Først i Europa: Projekt tester værdikæden for CO2-fangst og -lagring

Et bredt samarbejde vil teste CO2-lagring og fangst hele vejen fra udledningen hos Aalborg Portland til udtømt oliefelt i Nordsøen.

18.08.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Project Greensand er nu klar til at sætte skub i et pilotprojekt til at fange og lagre CO2 i undergrunden under Nordsøen. Ansøgningen om de nødvendige midler er sendt afsted. 

Pilotprojektet har til formål i praksis at demonstrere, at det er muligt at fange og lagre CO2 i udtømte oliefelter i Nordsøen. Det ansøgte projekt indebærer, at CO2 indfanges fra bl.a. Aalborg Portlands skorstene og lagres i gamle oliefelter i den danske del af Nordsøen. 

De 29 virksomheder i projektet

  • Aalborg Portland 
  • Aker Carbon Capture
  • Blue Water Shipping
  • DanUnity
  • DFM
  • DHI
  • DTU
  • Energy Cluster Denmark
  • Esvagt
  • Geelmuyden Kiese
  • GEUS
  • Ineos Energy
  • Ineos Oxide
  • Maersk Drilling
  • Magseis Fairfield
  • Makeen Energy
  • NLIR
  • NOC
  • Rambøll
  • Resen Waves
  • SAExploration
  • Schlumberger
  • Semco Maritime
  • Southampton University
  • SpotLight
  • Teknologisk Institut
  • Welltec
  • WindPowerLab
  • Wintershall Dea

Aalborg Portland vil have økonomi i CCS
Cementfabrikken. Aalborg Portland kan med sin deltagelse i Project Greensand blive den første cementproducent i verden, der – på forsøgsbasis – fanger, transporterer og lagrer CO2 i undergrunden. Cementproduktion hører til i den del af industrien, hvor CO2-neutral produktion ikke kan opnås med nuværende teknologier. Derfor er CO2-fangst og -lagring en løsning, der skal undersøges. 

"CO2-fangst og -lagring er en uomgængelig teknologi, hvis vi skal opnå CO2-neutralitet. Vi har afdækket mulighederne for CO2-fangst over de sidste par år, og nu håber vi, at vi kan komme et stort skridt videre allerede fra næste år ved at teste det i praksis. Samtidig med at vi arbejder målrettet på at reducere vores løbende udledninger," forklarer direktør på Aalborg Portland, Michael Lundgaard Thomsen.

Aalborg Portland påpeger dog allerede nu, at der skal tænkes i økonomiske incitamenter eller andre former for støtte.

"Der er ingen tvivl om, at CCS rummer et stort potentiale. Det er dog helt afgørende, at CO2-fangst bliver økonomisk bæredygtigt. Det kræver meget store investeringer fra en virksomhed som vores at etablere fangstanlæg, at omdanne CO2 til gas og at transportere den til Nordsøen. Derfor er realiseringen af klimapotentialet helt afhængig af økonomisk støtte," pointerer Michael Lundgaard Thomsen.

Stort partnerskab bag
Pilotprojektet skal teste hele værdikæden fra fangst hos bl.a. Aalborg Portland via transport med skib til lagring i reservoiret i Nordsøen. De fire partnere bag Project Greensand, Ineos Oil & Gas Denmark, Maersk Drilling, Wintershall Dea og Geus har sikret opbakning og deltagelse af yderligere 25 virksomheder i pilotprojektet. (Se faktaboks).

Håbet er at sætte pilotprojektet i gang i 4. kvartal i år. Hvis denne test får et positivt udkomme er planen at fuld skala CO2-fangst og -lagring kan være i drift fra ca. 2025 med en kapacitet på otte millioner tons i det område i Nordsøen, som deltager i projektet. 

Hvis pilotprojektet lykkes, er dette det første CO2-fangst og -lagringsprojekt i Europa, der demonstrerer den samlede værdikæde fra cementproduktion til lagring. Både Danmark, EU og andre dele af verden har ambitiøse målsætninger for CO2-fangst og -lagring, og det er estimeret, at op mod 300 gigaton CO2 kan lagres alene i EU. Den danske del af Nordsøen kan ifølge foreløbige beregninger fra Energiministeriet rumme omkring 16 gigaton CO2. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online