

COP21 samlede verdens ledere i Paris. En del af den klimaaftale de kom frem til, handler om, at temperaturen ikke må stige mere end mellem 1,5 til 2 grader. .

23.12.2015

CSR.dk

Det lykkedes omsider verdens mest magtfulde politikere at komme frem til en række fælles mål for klimaet den første weekend i december i år. Aftalen lyder blandt andet på, at temperaturen ikke må stige mere end mellem 1,5 og 2 grader i forhold til dengang, industrialiseringen begyndte.

En nyt fokus på bæredygtighed fra politikernes side, som også får investorer fra hele verden til at se nærmere på den grønne teknologi, skriver Dansk Industri. At så mange lande er kommet frem til en fælles plan, betyder at flere vil investere i bæredygtige løsninger:

”Mere langsigtede rammer vil minimere risikoen og gøre projekterne mere rentable”, siger Ulrik Dan Weuder, underdirektør i ATP og chef for infrastrukturinvesteringer, til DI.dk.

DI har endvidere beregnet, at dansk eksport af klimateknologi grundet aftalen minimum står til at blive fordoblet frem mod år 2030.

Grønnere transport og en kulindustri i lav kurs
Aktiechef i Maj Invest, Henrik Ekman, er enig i, at det nye mål sender et signal til investorer, der vil kunne ses på den grønne teknologi. Han fortæller, at aftalen ikke direkte ændrer virksomhedens strategi fra den ene dag til den anden, men til gengæld sætter klimaet på dagsordenen, og gør det i mange år fremover.

”Fra politisk side vil man uden tvivl se mange initiativer på baggrund af aftalen blandt andet i form af øgede støtteordninger. Eksempelvis kan vi se inden for transportsektoren, at mange virksomheder allerede længe har været i gang med at udvikle renere og mere miljøvenlige teknologier”, siger aktiechefen til DI og fortsætter:

”Det er et område, vi i forvejen har fokus på og her understreger weekendens aftale, at det bliver et endnu vigtigere forretningsområde i fremtiden. Transportindustrien står for en meget stor del af CO2-udslippet”, fortæller Henrik Ekham.

Læs også: COP21-aftalen trækker klimaløfter ud af virksomheder

Mens den grønne energi vinder frem, er der tilbagegang for de traditionelle, fossile brændstoffer. Ifølge Dagbladet Information faldt aktiekursen for verdens største private kulselskab, Peabody Energy, med 13,5 procent efter klimatopmødet. Det er selskabets laveste kurs i 14 år. Kort efter fulgte 17 andre kulmineselskaber den dalende kurs.

Stadig et økonomisk perspektiv
Selvom der ses en grøn tendens, bliver investeringer fortsat lavet fra et økonomisk udgangspunkt, understreger aktiechefen fra Maj Invest. Det er ikke alle klimavenlige teknologier, der er klar til at blive investeret i – det skal med andre ord stadig være en god forretning for investoren.

Både Henrik Ekham og Ulrik Dan Weuder pointerer, at fossile brændsler fortsat fylder meget i den globale økonomi.

”Dét, aftalen betyder, er først og fremmest bedre vilkår for virksomheder, der kan forbedre energieffektiviteten og levere inden for vedvarende energi. De vil få bedre vilkår og derfor også tiltrække flere investeringer”, fortæller Ulrik Dan Weuder. 

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J