Et community, der får idéer fra tanke til handling

Unleash har afviklet sit tredje event – det hidtil største – og nu skal de mange gode løsninger ud i virkeligheden. Et af redskaberne er Unleashs metode, som er blevet utrolig vel modtaget, fortæller direktør Henrik Skovby.

Det var med lokal kolorit på scenen, da Unleash 2019 åbnede i Shenzhen. Foto: Unleash.

10.02.2020

Anders Kampmann, CSR.dk

”Vi er nødt til at sørge for, at de her mange løsninger rent faktisk bliver til noget", siger Henrik Skovby om grundlaget for pre-acceleratorprogrammet Unleash+, der tager hånd om tilbagevendende koncepter. Foto: Unleash.

Gennem tre artikler ser CSR.dk tilbage på begivenheden sammen med både folkene bag, deltagerne og de danske virksomheder, der er involveret. I dette første led har vi talt med Henrik Skovby, der er direktør for organisationen bag Unleash, som står for planlægningen og afviklingen af den ugelange event.

Lige som de to foregående år blev 2019-udgaven rundet af med en afslutningsceremoni, hvor de fire bedste løsninger i hver sin kategori blev præmieret, og arrangørerne gjorde status over ugen. Carlsberg-formand Flemming Besenbacher hæftede sig bl.a. ved energien, dedikationen og kreativiteten, de unge udviste.

”Unleash vil skabe en bedre og mere bæredygtig verden. Efter aftenens ceremoni, tror jeg på, at I vil tage stemningen af problemløsning og samarbejde med ud i alle aspekter af jeres arbejde og liv”, sagde han til deltagerne.

I forhold til tidligere fortæller Henrik Skovby, at man i 2019 havde bedre tid til at forberede den omfattende begivenhed. Den tid brugte man til at vækste budgettet og få endnu flere lokale virksomheder ombord som både partnere, de mange deltagere kunne arbejde hos, og som potentielle investorer i de forskellige idéer og projekter.

Det med at få disse løsninger fra idéstadiet og ud i virkeligheden er således blandt de afgørende kriterier for hele Unleash-konceptet, og derfor også noget, som fyldte meget i Shenzhen, forklarer Henrik Skovby. Til det formål skabte man i år accelerator-programmet Unleash+, der er skræddersyet til at tage imod startups og projekter, der har deltaget tidligere, og som skal videreudvikles.

Unleashs metode er blevet "utrolig højt ratet ", siger Henrik Skovby. Illustration: Unleash.

”Vi er nødt til at sørge for, at de her mange løsninger rent faktisk bliver til noget, og her er Unleash+ et godt værktøj, hvor vi fik 120-130 ansøger sidste år. På den måde har vi skabt et community, der får idéer flyttet fra tanke til handling, og giver projekterne noget eksponering”, siger han.

At eventen og dermed også eksponeringen er vokset, kunne man ifølge Henrik Skovby tydeligt mærke i Shenzhen, hvor søgningen var større end nogensinde, mediedækningen ligeså, man havde flere stakeholders end tidligere, og ikke mindst 300 partnere til at støtte op om ”den vigtige agenda”, som han siger.

Metode kan sprede budskab på en helt anden måde
Et vigtigt element for Unleash, både under selve Lab-begivenhederne, men også i tiden indimellem, er den metode, teamet bag har udviklet de sidste par år. Den kommer både deltagerne og de tilknyttede organisationer til gode på forskellig vis, forklarer Henrik Skovby.

”Med den eksisterende metode som ballast kan vi sammen med vores partnere afholde 50-100 lokale events om året meget billigere, end hvad der ellers havde være tilfældet. Det gør så, at vi kan sprede vores budskab på en helt anden måde”, siger han.

”Generelt bliver vores metode utrolig højt ratet af dem, der har arbejdet med den, og langt de fleste af deltagerne anbefaler den”, uddyber han og henviser til de evalueringer, man har fået gennemført tidligere (se figur).

Jagten på nye talenter til Unleash 2020 er allerede i fuld gang, og det er en vigtig matchmaking-proces, der er i gang, understreger Henrik Skovby. Finansieringen er således ikke noget problem, det er mere de rigtige modtagere, der kan være svære at finde.

”Der mangler nye transformative ideer, der kan sikre, at vi når Verdensmålene, hvilket derfor er vores udgangspunkt for en deltager. Derudover skal de unge også vise, at de er mere end deres idé; de skal have en track record for at gøre en forskel. Det behøver ikke være noget stort, bare de kan demonstrere, at de har forudsætningerne for at arbejde med deres koncept”, sig han.

”Unleash er et life changing event for de fleste, der er med – et lucky break for nogle mennesker, der ikke har de samme muligheder som os andre, og som kan sætte en ny kurs for deres liv”, tilføjer Henrik Skovby.

Læs også: Iværksættere og unge i gang med Verdensmålene

Når det gælder rammerne for 2020-eventen, leder man ifølge Henrik Skovby efter nogle locations med ”lokale problemer”, som kan give inspiration til deltagerne. Tre lande er i spil, i Asien, Afrika og Sydamerika, og man forventer en afklaring inden for ”få måneder”.

Det langsigtede fokus

På langt sigt har Unleash som formål at skabe virksomheder, der med Henrik Skovbys ord:

  • Tager udgangspunkt i et CSR-paradigme, hvilket vil sige, at de ikke er skabt udelukkende for at tjene penge, men derimod primært for at gøre en positiv samfundsmæssig forskel; CSR skal så at sige være selve forretningen. Dog skal forretningsmodellen selvfølgelig være økonomisk bæredygtig.
  • Bruger SDG’erne som en succesmatrix og ud fra det hele tiden har spørgsmålet ’løser vi et samfundsproblem’ i baghovedet.
  • Arbejder med impact-investeringer og investorer, der skal være afklarede med at acceptere et begrænset afkast.

Unleash+ er et seks måneder langt program, der bl.a. omfatter en bootcamp i løbet af selve Unleash Lab-ugen. Illustration: Unleash.

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Stor stigning i antallet af svanemærkede kantiner

Lidl Danmark

Sponseret

Lidl vinder med strategi for plantebaseret kost

Mere fra...

06.12.2023CSR.dk

S og G mangler i dansk erhvervslivs fokus på ESG

05.12.2023CSR.dk

Politisk klimaforslag er effektløst, vurderer økonomer

04.12.2023CSR.dk

COP28: Lande underskriver aftale om tredobling af kapacitet til vedvarende energi

01.12.2023CSR.dk

Vigtig aftale lander på første COP28-dag

01.12.2023CSR.dk

Migrantarbejdere får det farligste arbejde på danske byggepladser

01.12.2023CSR.dk

Klimaundersøgelse viser danskere i to fløje

01.12.2023CSR.dk

Global undersøgelse: Der er døvt - ikke koldt - på toppen

30.11.2023CSR.dk

Professor: Markedsføring kan få os til at spise insekter

Jobmarked

Se alle

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser inden for bæredygtighed og grøn omstilling

Erhvervsakademi Aarhus søger en ny kollega til undervisning på vores kurser og efter-/videreuddannelser indenfor virksomhedernes grønne omstilling og bæredygtighed. Jobstart er 1. marts.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.12.2023

Miljømærkning Danmark

Kommunikationskonsulent med fokus på forbrugere og presse til Miljømærkning Danmark

Synes du, der er brug for at sætte tempoet op på den grønne omstilling, og vil du gerne bidrage? Kan du komme ud over rampen med at tilpasse sprog og budskaber til de mange forskellige forbrugermålgrupper og -kanaler? Og er du klar til at opsøge og servere gode historier til medierne? Så er det måske dig, vi søger.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

07.12.2023

Etisk Handel Danmark

Praktikant

Vil du være med til at sætte fart på den grønne og ansvarlige omstilling? Så er det nu vi søger praktikanter til forårssemesteret 2024.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.12.2023

Viegand Maagøe

Studentermedhjælper med interesse og kompetencer inden for livscyklusanalyser

Interesserer du dig for livscyklusanalyser (LCA) og andre miljøanalyser, og vil du gerne udbygge din viden om, hvordan de bruges i praksis? Så er det dig, vi leder efter! Viegand Maagøe søger en studerende, der er i gang med en relevant videregående uddannelse inden for Miljøteknologi eller lign., og som brænder for at arbejde med grøn omstilling, cirkulær økonomi, livscyklusanalyser og bæredygtighed.

Område

Hele landet

Ansøgningsfrist

30.12.2023

Events

Se alle
Global Compact Network Denmark
Morgenmøde
Morgenmøde: Erhvervsstyrelsens nye Bæredygtighedsvejledning

Til dette morgenmøde for vores medlemmer har vi inviteret Erhvervsstyrelsen til at præsentere deres nye vejledning om bæredygtighed på Virksomhedsguiden.dk, som skal hjælpe virksomhederne med at finde rundt i eksisterende og kommende krav og regler,

Dato

06.12.2023

Tid

10:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Konference
Temadag: Bæredygtighed i bestyrelsesarbejdet

Kom med på denne temadag og lær hvordan du styrker bestyrelsens kompetencer inden for bæredygtighed og grøn omstilling.

Dato

07.12.2023

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Forum for Bæredygtige Indkøb
Webinar
Gå-hjem-møde: Biodiversitet i indkøb

Forum for Bæredygtige Indkøb inviterer til et gå-hjem-møde, som giver dig indsigt i, hvordan det er muligt at medtænke biodiversitet i indkøb og udbud.

Dato

07.12.2023

Tid

10:00

Sted

Online

Klimakurser
Kursus
Klimahandling og klimaregnskab i praksis - onlineforløb i december

Klimakurser er effektiv uddannelse, der giver ledere og medarbejdere de vigtigste kompetencer til at tage ansvar og arbejde med klimahandlinger og klimaregnskab i praksis – så virksomheden lykkes med at honorere klimakravene nu og i fremtiden.

Dato

07.12.2023

Tid

09:00

Sted

Live online (Zoom)

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG rapporteringen

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG rapporteringsarbejdet.

Dato

08.12.2023

Tid

09:00

Sted

Online

access2innovation
Morgenmøde
Navigating Corporate Cultures:

Contrasts between Nordic and East/Southern African Companies

Dato

08.12.2023

Tid

09:30

Sted

kortlink.dk/2np2k