Elbilers dråbe i det danske bilhav vokser igen

300.000 elbiler er endnu en vigtig milepæl i Danmarks rejse mod en mere bæredygtig transportsektor.

Foto: De Danske Bilimportører

02.10.2024

CSR.dk

Danmark nåede endnu en milepæl i den grønne omstilling af bilparken, da der pr. 1. oktober 2024 kunne findes 300.007 elbiler i den samlede bilbestand. Denne milepæl er opnået blot 9 måneder efter, at den danske bilbestand rundede 200.000 elbiler, og det var på daværende tidspunkt godt et år og 3 måneder siden, at der for første gang var 100.000 elbiler i Danmark. Det viser en eksponentiel vækst hos elbilerne:

"Elbilsalget er i høj fart, og vi ser, hvordan elbilerne udgør en stadig større del af både nybilsalget og bilbestanden hver eneste måned. 300.000 elbiler er en vigtig milepæl, som viser, at vi er godt på vej mod målet om 1 million grønne biler i 2030," siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.

Godt, men der skal meget mere til

"Elbilsalgets succes må ikke blive en sovepude. Selvom vi ser en markant vækst nu, kan de planlagte afgiftsstigninger fra 2026 risikere at blive en bremseklods for udviklingen, som vi har set i andre lande. Vi skal derfor sikre, at afgifterne holdes i ro, så det fortsat bliver attraktivt at vælge elbil, og på den måde fastholde momentum i omstillingen mod grønnere transport," siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.

Elbilernes popularitet stiger i takt med, at udvalget af modeller vokser, hvilket gør det nemmere for en større gruppe danskere at finde den rigtige bil. Derudover har ladeinfrastrukturen nået et niveau, hvor opladning er blevet lettere. Økonomiske incitamenter, som afgiftsfritagelser, har også stor betydning, da de gør det billigere for danskerne at vælge elbilen til.

I betragtning af at den samlede bilpark i Danmark er på knap 2.850.000 biler, så er 300.000 på el ikke et overvældende tal. Faktisk en lidt flad sovepude. Der er altså stadig lang vej igen til en omstilling af transporten.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

30.05.2025CSR.dk

Ny prognose: 80 procent chance for varmerekord inden 2029

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Dagrofa aps
Kursus
Deltag i kulinarisk masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Den 3. og 10. juni inviterer Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinariske masterclasses i henholdsvis Odense og Ishøj.

Dato

03.06.2025

Tid

13:00

Sted

Odense og Ishøj

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia