EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål

Med bred opbakning fra EU’s medlemslande er det lykkes det danske formandskab at lande et klimamål for 2040 på 90 procent.

Foto: 123RF

05.11.2025

CSR.dk

Da klokken slår 9:20, kan klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard slå hammeren i bordet og binde en sløjfe på flere dages intense klimaforhandlinger.

EU’s 2040-klimamål er vedtaget.

Klimamålet, som et bredt flertal af EU's medlemslande bakker op om, er på 90 procent. Det sætter målet for den politik, der skal udarbejdes, og de investeringer, der skal foretages.

”Vi har i dag vedtaget et klimamål for 2040 på 90 procent med et bredt flertal. Klimamålet er i tråd med videnskaben, og samtidig forener det vores konkurrenceevne og sikkerhed. Det er vigtigt for EU og for vores fremtid – og det viser, at vi kan stå sammen, selv i vanskelige tider. Klimamålet sætter retningen for vores politik, industrier og investeringer de næste mange år. Med det på plads kan vi bygge et stærkere, mere konkurrencedygtigt og sikkert EU. Det er stort,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.  

Ud over 2040-målet har klimaministrene i dag også vedtaget EU’s NDC. Det stiller EU klar til at møde resten af verdens lande på den helt store klimascene COP30 i Brasilien.

”Med vedtagelsen af ​​EU’s NDC sender vi et stærkt signal forud for COP30 om, at vi stadig er fuldt ud forpligtet til at holde Paris-aftalens mål. Det er afgørende for, at vi kan presse på for mere global klimahandling fra resten af verden,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.

For 2040-målet startede rejsen den 2. juli, da Europa-Kommissionen præsenterede sit forslag. Siden har det danske formandskab behandlet og forhandlet forslaget med medlemslandene, der undervejs ønskede vejledning fra stats- og regeringscheferne. Da vejledningen var på plads, kunne 2040-målet igen behandles af Ministerrådet, hvor det i dag blev vedtaget.

Nu venter forhandlinger med Europa-Parlamentet og Kommissionen, før EU’s Klimalov endeligt kan vedtages.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.03.2026CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

25.03.2026CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C