Endelig håb for dansk bølgeenergi

Allerede om to-tre år kan et nyt bølgeenergianlæg være klar til produktion af el. Det vurderer direktør Lars Elbæk, fra Dexa Wave Energi ApS, som torsdag fik tildelt Miljøministeriets Clean Tech-pris.

03.09.2009

CSR.dk

I bedste fald kan det nye bølgeenergianlæg fra Dexa Wave Energy ApS i Holstebro om blot to-tre år være i fuld gang med at producere billig og miljørigtig energi. Det er i hvert fald den optimistiske vurdering fra selskabets direktør Lars Elbæk, som torsdag blev tildelt Miljøministeriets Clean Tech-pris.

Prisen, der blev overrakt i forbindelse med HI 09 i MCH Messecenter Herning, gives som anerkendelse af ideer, som kan medvirke til løsning af væsentlige globale miljøudfordringer og samtidig har potentiale til kommerciel udnyttelse.

Der er gennem årene gennemført mange projekter inden for bølgeenergi, men ingen er rigtigt lykkedes. De foreløbige tests og analyser af Dexa's bølgeenergi-anlæg tegner anderledes positivt.

Anlægget bygger på relativt simple principper, men er udformet med moderne materialer og teknikker. Og så er det beregnet på i årevis og med et minimum af vedligeholdelse at klare de vedvarende og meget voldsomme miljøpåvirkninger, som et hav-baseret anlæg udsættes for. Derfor er vurderingen, at anlægget har potentiale til at kunne producere konkurrencedygtig energi.

Enorme muligheder
”Havets bølger rummer energi uden lige, og med de rette løsninger er der gode muligheder for udnytte denne enorme energikilde. Heldigvis er der også mange, som tror på, at netop Dexa Wave Energy har de løsninger, der skal til. Således har vi netop fået en henvendelse fra den kinesiske stat, som udtrykker interesse for vores anlæg,” fortæller Lars Elbæk.

Clean Tech-prisen består af kontanter og ydelser til en samlet værdi af 142.000 kr.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København