EU-Kommissionen vil øge elektrificeringen til 32 procent og sænke elafgifter

EU-Kommissionen foreslår at indføre et europæisk elektrificeringsmål på 32 procent i 2030. Samtidig opfordrer EU-Kommissionen, at EU-landene skal reducere elafgifterne, så forbrugerne får en lavere elregning.

”Danmark er desværre et af de europæiske lande med den højeste elafgift. En gennemsnitlig dansk familie kan spare over 3.000 kroner om året, hvis politikerne vælger at sænke elafgiften til EU’s minimumsniveau”, siger Ole Rydahl Svensson, afdelingschef for public affairs, EU og presse i Green Power Denmark. Foto: 123rf.com

05.03.2025

CSR.dk

EU-Kommissionen har fremlagt sine længe ventede planer for at nedbringe de europæiske energipriser og øge konkurrenceevnen - ”Clean Industrial Deal” og ”Affordable Energy Action Plan”.  Planerne rummer blandt andet et mål om, at 32 procent af den energi, der bliver brugt i EU i 2030, skal komme fra strøm. I dag er kun 23 procent af Europas energiforbrug elektrificeret, og i Danmark er det kun omkring 20 procent.

Elektrificering giver arbejdspladser

”Det har vi kæmpet længe for. Når man skifter naturgas, olie og kul ud med grøn strøm fra solceller og vindmøller, får man energi, der er billigere, mere sikkert, og som vi selv kan producere i stedet for at skulle købe det fra tredjelande, som vi måske ikke deler verdenssyn med”, siger Ole Rydahl Svensson, afdelingschef for public affairs, EU og presse i Green Power Denmark.

”Over 100.000 tjener deres månedsløn ved at arbejde i energibranchen. To ud af tre bor og arbejder vest for Storebælt, og flertallet er enten faglærte eller ufaglærte. Der er mulighed for endnu flere arbejdspladser, når Europa nu skal i gang med en massiv elektrificering”, siger han.

EU-Kommissionen har også fokus på at sænke den samlede energiregning for de europæiske forbrugere. Det kan ske ved at udbygge elnettet, så det bliver lettere af flytte elektricitet fra områder med høj produktion af billig vedvarende energi til områder med mindre produktion.

Afgifterne skal ned

Kommissionen opfordrer også medlemslandene til at reducere afgifterne.

”Statslige afgifter på elektricitet er et levn fra den fossile fortid. Når vi skal bruge mere grøn elektricitet af hensyn til klimaet og vores sikkerhed, virker afgifterne mod hensigten”, siger Ole Rydahl Svensson.

I Danmark er elafgiften på 90 øre pr. kWh inklusive moms. Der er dog kun afgift på husholdningernes forbrug af strøm – virksomhederne er undtaget. Green Power Denmark har længe foreslået politikerne gradvist at sænke afgiften og har anvist en konkret finansieringsmodel.

”Danmark er desværre et af de europæiske lande med den højeste elafgift. En gennemsnitlig dansk familie kan spare over 3.000 kroner om året, hvis politikerne vælger at sænke elafgiften til EU’s minimumsniveau”, siger Ole Rydahl Svensson.

En hel del kanel - men også lidt skidt

EU-Kommissionen lægger også op til at gennemføre en 3. auktion i den europæiske brintbank. Green Power Denmark glæder sig over, at Kommissionen fortsat har fuld fokus på grøn brint som et afgørende element i den grønne omstilling.

Der er enkelte elementer i Kommissionens plan, som kan skubbe udviklingen i den forkerte retning, mener Green Power Denmark.

”Kommissionen vil gøre det muligt at yde statsstøtte til naturgas i tilfælde af høje prisudsving. Det vil vi advare kraftigt imod. Det er uklogt at støtte og fastholde et stort forbrug af fossile brændsler, som vi i stort omfang importerer. Det vil formentlig også føre til højere elpriser på længere sigt”, siger Ole Rydahl Svensson.

Kilde: Green Power Denmark

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online