Fagforeninger vil forhindre stress med lovgivning

Der er behov for en ny regulering, hvis man man i fremtiden skal ligestille det fysiske og psykiske arbejdsmiljø, lyder det fra FTF og ekspert bag ny afhandling om arbejdsmiljølovgivning.

Det er svært at sikre et sikkerheds- og sundhedsmæssigt forsvarligt arbejdsmiljø, når der ikke findes nogen detaljeret regulering af det psykiske arbejdsmiljø, lyder det fra postdoc Marlene Louise Buch Andersen. Arkivfoto..

23.01.2018

CSR.dk

Frem til sommerferien skal et ekspertudvalg i regeringen gentænke hele den danske arbejdsmiljøindsats. Det skal munde ud i nye lovkrav til arbejdsgiverne, som ligestiller det fysiske og psykiske arbejdsmiljø.

Læs også: De mange ting medarbejderinvolvering kan

Sådan lyder det fra hovedorganisationen FTF, som sidder med i udvalget. Men ifølge Dansk Arbejdsgiverforening (DA), der også sidder med i udvalget, er det endnu for tidligt at konkludere noget som helst:

”Det er klart, at vi må forholde os til det, når så mange føler sig belastede, men hvad skyldes arbejdet, og hvad skyldes måden, som folk lever deres liv på? Det er ikke for at fralægge os ansvar, men der er mange ting, som vi mangler at blive klogere på”, siger viceadm. Direktør i DA, Pernille Knudsen, til finans.dk.

Resultater er stik imod regeringens mål
Regeringens ekspertudvalg blev nedsat sidste år efter en række kedelige resultater fra en undersøgelse foretaget af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).

Her viste resultaterne, at det går den forkerte vej med både det psykiske og dele af det fysiske arbejdsmiljø i Danmark. Således rapporterer 17 procent flere af de danskere, der går på arbejde, om væsentlig psykisk overbelastning – et resultat, der ikke stemmer overens med et politisk fastsat mål om en 20 procents forbedring i 2020:

”Stress og depression er en tikkende bombe under arbejdsmiljøet”, siger FTF-formand Bente Sorgenfrey til finans.dk.

Læs også: Undersøgelse: Ansatte med psykiske lidelser føler sig svigtet på arbejdet

Behov for detaljeret regulering
Mens der findes en række bekendtgørelser, som i detaljer regulerer, hvordan arbejdsgivere skal agere i forbindelse med et godt fysisk arbejdsmiljø, findes der kun ganske få regler for det psykiske arbejdsmiljø.

Derfor ønsker man hos FTF en redegørelse, der blandt andet stiller krav om lovpligtig uddannelse i psykisk arbejdsmiljø til ledere med personaleansvar, skriver finans.dk.

Det er noget, postdoc Marlene Louise Buch Andersen kan se en pointe i. I sin ph.d. afhandling konkluderer hun nemlig, at det fysiske og psykiske arbejdsmiljø ikke er ligestillet, selvom man i Folketinget har vedtaget, at det skal være sådan.

Hun mener, at problemet er, at der ikke findes nogen detaljeret regulering af det psykiske arbejdsmiljø:

”Det gør det sværere for arbejdsgiverne at vide, hvad de skal stille op med lovens hovedbogstav om at sikre et sikkerheds- og sundhedsmæssigt forsvarligt arbejdsmiljø, og det gør det også sværere for Arbejdstilsynet at gribe ind”, siger hun til finans.dk.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

13.08.2026CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup