Vugge til vugge
28.03.2022CSR.dk
"Vi skal have fat i design- og produktionsleddet"
Skal man bevare optimismen i forhold til cirkulær økonomi, skal man kigge på virksomhedernes arbejde. For som land er der ikke meget at råbe hurra for. Vugge til Vugges direktør, Annette Hastrup, giver sit bud på, hvor cirkulær økonomi står i Danmark i 2022.
Etisk Handel Danmark
Vi søger en engageret rådgiver med erfaring i ESG & bæredygtighed
Etisk Handel Danmark er den danske platform for bæredygtige værdikæder. Som forening samler vi de vigtigste aktører i Danmark for at styrke samarbejdet om bæredygtig udvikling gennem mere ansvarlig handel, produktion og forbrug.
Område
Hovedstaden
Ansøgningsfrist
03.05.2025
FSR - danske revisorer
Konsulent til ESG- og bæredygtighedsområdet
Brænder du for at arbejde med den grønne omstilling? Vil du være med til at hjælpe revisorerne i deres arbejde med at skabe tillid og transparens omkring virksomhedernes arbejde med bæredygtighed? Og har du mod på at drive vores faglige udvikling og understøttelse af vores medlemmers arbejde inden for ESG og bæredygtighedsrapportering?
Område
Hovedstaden
Ansøgningsfrist
10.05.2025
Udgiver
Copyright 2023