Erhvervsministeren vil styrke virksomhedernes CSR-rapportering

CSR-rapporteringer skal gøres mere målbare, så man kan drage konklusioner på tværs af virksomheder. Derfor er Erhvervsstyrelsen nu blevet sat i spidsen for et arbejde, der skal afdække, hvordan CSR-rapportering i højere grad kan skabe værdi for virksomhederne selv.

31.10.2019

CSR.dk

Derfor igangsætter erhvervsministeren nu et undersøgende arbejde, som skal afdække, hvordan CSR-rapportering i højere grad kan skabe værdi for virksomhederne selv, såvel som for investorer, samarbejdspartnere og myndigheder.

”Formålet med rapporteringen er, at det skal være værdiskabende for dem, der bruger årsrapporterne”, siger erhvervsminister Simon Kollerup (S) og fortsætter:

”Efter min mening har vi derfor brug for mere transparente og sammenlignelige løsninger, når det gælder CSR-rapportering. Det gør det både lettere for virksomhederne at arbejde mere fokuseret med samfundsansvar, og det gør det lettere for investorer at finde de bæredygtige virksomheder”. 

Relevante interessenter skal inddrages
Det bliver Erhvervsstyrelsen, der kommer til at stå i spidsen for arbejdet, og i processen er det planen, at de skal inddrage relevante interessenter på området, herunder relevante eksperter, organisationer, virksomheder og investorer.

”Det her er et område, hvor jeg ønsker, at danske virksomheder skal være i front. Derfor er det vigtigt, at vi finder frem til en rapporteringsform, som giver mest mulig værdi for alle parter. I den forbindelse er det afgørende at få input fra virksomhederne og de øvrige interessenter på området”, siger Simon Kollerup.

Erhvervsministerens igangsættelse af det undersøgende arbejde sker i forbindelse med CSR-konferencen, der bliver afholdt på Børsen i dag. Konferencen sætter fokus på FN’s verdensmål og ansvarlighed i direktions- og bestyrelseslokalet.

Læs også: Lidl Danmark udgiver sin første CSR-rapport

Erhvervsstyrelsens arbejde forventes afsluttet i efteråret 2020.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense