EU: Ny vejpakke skal sætte en stopper for dårlige arbejdsforhold i transportbranchen

Ministerrådet i EU er blevet enige om en ny vejpakke, der sætter hårdt ind overfor at aflønne udenlandske chauffører, som kører i Danmark, på andre landes vilkår og inkluderer nye lønregler for chauffører.

EU's transportministre er blevet enige om en vejpakker, der skal sætte sig en stopper for piratkørsel og billig arbejdskraft..

07.12.2018

CSR.dk

I kølvandet på Kurt Beier-skandalen, hvor 200 filippinske chauffører levede under kummerlige vilkår i en teltlejr i Padborg, kommer der snart ny lovgivning på området.

En vejpakke skal sætte en stopper for 'filippiner-finten', skriver fagbladet3f.dk. EU’s transportministre er således blevet enige om pakken og er dermed rykket tættere på at vedtage nye regler for transportsektoren.

Kort om Vejpakken

  • De nuværende cabotageregler bibeholdes, men der indføres en karensperiode på fem dage for at bekæmpe systematisk cabotagekørsel.
  • Der indføres cabotageregler for vejdelen af en kombineret transport.
  • Klare udstationeringsregler for chauffører.
  • Tidlig indførsel af den intelligente takograf til at skabe bedre muligheder for kontrol.
  • Opretholdelse af forbuddet mod hvil i førerhuset.
  • Regler for varebiler i international transport

Kilde: Transport-, Bygnings- og Boligministeriet.

Den nye vejpakke inkluderer en karensperiode på fem dage, hvis en lastbil har kørt med udenlanske chauffører, som ikke er ansat på danske vilkår, på danske veje (cabotagekørsel), hvilket betyder at et udenlandsk registreret køretøj højest må køre i Danmark i syv dage, for derefter at forlade landet i fem døgn. Det skal være med til at mindske at reglerne bliver brudt systematisk.

Udover karantæne-bestemmelsen omfatter den nye vejpakke også nye løn- og udstationeringskrav, der skal følge de vilkår der er i det land, hvor chaufføren arbejder.

For eksempel blev chaufførerne i Kurt Beier-sagen aflønnet efter polske vilkår, på trods af at de kørte mellem Frankrig og Tyskland. De skal nu aflønnes på tyske og franske vilkår, ifølge det nye tiltag.

”I Danmark har sagen om de filippinske chauffører netop vist, hvor galt det går uden ordentlige regler og solid håndhævelse. Det har politikerne heldigvis vedtaget at lave om på. Og her kan de nye EU-regler blive en fordel”, siger formand for 3F Transport, Jan Villadsen, til fagbladet3f.dk.

Minister: ordnede forhold med ny pakke
Den danske transportminister Ole Birk Olesen (LA) havde et mandat med til EU-mødet, der blev tildelt af alle partier på nær Enhedslisten.

”Vi har opnået enighed om at sende et klart signal om, at der skal skabes mere fair konkurrencevilkår i vejtransportsektoren. Samtidig bidrager vejpakken til mere ordnede forhold, og det bliver lettere at håndhæve de fælles regler på tværs af grænserne. Fra dansk side lykkedes det os at beholde den danske prioritet om cabotageregler for vejdelen af en kombineret transport i det endelige kompromis”, skriver han i en kommentar.

Læs også: Danish Crown klar med erklæring om chaufførers forhold

Nu hviler aftalen i hænderne på EU-Parlamentet, som skal afgøre, om det skal vedtages. Seneste møde i parlamentets Transport- og Beskæftigelsesudvalg endte ifølge Fagbladet 3f uden enighed om en fælles holdning.

Sker det på det planlagte møde senere i december, kan vejpakken ifølge Transportministeriet træde i kraft den 30. juli 2020.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

21.09.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)