Finanskrisen var god for klimaet

Det var den globale økonomiske krise, der skal have det meste af æren for, at USA udledte 11 procent mindre CO2 mellem 2007 og 2013. Det viser ny forskning.

29.07.2015

CSR.dk

Det var ikke et øget forbrug af naturgas frem for kul, der var afgørende for, at amerikanerne mellem 2007 og 2013 udledte 11 procent mindre CO2 i atmosfæren. Det var derimod finanskrisen, der ifølge en ny undersøgelse havde den største indflydelse på den lavere udledning, skriver sciencemag.org.

Læs også: Nye toner fra en knap så ubekvem Al Gore: der er håb

Før 2007 var det den økonomiske vækst i form af øget forbrug, der stod for 71 procent af stigningen i CO2-udledningen. Resten af stigningen kunne i det store og hele tilskrives befolkningstilvæksten.  

I perioden 2007-09 faldt udledningen signifikant, men kun 17 procent af faldet skyldtes ifølge forskerne mindre brug af kul og mere brug af naturgas samt vind- og solenergi.   

Det var derimod det lavere forbrug, der havde størst indflydelse på faldet i CO2-udledningen. Selv om økonomien gradvist blev bedre i perioden 2009-13, faldt udledningen fortsat en anelse, hvilket ifølge forskerne skyldtes de høje priser på benzin.

- JKK  

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle