EU-Kommissionen vil øge elektrificeringen til 32 procent og sænke elafgifter

EU-Kommissionen foreslår at indføre et europæisk elektrificeringsmål på 32 procent i 2030. Samtidig opfordrer EU-Kommissionen, at EU-landene skal reducere elafgifterne, så forbrugerne får en lavere elregning.

”Danmark er desværre et af de europæiske lande med den højeste elafgift. En gennemsnitlig dansk familie kan spare over 3.000 kroner om året, hvis politikerne vælger at sænke elafgiften til EU’s minimumsniveau”, siger Ole Rydahl Svensson, afdelingschef for public affairs, EU og presse i Green Power Denmark. Foto: 123rf.com

05.03.2025

CSR.dk

EU-Kommissionen har fremlagt sine længe ventede planer for at nedbringe de europæiske energipriser og øge konkurrenceevnen - ”Clean Industrial Deal” og ”Affordable Energy Action Plan”.  Planerne rummer blandt andet et mål om, at 32 procent af den energi, der bliver brugt i EU i 2030, skal komme fra strøm. I dag er kun 23 procent af Europas energiforbrug elektrificeret, og i Danmark er det kun omkring 20 procent.

Elektrificering giver arbejdspladser

”Det har vi kæmpet længe for. Når man skifter naturgas, olie og kul ud med grøn strøm fra solceller og vindmøller, får man energi, der er billigere, mere sikkert, og som vi selv kan producere i stedet for at skulle købe det fra tredjelande, som vi måske ikke deler verdenssyn med”, siger Ole Rydahl Svensson, afdelingschef for public affairs, EU og presse i Green Power Denmark.

”Over 100.000 tjener deres månedsløn ved at arbejde i energibranchen. To ud af tre bor og arbejder vest for Storebælt, og flertallet er enten faglærte eller ufaglærte. Der er mulighed for endnu flere arbejdspladser, når Europa nu skal i gang med en massiv elektrificering”, siger han.

EU-Kommissionen har også fokus på at sænke den samlede energiregning for de europæiske forbrugere. Det kan ske ved at udbygge elnettet, så det bliver lettere af flytte elektricitet fra områder med høj produktion af billig vedvarende energi til områder med mindre produktion.

Afgifterne skal ned

Kommissionen opfordrer også medlemslandene til at reducere afgifterne.

”Statslige afgifter på elektricitet er et levn fra den fossile fortid. Når vi skal bruge mere grøn elektricitet af hensyn til klimaet og vores sikkerhed, virker afgifterne mod hensigten”, siger Ole Rydahl Svensson.

I Danmark er elafgiften på 90 øre pr. kWh inklusive moms. Der er dog kun afgift på husholdningernes forbrug af strøm – virksomhederne er undtaget. Green Power Denmark har længe foreslået politikerne gradvist at sænke afgiften og har anvist en konkret finansieringsmodel.

”Danmark er desværre et af de europæiske lande med den højeste elafgift. En gennemsnitlig dansk familie kan spare over 3.000 kroner om året, hvis politikerne vælger at sænke elafgiften til EU’s minimumsniveau”, siger Ole Rydahl Svensson.

En hel del kanel - men også lidt skidt

EU-Kommissionen lægger også op til at gennemføre en 3. auktion i den europæiske brintbank. Green Power Denmark glæder sig over, at Kommissionen fortsat har fuld fokus på grøn brint som et afgørende element i den grønne omstilling.

Der er enkelte elementer i Kommissionens plan, som kan skubbe udviklingen i den forkerte retning, mener Green Power Denmark.

”Kommissionen vil gøre det muligt at yde statsstøtte til naturgas i tilfælde af høje prisudsving. Det vil vi advare kraftigt imod. Det er uklogt at støtte og fastholde et stort forbrug af fossile brændsler, som vi i stort omfang importerer. Det vil formentlig også føre til højere elpriser på længere sigt”, siger Ole Rydahl Svensson.

Kilde: Green Power Denmark

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00