Er varme sten løsningen på lagring af vedvarende energi?

Danske energivirksomheder, interesseorganisationer og forskningsinstitutioner er gået sammen om at bygge et testlager med el til cirka 900 husstande.

Energilageret fungerer ved at varme sten op til 600 grader. Grafik: SEAS-NVE.

25.11.2016

CSR.dk

Det springende punkt i at udfase fossile brændstoffer er, at finde måder at lagre energi fra sol og vind, så man ikke er afhængig af vejret for at få energi. Et konsortium er derfor gået sammen om at opføre Danmarks første ellager nær kraftvarmeværket i Sorø, som ejes af DTU, skriver Berlingske Business. 

»Den først bygning bliver ikke særlig stor, men når vi går op i fuld skala om måske ti år, så kan lagrene reelt laves så store, som de behøves. Det kan sagtens være på størrelse med et IKEA-varehus,« siger Ole Alm, udviklingschef hos SEAS-NVE, som sammen med netop DTU, Aarhus Universitet, Dansk Energi, Energinet.dk og Rockwool står bag projektet.

Sådan virker det

Ved hjælp af en eldrevet varmeblæser opvarmes et lager af sten op til 600 grader. Stenene bliver isoleret med et materiale leveret af Rockwool.

Varmen fra stenene kan drive en turbine, som producerer strøm, der kan sendes ud i elnettet. Kun omkring halvdelen af varmen kan bruges til strøm, resten sendes ud i fjernvarmenettet som varme. Energispildet er på den måde minimalt.

Læs også: Grøn fjernvarme til Aarhus

Ideen, som projektet tester, er, at opbevare energi i sten ved at varme dem op (se faktaboks). Testlageret skal bl.a. undersøge, hvilke sten virker bedst til det formål. Ambitionen er at kunne implementere løsningen i stor skala i hele Danmark.

For SEAS-NVE er det en investering i fremtidens forretning. Selskabets beregninger viser at markedspotentialet i Danmark er på et trecifret millionbeløb, bl.a. fordi omkostninger til etablering og drift er forholdsvis lave. 

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online