EU og Bill Gates vil bekæmpe klimaforandringer med ny fond

Den nye fond Breakthrough Energy Europe vil hjælpe europæiske virksomheder med at komme fra idé til marked på klima- og miljøområdet.

Bill Gates og Maroš Šefčovič, Carlos Moedas fra EU med den underskrevne aftale. Foto: EC Audiovisual Services.

19.10.2018

CSR.dk

EU-Kommissionen og fonden Breakthrough Energy, som Microsoft-grundlægger Bill Gates er i spidsen for, har oprettet en fælles investeringsfond med et budget på 100 millioner euro. Det svarer til knap 750 millioner kroner.

Investeringsfonden har til formål at hjælpe europæiske virksomheder med at accellerere udviklingen af løsninger fra idé til marked.

Breakthrough Energy vil fokusere på løsninger der kan reducere drivhusgas-udledninger og fremme energieffektivitet inden for el-forsyning, transport, landbrug, fremstillingsvirksomhed og byggeri. 

Man forventer at fonden vil være oppe og køre i løbet af 2019.

Læs også: Den smarte by skal have hjertet med

Og udvikling er der ifølge EU-Kommissionens formand, Jean-Claude Juncker, brug for.

”Det er afgørende at samle offentlige og private investeringer i ny og innovativ miljøvenlig energiteknologi for at muliggøre langsigtede løsninger, der skal nedbringe CO2-udledningen”, siger Jean-Claude Juncker og fortsætter:

”Hvis Europa skal have en fremtid, hvor der er garanti for, at alle EU-borgere trives, så er den nødt til at være klimavenlig og bæredygtig”.

Miljøvenlig teknologi skal hurtigere på markedet
Fonden er et pilotprojekt, som kan tjene som model for lignende initiativer inden for andre områder. Forhåbningen er, at den vil bidrage til, at forskning og innovation inden for miljøvenlig teknologi kommer hurtigere på markedet.

Ifølge Bill Gates viser Europa lederskab på klimaområdet. Derfor er det vigtigt, at de virksomheder, der vil bidrage, får den nødvendige hjælp.

”De videnskabsfolk og iværksættere, som udvikler innovative løsninger for at bekæmpe klimaforandringerne, har brug for kapital til at skabe virksomheder, der kan levere innovative løsninger til arbejdsmarkedet”, siger han.

Læs også: Verdens mest klimaambitiøse virksomheder er fundet

Breakthrough Energy-fonden er en udløber af to større projekter, Mission Innovation og Breakthrough Energy Coalition. Begge blev lanceret ved indgåelsen af Paris-aftalen i december 2015.

Mission Innovation går ud på at hele EU og 23 andre lande forpligtede sig til at fordoble deres investeringer i udviklingen af rene energi-løsninger inden 2021, og investorer fra 10 lande lovede med Breakthrough Energy Coalition, at de ville investere langt mere langsigtet kapital i innovative teknologier i landene fra Mission Innovation. 

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J