Erhvervsstyrelsen støtter dansk power-to-x-projekt med trecifret millionbeløb

Et dansk projekt med Ørsted i spidsen har netop modtaget 600 millioner kroner i støtte til at udvikle nye power-to-x-projekter.

Projektet er delt op i faser og skal i første omgang producere brint til lastbiler og elektrofuels til skibsfarten. Arkivfoto..

19.12.2022

CSR.dk

Danmark store potentiale indenfor power-to-x-teknologi kan bidrage til europæisk energiuafhængighed og bekæmpelse af klimaforandringerne.

Det er grundlæggende ambitionen i det danske projekt ”Green Fuels for Denmark”, som Ørsted står i spidsen for og som skal realiseres i samarbejde med Mærsk, DSV, DFDS, SAS og Københavns Lufthavne.

Og med en hjælpende hånd fra Erhvervsstyrelsen på 600 millioner kroner, kommer parterne et skridt tættere på at realisere projektets ambitioner, skriver Børsen.

Læs også: International alliance vil udfase fossile lastbiler fra 2035

”Vi er meget glade for støtten fra den danske regering til Green Fuels for Denmark-projektet, og vi vil gerne rose Danmark for at gå forrest i kampen mod klimaforandringerne – også i de sektorer, hvor det er vanskeligt at nedbringe CO2-udledningen,” fortæller Anders Nordstrøm, der er driftsdirektør hos Ørsteds power-to-x-forretning, i en pressemeddelelse.

Power-to-x-projektet er delt op i en række faser, og her skal støtten realisere de første to. Det går blandt andet ud på at producere grøn brint til lastbiler og nok e-metanol til skibe og færger.

Partnerne planlægger også at påbegynde produktionen af syntetisk flybrændstof. Teknologien kan nemlig få stor betydning for flybranchen, mener Christian Poulsen, COO i Københavns Lufthavne.

Læs også: EU vil sælge CO2-kvoter til finansiering af grøn energi

”Power-to-x har stor betydning for den grønne omstilling af luftfarten. Det er helt afgørende at vi får sat gang i udviklingen og produktionen af Ptx. Med de nødvendige rammebetingelser kan den danske IPCEI-støtte være med til at sikre Green Fuels for Denmark og vise vejen frem mod en mere bæredygtig luftfart,” oplyser han i pressemeddelelsen.

Erhvervsstyrelsen har tildelt flagskibsprojektet de 600 millioner kroner som en del af Danmarks deltagelse i det europæiske IPCEI-program, som står for ”important project of common european interest.”

Programmet har til formål at oprette eller udbygge brintindustrien i EU.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg