Endelig afskaffes prisloftet på overskudsvarme

I mindst 10 år har fjernvarmesektoren peget på et lovbestemt prisloft som den største forhindring for at udnytte overskudsvarmens potentiale som energikilde. Nu bliver det fjernet.

Der skal mere overskudsvarme fra virksomhederne ud igennem fjernvarmerør som disse.. Foto: Envafors

17.01.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvis overskudsvarmen fra maskinerne i produktionsvirksomheder kan bruges i et nærliggende fjernvarmeselskab, så udnyttes energien bedre. 

Overskudsvarme udgør i dag ca. 4 pct. af Danmarks fjernvarmeproduktion. I 2022 udnyttedes omkring 13 procent af overskudsvarmen. 

Derfor er der nu indgået et bredt forlig med alle partier i Folketinget undtaget Danmarksdemokraterne og Dansk Folkeparti om helt at fjerne det såkaldte prisloft på overskudsvarme. På den måde bliver det nemmere at opvarme de danske hjem med overskudsvarme fra bl.a. datacentre og industrivirksomheder.

”Vi fjerner nu en konkret barriere og giver friere rammer, så overskudsvarme kan udvikle sig. Til gengæld har fjernvarmeselskaberne så et større et ansvar for, at projekter med virksomheder om overskudsvarme er økonomisk forsvarlige og til gavn for forbrugerne. Loftet gav mening for at beskytte forbrugerne, men vi kan nu se at rammerne er blevet for stramme. Jeg er glad for, at vi sammen med partierne er enige om en løsning”, siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.     

Det er en beslutning, der har været længe under vejs. Allerede i 2015 skrev Dansk Fjernvarme at prisloftet skulle fjernes, hvis overskudsvarmens potentiale skulle udnyttes. 

Der har ifølge Regeringen været en grundig branchedialog med varmesektoren forud for fjernelsen af prisloftet for at sikre, at den nye model svarer til behovet i dag og i fremtiden.  Bl.a. fordi den og aftalepartierne ser et endnu større potentiale for overskudsvarme fra nye, store anlæg på vedvarende energi som fx brintproduktion, CO2-fangst og datacentre. 

De meget omtalte datacentre

Regeringens pressemeddelelse om afskaffelsen af prisloftet indledes med potentialet for overskudsvarme fra datacentre. Da Danmark over de senere år har udviklet sig til et vigtigt knudepunkt for cloud-tjenester i Europa, og både Apple, Google, Microsoft og Meta har placeret datacentre, er det en oplagt betragtning. 

Der er bare lige en lille sten i skoen. Det handler om temperatur. Noget overskudsvarme er på over 60 grader og kan indgå direkte i fjernvarmenettet. Den slags overskudsvarme kommer fra mejerier, slagterier og detailhandel, tæt forfulgt af medicinalindustrien, olieraffinaderier, fremstilling af kemikalier og anden fødevareindustri.

Er temperaturen på overskudsvarmen under 60 grader kræver det bearbejdning med f.eks. varmepumper for at få det ind i fjernvarmenettet. Og datacentrenes overskudsvarme er typisk mellem 25 og 30 grader varm. 

Med fjernelsen af prisloftet får udnyttelsen af varmen fra bl.a. datacentrenes køleprocesser dog nye perspektiver. 

”Det har været en kilde til frustration for både fjernvarme og virksomheder, at vi sender varme ud til fuglene i stedet for ind i radiatoren. Det er spild af energi. Mange virksomheder vil endda gerne forære overskudsvarme til naboerne. Et bøvlet prisloft har stoppet mange projekter, som kunne udnytte og give en konkurrencedygtig pris på en grøn varmekilde. Den hindring fjerner vi nu,” siger Dina Raabjerg, energi- og forsyningsordfører for Det Konservative Folkeparti.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense