Færch Plast satser på endnu mere genanvendelse

Færch Plast har i årevis været frontløber på klima og miljøområdet inden for den danske plastindustri. Nu har man indført vugge-til-vugge-princippet på plastprodukter, og virksomhedens første CSR-rapport er netop offentliggjort.

Hos Færch Plast kommer en stadig større del af den samlede mængde plast i produktionen fra genanvendte plastflasker. Foto: Thinkstock..

11.06.2014

Jesper With, CSR.dk

”Færch Plasts store miljø- og klimaindsats skyldes ikke alene ønsket om at styrke miljøet og optimere vores CSR profil. Det er også en god forretning”, siger senior manager Jesper Emil Jensen. Foto: Færch Plast..

Efter en årrække med en lang række tiltag, der i stor stil har reduceret energiforbrug og CO2-udledning, har Færch Plast nu sat fart i produktudviklingen med udgangspunkt i vugge-til-vugge-konceptet. I perioden 2008-2013 har virksomheden forfulgt fem miljømål, som man er nået i mål med.

”De fem miljømål danner grundlag for nye fem-årige CSR-mål”, siger senior manager i group commercial affairs, Jesper Emil Jensen. Ud over klima/miljø og genbrugsplast er målene fødevaresikkerhed, etik og integritet samt medarbejdere.

Læs også: Færch Plast udgiver sin første CSR-rapport

Færch Plast har netop udviklet en ny type af den populære sorte plasttype kaldet CPET, som genanvendelsesfirmaernes sensorer er i stand til at genkende og sortere. Det kunne de ikke med den gamle type på grund af det pigment, der typisk bliver brugt til at farve plasten sort.

Udviklingen er sket i samarbejde med genanvendelsesfirmaer og en række supermarkedskæder, som sælger varer med Færchs ready meal-plasticbakker.

”Det gør, at man i fremtiden kan sortere vores sorte plast fra husholdningsaffaldet, så det kan indgå i en vugge-til-vugge-proces”, siger Jesper Emil Jensen. Ifølge livscyklusanalyser medfører det samtidig en halvering af energiforbruget og dermed også en stor reduktion af CO2-udledningen.

Ekstra værdi for kunderne
Den nyudviklede farve indgår i Færch Plasts overordnede strategi om at levere plastprodukter, der lever op til vugge-til-vugge-principperne. Plasten kommer altså fra Færch og efter en tur ude hos forbrugerne vender den til sidst tilbage til sit udgangspunkt.

Virksomheden designer, producerer og sælger plasticbakker til detailhandels- og fødevarevirksomheder, primært i Europa. En stor del af produkterne kommer på hylderne hos store engelske detailhandelskæder, som stiller store krav til deres leverandører. Her udgør energiforbruget fortsat en stor post, da der bruges meget energi på at omsmelte oliebaserede granulater, der formes til plasticbakker i forskellige typer.

Læs også: Cradle-to-cradle-principper vinder frem i virksomheder

En konsekvent energi- og miljøindsats igennem mange år har reduceret energiforbrug og CO2-udledning samt øget genanvendelsen af plast kraftigt, hvilket har styrket virksomhedens konkurrenceevne.

”Vi er i hård, international konkurrence, så vi tilbyder ekstra værdi til vores kunder gennem genanvendelse, produktinformation, miljø- og klimarådgivning og nu også vores CSR-rapport”, fortæller Jesper Emil Jensen.

Stadig stigende genanvendelse
På fabrikken i hovedkvarteret i Holstebro kommer en stadig større del af den samlede mængde plast i produktionen fra genanvendte plastflasker.

Plasten rPET, der bruges til plastflasker som cola- og sodavandsflasker, er indtil videre den mest genanvendte plasttype, fordi plastflaskerne er tilgængelige i store mængder. Mængden af tilgængeligt materiale er nemlig afgørende for, om genanvendelse fungerer i praksis. Plastflaskerne bliver indkøbt fra ind- og udland, renset og anvendt som råmateriale til plastbakkerne.

”rPET indgår også i vores vugge-til-vugge-koncept. Vi prioriterer højt, at det bliver brugt, så det kan indgå i en genanvendelsescyklus. Det sker blandt andet ved at satse på monomaterialer, som gør plastaffaldet langt lettere at sortere efter brug”, siger Jesper Emil Jensen. Genanvendelsen betyder 50 procent reduktion i CO2-udledningen i forhold til 2009-niveauet af produktion af ny plastemballage.

Overvågning er alfa og omega
Ud over kvalitet er bæredygtighed virksomhedens vigtigste parameter. Øget genanvendelse, energioptimering og CO2-reduktioner er derfor elementære dele af målsætningen i miljøledelsessystemet, der er ISO 14001-certificeret.

”Vi er gået hårdt efter at have det laveste CO2-fodaftryk i vores branche, og vi ligger rigtig godt på skalaen. Vi hylder åbenhed og lægger alle energital frem i vores CSR-rapport”, siger Jesper Emil Jensen.

Læs også: Kvaliteten halter i globale virksomheders CSR-rapportering

Certificeringsfirmaet Bureau Veritas sørger for ekstern certificering af dokumentationen af den systematiske indsats. Det er helt fundamentalt at have en nøje overvågning af, hvad alle forsyningsanlæg – helt ned til den enkelte maskine – forbruger af energi.

”Kun på den måde kan vi finde frem til, hvor vi bruger de store mængder energi og derved regne os frem til, hvor det betaler sig at investere i energioptimeringer”, siger Jesper Emil Jensen.

På fabrikken i Holstebro, der har 400 ansatte, sørger et ventilationssystem med varmegenindvinding nu for, at 97 procent af overskudsvarmen fra produktionen af plasticbakker udnyttes. En varmeveksler blander overskudsvarmen med frisk luft udefra og sender den ind i rummene igen.

Partnerskaber om energireduktion

Plastproduktion kræver generelt et højt energiforbrug og for at skabe yderligere energireduktioner har Færch Plast i 2013 indgået partnerskabsaftaler med elselskabet NOE og med HMN Naturgas. Ambitionen er et energiforbrug på max 1,70 MWh per ton solgte færdigvarer på trods af vækst i produktionen og derfor sættes flere nye energispare-projekter nu i gang.

I vinteren 2010 installerede man en varmepumpe til genanvendelse af overskudsvarme fra køleanlægget. Pumpen sender varmen videre via en 125 meter lang rørforbindelse og sørger for opvarmning af et 11.000 m2 stort lager.

Det har betydet, at forbruget af naturgas til opvarmning er reduceret med 80.000 m3 årligt til næsten ingenting, mens CO2-udledningen samlet er reduceret med 60 procent.

Kølingen på anlægget i Holstebro foregår med grundvandskøling og med naturlige kølemidler.

Fem grundvandspumper cirkulerer vand til nedkølingen, hvilket har reduceret energiforbruget med 1,5 millioner kWh og reduceret CO2-udledningen med 706,5 tons årligt.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00