To elforhandlere får næse for vildledende markedsføring

To elhandlere har markedsført produkter med, at CO2-udledningen ved kundernes elforbrug kompenseres gennem skovrejsningsprojekter. Projekternes klimaeffekt var dog utilstrækkelig og markedsføringen derfor vildledende, vurderer Forbrugerombudsmanden.

Ifølge Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen plantede de to elvirksomheder for få træer i forhold til kundernes udledning. Foto: Mads Holm..

12.05.2023

CSR.dk

Som elforhandler er det ikke nok at sætte to grønne blade på sit produkt – det kræver også klimatiltag, som er godkendt til at kunne neutralisere det aftryk, som mindst svarer til kundens forventede elforbrug.

Det har B.Energy og NRGi ikke gjort. Sådan lyder vurderingen fra Forbrugerombudsmanden, skriver Finans på baggrund af en pressemeddelelse.

Læs også: Hør om vejen fra greenwash til god forbrugerinformation

Efter at have modtaget en henvendelse fra Rådet for Grøn Omstilling, Dansk Erhverv og Forbrugerrådet Tænk om de to elhandleres markedsføring anmodede Forbrugerombudsmanden elhandlerne om at dokumentere, at deres klimatiltag kunne CO2-kompensere en husstands årlige elforbrug – det bestod i støtte til skovrejsningsprojekter.

B.Energy markedsførte et produkt med to blade indtil august 2021, hvor elhandleren modtog henvendelse fra Forbrugerombudsmanden. Ifølge dokumentationen blev der med skovrejsningsprojektet plantet 2,7 træer.

NRGi markedsførte også et produkt med to blade indtil marts i år – og her melder dokumentationen, at der blev plantet fire træer.

Forbrugerombudsmanden vurderede dog, at klimaeffekten ved elhandlernes skovrejsningsprojekter var utilstrækkelig, fordi der med skovrejsningsprojekterne plantes langt færre end de cirka 250 træer, der skal plantes i Danmark for at kompensere CO2-udledningen ved en husstands årlige elforbrug.

”Oplyser man i markedsføringen, at man kompenserer forbrugerens CO2-udledning, eksempelvis gennem skovrejsningsprojekter, vil det være vildledende, hvis ikke kompensationen sker i forbindelse med eller umiddelbart efter udledningen," lyder det fra Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen i pressemeddelelsen.

Læs også: Platform vil hjælpe virksomheder med at undgå anklager om greenwashing

Beregningen af kompensationen i skovrejsningsprojekterne var baseret på, at de plantede træer ville optage CO2 svarende til kundernes elforbrug i hele træernes forventede levetid på 100 år.

Elforbruget ville i så fald først være kompenseret efter 100 år.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København